Potrawy na wigilię

 

 

Kolacja wigilijna to wyjątkowy dzień w całym roku. Poprzedza ona święta Bożego Narodzenia. Podobno jaka wigilia taki będzie cały rok. Już pod koniec listopada myślimy i głowimy się co przygotować na wigilijny stół, aby było smacznie i postnie. Na stole wigilijnym powinno znaleźć się 12 potraw. Nie może zabraknąć na nim maku, ryb, grzybów, kapusty i kompotu. Spróbowanie wszystkich potraw na wigilijnym stole zapowiada szczęście i pomyślność w przyszłym roku. Rodzaje serwowanych potraw zależą od regionu Polski, a także od naszych osobistych gustów smakowych.

Prezentuję potrawy, które możemy podać na wigilijny stół:

RYBA SMAŻONA

W moim domu co roku gości tradycyjna ryba smażona. U mojego narzeczonego podaję się natomiast smażonego karpia. Ponieważ my za karpiem nie przepadamy to na wigilijny stół przygotowuję panierowaną rybę z warzywami. Mam 3 sprawdzone przepisy na taką rybę. Zawsze przygotowuję jedną z nich:

  • ryba po grecku - to najbardziej znana potrawa rybna w Polsce. Filety rybne panierujemy i smażymy. Warzywa korzeniowa dusimy razem z odrobiną koncentratu pomidorowego. Warzywa układamy na przemian z rybą i odstawiamy na 1-2 dni do przegryzienia do lodówki. Taką rybę podajemy na ciepło lub na zimno.
Ryba po grecku

Ryba po grecku

  • ryba po japońsku - panierowana ryba przykryta jest kołderką z warzyw: ogórków i papryki. Ryba przygotowana w ten sposób jest niezywkle smaczna, może z pewnością konkurować z rybą po grecku.
Ryba po japońsku

Ryba po japońsku

  • ryba w zalewie pomidorowej - to kolejna propozycja rybna, którą możecie przygotować nawet 2 dni wcześniej. Kąski rybne najpierw panierujemy i smażymy, następnie zalewamy je pomidorową zalewą z dodatkiem cebuli.

  • ryba pieczona w warzywach - jest bardzo podobna do ryby po grecku, ale lżejsza. Ryby nie smażymy, ale pieczemy. oprócz warzyw korzeniowych mamy tutaj też paprykę i pomidory.
Dorsz pieczony w warzywach

Dorsz pieczony w warzywach

Oryginalnym pomysłem może być przygotowanie zamiast smażonej ryby - klopsików rybnych. Pięknie się prezentują i są równie smaczne.

Klopsiki rybne

Klopsiki rybne

Coraz częściej przygotowaną potrawą na stół wigilijny jest rolada szpinakowa z wędzonym łososiem. Smakuje i prezentuje się wspaniale. Jest prosta do przygotowania. Najpierw pieczemy szpinakowy omlet. Smarujemy go ziołowym serkiem, układamy plastry łososia i zwijamy.

Rolada szpinakowa z wędzonym łososiem

Rolada szpinakowa z wędzonym łososiem

ŚLEDZIE

Śledzie goszczą na naszym stole w różnej postaci. Są tradycyjne z cebulką, ale też przygotowujemy je na słodko. Zobaczcie jak możecie przygotować śledzie:

  • Śledzie w śmietanie - to połączenie kwaśnej śmietany z kruchym słodkim jabłkiem, śmietaną i cebulą. Takie śledzie pyszne są po 2-3 dniach, a więc możemy je przygotować kilka dni przed Wigilią.

Śledzie po kaszubsku

Śledzie po kaszubsku

  • Śledzie gajowego - pokochałam te śledzie już na studiach. Wówczas kupowałam je w studenckim sklepiku. Po studiach przygotowałam je pewnego razu na wigilię. Wszystkim bardzo smakowały i tak już zostały w naszym domu.
Przysmak gajowego

Przysmak gajowego

  • Śledzie z suszonymi pomidorami - to bardzo wykwintna wersja śledzi, ale też bardzo pyszna. Poznałam ich smak jakieś 2 lata temu i skradły moje serce. Naprawdę warto je przygotować.
Śledzie z suszonymi pomidorami

Śledzie z suszonymi pomidorami

  • Śledzie z rodzynkami i orzechami - te śledzie pokochałam od pierwszego kęsa. Teraz coraz częściej dodaję orzechy do potraw. Dodaje im chrupkości i wspaniałego smaku.
Śledzie z rodzynkami i orzechami

orzechy włoskie, rodzynki, musztarda francuska

  • Śledzie z koperkiem - to ulubione śledzie mojej siostry. Dzięki dodatkowi koperku wydają się bardzo lekkie i świeże.
Śledzie z koperkiem

śledź, koperek, wigilia, Boże Narodzenie

  • Śledzie curry - to śledzie o bardzo oryginalnym smaku. Są ostre i pyszne. Gdy ich raz spróbujesz na pewno będziesz je przygotowywał częściej.

  • Śledzie salsa - to śledzie w pysznym sosie warzywnym z marchewką i papryką w rolach głównych.

