Kolacja wigilijna to wyjątkowy dzień w całym roku. Poprzedza ona święta Bożego Narodzenia. Podobno jaka wigilia taki będzie cały rok. Już pod koniec listopada myślimy i głowimy się co przygotować na wigilijny stół, aby było smacznie i postnie. Na stole wigilijnym powinno znaleźć się 12 potraw. Nie może zabraknąć na nim maku, ryb, grzybów, kapusty i kompotu. Spróbowanie wszystkich potraw na wigilijnym stole zapowiada szczęście i pomyślność w przyszłym roku. Rodzaje serwowanych potraw zależą od regionu Polski, a także od naszych osobistych gustów smakowych.
Prezentuję potrawy, które możemy podać na wigilijny stół:
RYBA SMAŻONA
W moim domu co roku gości tradycyjna ryba smażona. U mojego narzeczonego podaję się natomiast smażonego karpia. Ponieważ my za karpiem nie przepadamy to na wigilijny stół przygotowuję panierowaną rybę z warzywami. Mam 3 sprawdzone przepisy na taką rybę. Zawsze przygotowuję jedną z nich:
- ryba po grecku - to najbardziej znana potrawa rybna w Polsce. Filety rybne panierujemy i smażymy. Warzywa korzeniowa dusimy razem z odrobiną koncentratu pomidorowego. Warzywa układamy na przemian z rybą i odstawiamy na 1-2 dni do przegryzienia do lodówki. Taką rybę podajemy na ciepło lub na zimno.
- ryba po japońsku - panierowana ryba przykryta jest kołderką z warzyw: ogórków i papryki. Ryba przygotowana w ten sposób jest niezywkle smaczna, może z pewnością konkurować z rybą po grecku.
- ryba w zalewie pomidorowej - to kolejna propozycja rybna, którą możecie przygotować nawet 2 dni wcześniej. Kąski rybne najpierw panierujemy i smażymy, następnie zalewamy je pomidorową zalewą z dodatkiem cebuli.
- ryba pieczona w warzywach - jest bardzo podobna do ryby po grecku, ale lżejsza. Ryby nie smażymy, ale pieczemy. oprócz warzyw korzeniowych mamy tutaj też paprykę i pomidory.
Oryginalnym pomysłem może być przygotowanie zamiast smażonej ryby - klopsików rybnych. Pięknie się prezentują i są równie smaczne.
Coraz częściej przygotowaną potrawą na stół wigilijny jest rolada szpinakowa z wędzonym łososiem. Smakuje i prezentuje się wspaniale. Jest prosta do przygotowania. Najpierw pieczemy szpinakowy omlet. Smarujemy go ziołowym serkiem, układamy plastry łososia i zwijamy.
ŚLEDZIE
Śledzie goszczą na naszym stole w różnej postaci. Są tradycyjne z cebulką, ale też przygotowujemy je na słodko. Zobaczcie jak możecie przygotować śledzie:
- Śledzie w śmietanie - to połączenie kwaśnej śmietany z kruchym słodkim jabłkiem, śmietaną i cebulą. Takie śledzie pyszne są po 2-3 dniach, a więc możemy je przygotować kilka dni przed Wigilią.
- Śledzie po kaszubsku - to śledzie przygotowane z nutą słodką. Najlepsze są po 2-3 dniach.
- Śledzie gajowego - pokochałam te śledzie już na studiach. Wówczas kupowałam je w studenckim sklepiku. Po studiach przygotowałam je pewnego razu na wigilię. Wszystkim bardzo smakowały i tak już zostały w naszym domu.
- Śledzie z suszonymi pomidorami - to bardzo wykwintna wersja śledzi, ale też bardzo pyszna. Poznałam ich smak jakieś 2 lata temu i skradły moje serce. Naprawdę warto je przygotować.
- Śledzie z rodzynkami i orzechami - te śledzie pokochałam od pierwszego kęsa. Teraz coraz częściej dodaję orzechy do potraw. Dodaje im chrupkości i wspaniałego smaku.
- Śledzie z koperkiem - to ulubione śledzie mojej siostry. Dzięki dodatkowi koperku wydają się bardzo lekkie i świeże.
- Śledzie curry - to śledzie o bardzo oryginalnym smaku. Są ostre i pyszne. Gdy ich raz spróbujesz na pewno będziesz je przygotowywał częściej.
- Śledzie salsa - to śledzie w pysznym sosie warzywnym z marchewką i papryką w rolach głównych.
Oprócz śledzi w sosie możemy przygotować sałatki śledziowe. U nas zawsze goszczą śledzie pod pierzynką. Zobaczcie moje sałatkowe propozycje ze śledziami:
- Śledzie pod pierzynką - to jedna z moich ulubionych sałatek. W jej skład wchodzą śledzie, ziemniaki, buraczki, ogórki i jajka.
