Barszcz czerwony to obowiązkowa propozycja na moim wigilijnym stole. Gotuję go jednak znacznie częściej, bo jest świetnym dodatkiem do krokietów, pasztecików, pierogów czy klusek.
Rok temu pokazywałam Wam przepis na barszcz czerwony bez gotowania buraków. Tym razem prezentuję Wam wersję barszczu, który gotuję najczęściej. Podstawą barszczu jest dobry bulion. Na wigilię gotuję bulion warzywny. Poza sezonem świątecznym przygotowuję bulion mięsny. Mięso z bulionu wykorzystuję najczęściej do pasztecików. Barszcz czerwony czysty jest bardzo prosty i szybki do przygotowania. Na pewno każdy sobie z nim poradzi 🙂
Na końcu posta wymieniłam Wam dodatki, które idealnie pasują do barszczu czerwonego.
SKŁADNIKI (4-6 porcji):
- 2-2,5litra bulionu warzywnego lub mięsnego,
- 1 kg buraków,
- 3 suszone grzyby,
- 2 ząbki czosnku,
- Sól,
- Pieprz,
- Ocet,
- Sok z cytryny,
- Majeranek,
PRZYGOTOWANIE:
Buraki obieramy i kroimy w plastry. Suszone grzyby płuczemy. Bulion zagotowuejmy. Przekładamy do niego buraki i dodajemy 2 łyżki octu. Dodajemy także suszone grzyby i obrane (przekrojone na pół) ząbki czosnku. Zwiększamy moc gazu na większą, aby zupa ponownie się zagotowała. Gdy zupa się zagotuję zmniejszamy gaz na najmniejszy i pozwalamy się jej wolno gotować. Zupę gotujemy do miękkości buraków – około 1-1,5h. Po tym czasie wyławiamy wszystkie składniki i barszcz doprawiamy octem lub/i sokiem z cytryny, majerankiem, solą i pieprzem. Gdyby zupa była „za mocna” to dodajemy odrobinę wody lub bulionu.
Życzę smacznego 🙂
Uwaga:
1) Jeśli przygotowujemy barszcz czerwony na wigilię to używamy bulionu warzywnego.
2) Moc barszczu zależy od ilości i jakości buraków. Gdyby barszcz wydał nam się za mocny to wówczas rozcieńczamy go przegotowaną wodą.
3) Suszone grzyby pozostałe z barszczu możemy wykorzystać do przygotowania uszek.
4) Buraki pozostałe z gotowania barszczu możemy zetrzeć na tarce i wykorzystać jako surówkę do obiadu lub dodać je do innego dania.
5) W okresie poza świątecznym przygotowuję najczęściej bulion mięsny wołowo-drobiowy.
6) Przygotowanie bulionu warzywnego:
- 3 duże marchewki,
- 1 duża pietruszka,
- pół dużego pora (jasna część),
- pół selera,
- Po 1 gałązce naci selera i pietruszki,
- 1 liść laurowy,
- 2 ziela angielskie,
- Sól,
- Pieprz
Wszystkie warzywa (marchewkę, pietruszkę, selera, pora, nacie) umieszczamy w dużym garnku. Dodajemy liście laurowe, ziela angielskie, ziarenka pieprzu i sól. Całość zalewamy zimną wodą i gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem około 1 h (od momentu zagotowania). Po ugotowaniu wywar warzywny przecedzamy przez sitko.
Świetnym dodatkiem do kubka czystego czerwonego barszczu będą:
- Pierogi z mięsem i kiszoną kapustą
- Paszteciki z mięsem
- Paszteciki z wołowiną
- Paszteciki z mięsem