Oprócz śledzi w sosie możemy przygotować sałatki śledziowe. U nas zawsze goszczą śledzie pod pierzynką. Zobaczcie moje sałatkowe propozycje ze śledziami:

  • Śledzie pod pierzynką - to jedna z moich ulubionych sałatek. W jej skład wchodzą śledzie, ziemniaki, buraczki, ogórki i jajka.
Śledzie pod pierzynką

śledź, sałatka, boże narodzenie

Sałatka śledziowa z buraczkami i jabłkiem

sałatka, śledź, jabłko, boże narodzenie

Sałatka ziemniaczana ze śledziem i kiszoną kapustą

BARSZCZ CZERWONY

Na naszym wigilijnym stole najczęściej gości czerwony barszcz. Najczęściej przygotowujemy barszcz czerwony czysty, na bulionie warzywnym. Bulion przygotowuję 1-2 dni wcześniej. następnie gotuje w nim pokrojone na grube plastry buraki do miękkości. Doprawiam go majerankiem i octem.

Barszcz czerwony czysty

Barszcz czerwony czysty

Drugim moim sposobem na barszcz jest barszcz czerwony bez gotowania buraków. Przygotowujemy go nie na zakwasie, ale gotując go dwa dni. Kroimy wszystkie składniki i przekładamy je do gorącego wywaru warzywnego. Po dobie spędzonej w chłodnym miejscu barszcz jest gotowy do zjedzenia. Barszcz czerwony podajemy z pasztecikami, krokietami, pierogami lub uszkami. U mojego narzeczonego pojawia się natomiast zupa z suszonych grzybów.

Barszcz czerwony (bez zakwasu)

Barszcz czerwony (bez zakwasu)

ZUPA RYBNA

Coraz częściej na Wigilii pojawia się zupa rybna. Proponuję zupę rybną z panierowanym łososiem.

ŁAZANKI

Łazanki z kapustą i grzybami to ulubiona potrawa wigilijna mojej siostry Justyny. Ugotowany makaron łazanki łączymy z uduszoną kiszoną kapustą i suszonymi grzybami.

Łazanki z kapustą i grzybami

Łazanki z kapustą i grzybami

Dość nowoczesną propozycją na wigilijne łazanki mogą być łazanki z cukinią i pieczarkami - przygotowuje się je błyskawicznie.

PIEROGI

Nie ma wigilijnej kolacji bez pierogów. Pierogi mogą stanowić osobną potrawę lub dodatek do czerwonego barszczu. Polecam Wam przygotowanie następujących pierogów:

  • Pierogi z kapustą i grzybami - to najbardziej znana wersja pierogów wigilijnych. Farsz stanowią uduszone grzyby i kiszona kapusta. U mnie właśnie taka wersja pojawia się co roku. Wykorzystujemy grzyby mrożone lub suszone.
Pierogi z kapustą i grzybami

Boże Narodzenie, jarski obiad, kiszona kapusta,

  • Pierogi z suszonymi grzybami - to taka wersja de-lux pierogów. Farsz stanowią tutaj wyłącznie suszone grzyby. Pierogi są pyszne. Przed podaniem można je obsmażyć.
Pierogi z suszonymi grzybami

Pierogi z suszonymi grzybami

  • Pierogi ukraińskie - ta wersja pierogów szczególnie przyda się na wegańską wigilie, choć nie tylko. W ich skład wchodzą suszone grzyby, ugotowane ziemniaki i cebula. Najlepiej smakują dnia następnego, odsmażone. Smakuje trochę jak placki ziemniaczane, trochę jak zupa grzybowa. Są naprawdę warte polecenia.
Pierogi ukraińskie

Pierogi ukraińskie

  • Pierogi z grzybami - przygotujemy je z zamrożonych wcześniej leśnych grzybów. Najlepiej smakują podsmażone na oleju, są wtedy pysznie chrupiące.

Pierogi wigilijne z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami

Pierogi wigilijne z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami

  • Pierogi z kapustą z grochem - czyli kapusta z grochem i pierogi w jednym. Byłam zaskoczona bardzo pozytywnie tym smakiem. Gorąco polecam je na wigilijny stół.
Pierogi z kapustą z grochem

Pierogi z kapustą z grochem

  • Pierogi z serem - takie pierogi przygotowuję się w domu rodzinnym mojego męża.