- Sałatka śledziowa z buraczkami i jabłkiem - sałatka bardzo podobna do śledzi pod pierzynką, ale fantazyjnie ułożona. Jest bardzo smaczna, będzie ozdobą wigilijnego stołu.
- Sałatka ziemniaczana ze śledziem i kiszoną kapustą - możecie przygotować ją już 2-3 dni wcześniej, podobnie jak inne sałatki śledziowa. Świetnie smakuje z pieczywem.
BARSZCZ CZERWONY
Na naszym wigilijnym stole najczęściej gości czerwony barszcz. Najczęściej przygotowujemy barszcz czerwony czysty, na bulionie warzywnym. Bulion przygotowuję 1-2 dni wcześniej. następnie gotuje w nim pokrojone na grube plastry buraki do miękkości. Doprawiam go majerankiem i octem.
Drugim moim sposobem na barszcz jest barszcz czerwony bez gotowania buraków. Przygotowujemy go nie na zakwasie, ale gotując go dwa dni. Kroimy wszystkie składniki i przekładamy je do gorącego wywaru warzywnego. Po dobie spędzonej w chłodnym miejscu barszcz jest gotowy do zjedzenia. Barszcz czerwony podajemy z pasztecikami, krokietami, pierogami lub uszkami. U mojego narzeczonego pojawia się natomiast zupa z suszonych grzybów.
ZUPA RYBNA
Coraz częściej na Wigilii pojawia się zupa rybna. Proponuję zupę rybną z panierowanym łososiem.
ŁAZANKI
Łazanki z kapustą i grzybami to ulubiona potrawa wigilijna mojej siostry Justyny. Ugotowany makaron łazanki łączymy z uduszoną kiszoną kapustą i suszonymi grzybami.
Dość nowoczesną propozycją na wigilijne łazanki mogą być łazanki z cukinią i pieczarkami - przygotowuje się je błyskawicznie.
PIEROGI
Nie ma wigilijnej kolacji bez pierogów. Pierogi mogą stanowić osobną potrawę lub dodatek do czerwonego barszczu. Polecam Wam przygotowanie następujących pierogów:
- Pierogi z kapustą i grzybami - to najbardziej znana wersja pierogów wigilijnych. Farsz stanowią uduszone grzyby i kiszona kapusta. U mnie właśnie taka wersja pojawia się co roku. Wykorzystujemy grzyby mrożone lub suszone.
- Pierogi z suszonymi grzybami - to taka wersja de-lux pierogów. Farsz stanowią tutaj wyłącznie suszone grzyby. Pierogi są pyszne. Przed podaniem można je obsmażyć.
- Pierogi ukraińskie - ta wersja pierogów szczególnie przyda się na wegańską wigilie, choć nie tylko. W ich skład wchodzą suszone grzyby, ugotowane ziemniaki i cebula. Najlepiej smakują dnia następnego, odsmażone. Smakuje trochę jak placki ziemniaczane, trochę jak zupa grzybowa. Są naprawdę warte polecenia.
- Pierogi z grzybami - przygotujemy je z zamrożonych wcześniej leśnych grzybów. Najlepiej smakują podsmażone na oleju, są wtedy pysznie chrupiące.
- Pierogi z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami - to obowiązkowa propozycja na wigilijnym stole. Można podać je z podsmażoną na złoto cebulką lub podsmażone na złoto na oleju.
- Pierogi z kapustą z grochem - czyli kapusta z grochem i pierogi w jednym. Byłam zaskoczona bardzo pozytywnie tym smakiem. Gorąco polecam je na wigilijny stół.
- Pierogi z serem - takie pierogi przygotowuję się w domu rodzinnym mojego męża.
- Pierogi z suszoną śliwką - wywodzą się z małopolski i to właśnie tam są podawane na wigilijnym stole. Są pyszne, szczególnie przypadną do gustu najmłodszym. Uważam, że nie powinno zabraknąć słodkiego akcentu podczas Wigilii.
- Pierogi szwedzkie - to propozycja na bardziej nowoczesną wigilię. Pierogi szwedzkie to podłużne paluchy drożdżowe wypełnione farszem pieczarkowym. Mogą pełnić również rolę pasztecików do barszczu.
KROKIETY
Krokiety przygotowujemy co roku. Najlepiej smakują oczywiście z dodatkiem czerwonego barszczu. Możemy je przygotować dużo wcześniej i zamrozić. Przygotowujemy je na dwa sposoby:
- krokiety z kiszoną kapustą i pieczarkami - jeśli nie udało się Wam ususzyć grzybów, jeśli nie macie również zamrożonych grzybów to wykorzystajcie pieczarki. Połączenie pieczarek i kiszonej kapusty jest bardzo smaczne.