  • Pierogi z suszoną śliwką - wywodzą się z małopolski i to właśnie tam są podawane na wigilijnym stole. Są pyszne, szczególnie przypadną do gustu najmłodszym. Uważam, że nie powinno zabraknąć słodkiego akcentu podczas Wigilii.
pierogi z suszoną śliwką

pierogi z suszoną śliwką

  • Pierogi szwedzkie - to propozycja na bardziej nowoczesną wigilię. Pierogi szwedzkie to podłużne paluchy drożdżowe wypełnione farszem pieczarkowym. Mogą pełnić również rolę pasztecików do barszczu.
Pierogi szwedzkie

Pierogi szwedzkie

KROKIETY

Krokiety przygotowujemy co roku. Najlepiej smakują oczywiście z dodatkiem czerwonego barszczu. Możemy je przygotować dużo wcześniej i zamrozić. Przygotowujemy je na dwa sposoby:

  • krokiety z kiszoną kapustą i pieczarkami - jeśli nie udało się Wam ususzyć grzybów, jeśli nie macie również zamrożonych grzybów to wykorzystajcie pieczarki. Połączenie pieczarek i kiszonej kapusty jest bardzo smaczne.
Krokiety z pieczarkami i kiszoną kapustą

Krokiety z pieczarkami i kiszoną kapustą

  • krokiety z grzybami - używam do ich przygotowania zamrożonych jesienią leśnych grzybów.
Krokiety z grzybami

Krokiety z grzybami

PASZTECIKI

Paszteciki przygotowuję jako dodatek do czerwonego barszczu. Chcę wam zaproponować szybkie do przygotowania paszteciki na bazie ciasta serowego z grzybami. Jeśli nie macie zamrożonych leśnych grzybów to użyjcie pieczarek lub grzybów suszonych. Paszteciki wychodzą pyszne, mięciutkie, nie ma z nimi dużo pracy.

Paszteciki z ciasta serowego z grzybami

Paszteciki z ciasta serowego z grzybami

U nas zazwyczaj pojawiają się paszteciki z kiszoną kapustą i suszonymi grzybami. Latem i jesienią chętnie chodzimy na grzyby i je suszymy.

Pyszne są także paszteciki z nadzieniem pieczarkowym z pysznego ciasta z dużą ilością żółtek.

KOMPOT

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć kompotu. W wielu częściach Polski jest to kompot z suszonych owoców. U mnie przygotowuję się natomiast kompot z żurawiny z dodatkiem jabłka, pomarańczy i korzennych przypraw. Smakuje wspaniale, polecam!

Kompot żurawinowy

Kompot żurawinowy

KAPUSTA Z GROCHEM

Kapusta z grochem to jedna z najbardziej znanych potraw wigilijnych. Kapustę gotujemy wspólnie z grochem tak, aby prawie cały groch się rozgotował. Kapusta z grochem już od 2008 roku widnieje na liście potraw regionalnych w łódzkiem.

Kapusta z grochem

Kapusta z grochem

KULEBIAK

Kulebiak to potrawa pochodząca z kresów, nie może jej zabraknąć na wigilijnym stole. To drożdżowy pieróg wypełniony farszem z suszonych grzybów i kiszonej kapusty. Zazwyczaj przygotowujemy kulebiak z dorszem.

Kulebiak z dorszem

Kulebiak z dorszem

Fajną alternatywą dla kulebiaki mogą być kołaczki rybne - czyli drożdżowe bułeczki wypełnione rybą i warzywami. Kołaczki są bardziej podzielne i pięknie się prezentują.

SŁODKOŚCI

Na naszym wigilijnym stole zawsze można znaleźć coś słodkiego. Najczęściej jest to drożdżówka z makiem lub orzechami lub makowiec. Polecam następujące słodkości na wigilijny stół:

  • Rogaliki z makiem i skórką pomarańczową - to takie mini makowce. Pyszne, mięciutkie ciasto drożdżowe - zawijamy w nie masę makową. Rogaliki po upieczeniu polewamy lukrem i posypujemy skórką pomarańczową. Są przepyszne, gorąco polecam 🙂
Rogaliki z makiem

Rogaliki z makiem

  • Makowiec zawijany- tego makowca nie może zabraknąć na świątecznym stole. To ukłon w stronę tradycji. Jest miękki, jest puszysty, jest idealny!
Makowiec zawijany

Makowiec zawijany

  • Makowe różyczki - to pyszne drożdżówki zawinięte w ciekawy sposób. Pieczemy je w formie muffinkowej. Po upieczeniu kształtem przypominają róże. Ciasto jest mięciutkie i pyszne.
Makowe różyczki

Makowe różyczki

Makowiec biszkoptowy

Makowiec biszkoptowy

  • Drożdżówki z makiem - to makowiec w wersji delux! Pyszne i puszyste ciasto, dużo kruszonki i domowa masa makowa. Są obłędne w smaku.
Drożdżówki z makiem

Drożdżówki z makiem

  • Orzeszki - to słodkości bardzo popularne w czasach PRL-u. Skorupki orzeszków smażymy w specjalnej formie, następnie wypełniamy je kremem i składamy. Same skorupki możemy usmażyć kilka dni wcześniej, a wypełnić kremem 1 dzień przed Wigilią.

  • Makowiki - to nowość na moim stole wigilijnym. Zagościły u nas pierwszy raz w tamtym roku i już zostają na dłużej. Makowiki to smażone ala pączki z makiem, ale o kształcie pierogów. Wywodzą się z kuchni kresowej. Są pyszne, puchate - na pewno warto je przygotować.
Makowiki - wileńskie pierogi wigilijne

Makowiki - wileńskie pierogi wigilijne

Kochani, życzę Wam spokojnych i radosnych świąt!





Brak komentarzy do tej pory

Zostaw odpowiedź