- krokiety z grzybami - używam do ich przygotowania zamrożonych jesienią leśnych grzybów.
PASZTECIKI
Paszteciki przygotowuję jako dodatek do czerwonego barszczu. Chcę wam zaproponować szybkie do przygotowania paszteciki na bazie ciasta serowego z grzybami. Jeśli nie macie zamrożonych leśnych grzybów to użyjcie pieczarek lub grzybów suszonych. Paszteciki wychodzą pyszne, mięciutkie, nie ma z nimi dużo pracy.
U nas zazwyczaj pojawiają się paszteciki z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami. Latem i jesienią chętnie chodzimy na grzyby i je suszymy.
Pyszne są także paszteciki z nadzieniem pieczarkowym z pysznego ciasta z dużą ilością żółtek.
KOMPOT
Na wigilijnym stole nie może zabraknąć kompotu. W wielu częściach Polski jest to kompot z suszonych owoców. U mnie przygotowuję się natomiast kompot z żurawiny z dodatkiem jabłka, pomarańczy i korzennych przypraw. Smakuje wspaniale, polecam!
KAPUSTA Z GROCHEM
Kapusta z grochem to jedna z najbardziej znanych potraw wigilijnych. Kapustę gotujemy wspólnie z grochem tak, aby prawie cały groch się rozgotował. Kapusta z grochem już od 2008 roku widnieje na liście potraw regionalnych w łódzkiem.
KULEBIAK
Kulebiak to potrawa pochodząca z kresów, nie może jej zabraknąć na wigilijnym stole. To drożdżowy pieróg wypełniony farszem z suszonych grzybów i kiszonej kapusty. Zazwyczaj przygotowujemy kulebiak z dorszem.
Fajną alternatywą dla kulebiaki mogą być kołaczki rybne - czyli drożdżowe bułeczki wypełnione rybą i warzywami. Kołaczki są bardziej podzielne i pięknie się prezentują.
SŁODKOŚCI
Na naszym wigilijnym stole zawsze można znaleźć coś słodkiego. Najczęściej jest to drożdżówka z makiem lub orzechami lub makowiec. Polecam następujące słodkości na wigilijny stół:
- Rogaliki z żurawiną polane pomarańczowym lukrem - to połączenie smaku słodkiego i kwaśnego (słodkiego lukru i kwaskowatej żurawiny).
- Rogaliki z makiem i skórką pomarańczową - to takie mini makowce. Pyszne, mięciutkie ciasto drożdżowe - zawijamy w nie masę makową. Rogaliki po upieczeniu polewamy lukrem i posypujemy skórką pomarańczową. Są przepyszne, gorąco polecam 🙂
- Makowiec zawijany- tego makowca nie może zabraknąć na świątecznym stole. To ukłon w stronę tradycji. Jest miękki, jest puszysty, jest idealny!
- Makowe różyczki - to pyszne drożdżówki zawinięte w ciekawy sposób. Pieczemy je w formie muffinkowej. Po upieczeniu kształtem przypominają róże. Ciasto jest mięciutkie i pyszne.
- Ciasto pomarańczowe z żurawiną - szybkie i łatwe do przygotowania ciasto ze świeżą żurawiną na oleju.
- Makowiec biszkoptowy - to szybka wersja makowca. Jest przepyszny, a taki prosty do przygotowania.
- Makowiec w cieście cytrynowym - to szybki do przygotowania makowiec na cieście ucieranym z nutą cytryny
- Makowiec z budyniową pianką - makowiec na kruchym cieście zapieczony razem z lekką budyniową pianką
- Drożdżówki z makiem - to makowiec w wersji delux! Pyszne i puszyste ciasto, dużo kruszonki i domowa masa makowa. Są obłędne w smaku.
- Orzeszki - to słodkości bardzo popularne w czasach PRL-u. Skorupki orzeszków smażymy w specjalnej formie, następnie wypełniamy je kremem i składamy. Same skorupki możemy usmażyć kilka dni wcześniej, a wypełnić kremem 1 dzień przed Wigilią.
- Makowiki - to nowość na moim stole wigilijnym. Zagościły u nas pierwszy raz w tamtym roku i już zostają na dłużej. Makowiki to smażone ala pączki z makiem, ale o kształcie pierogów. Wywodzą się z kuchni kresowej. Są pyszne, puchate - na pewno warto je przygotować.
Kochani, życzę Wam spokojnych i radosnych świąt!