Dzisiaj w "Weekendowej Cukierence" prezentuje wyśmienite ciasto przekładane z kremem budyniowym i bezą makowo-kokosową. Jest to ciasto składające się z:
- jasnego biszkoptu - do tego przepisu wykorzystałam biszkopt olejowy z dodatkiem proszku do pieczenia. Jest stabilny, ładnie rośnie, dobrze się kroi. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby upiec swój ulubiony biszkopt.
- kremu budyniowego - to pyszny krem przygotowany z dużą ilością żółtek. Jest aksamitny i kremowy. Palce lizać.
- bezy makowo-kokosowej - nic się nie marnuje tzn. żółtka bierzemy do kremu, a białka ubijamy na bezę, którą mieszamy z wiórkami kokosowymi i makiem. Moja rada: aby nie połamać warstwy bezowej należy położyć ją odwróconą na cieście razem z papierem do pieczenia. Następnie delikatnie, kawałek po kawałeczku, odklejać papier;
- ponczu - jako poncz wykorzystałam wodę z sokiem z cytryny. W wersji dla dorosłych do ponczu można dodać kilka łyżek mocniejszego alkoholu.
- i galaretki z delicjami - najlepiej do tego ciasta pasuje galaretka pomarańczowa lub cytrynowa. Delicje można zastąpić biszkoptami (trzeba je wtedy nasączyć).
TUTAJ znajdziesz więcej przepisów na ciasta z makiem.
Tak jak widzicie ciasto składa się z kilku warstw. Jest dość proste do przygotowania, ale pracochłonne. Najlepiej pracę nad ciastem rozłożyć sobie na 2 dni. Pierwszego: upiec biszkopt i bezę makowo-kosową. A drugiego: zrobić krem budyniowy i złożyć ciasto.
Przepis na to ciasto pochodzi z książki siostry Anastazji. W książce widnieje pod nazwą Biszkopt z delicjami. Czasem się śmieje, że....kiedyś Krzysztof Zalewski wydał płytę ze swoją interpretacją piosenek Czesława Niemena, a ja testuje i smakuje ciasta siostry Anastazji. Tak więc Zalewski śpiewa Niemena, a Cukiereczek piecze Anastazję. A Krzysztof Zalewski to mój ulubiony polski artysta.
I napiszę, że jest to ciasto absolutnie przepyszne, na specjalne okazje! Fajne warstwy, dobrze się kroi. Robi się bezproblemowo. Dobrze się przechowuje.
CIASTA NA ŚWIĘTA - największe zestawienie słodkości na święta Bożego Narodzenia.
Ciasto w smaku przypominało mi jedno z ciast robionych przez moją, które już mam na blogu - o to ciasto o figlarnej nazwie.
Więcej przepisów na pyszne ciasta przekładane
To ciasto jest kremowe, słodziutkie. Bardzo ładnie się kroi. Świetnie się przechowuje. A co najważniejsze - smakuje przepysznie!
Ciasto kokosowo-makowe z kremem i delicjami
Składniki:
- BISZKOPT:
- 4 jajka,
- 2/3 szklanki cukru,
- 4 łyżki oleju,
- 1 szklanka mąki pszennej,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- PONCZ:
- 1/3 szklanki wody,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- 1 łyżeczka cukru pudru,
- BEZA MAKOWO-KOKOSOWA:
- 6 białek,
- 1 szklanka cukru,
- 1/4 szklanki suchego maku (40g),
- 200g wiórek kokosowych,
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej,
- KREM BUDYNIOWY:
- 2 szklanki mleka,
- 3/4 szklanki cukru (150g),
- 1 cukier wanilinowy (16g),
- 6 żółtek,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 1 łyżka mąki pszennej,
- 250g masła,
- DODATKOWO:
- 1 duże opakowanie delicji (g),
- 2 galaretki pomarańczowe,
- 800ml wody
Przygotowanie:
Szklanka o pojemności 250ml.
BISZKOPT: Białka oddzielamy od żółtek. Zimne białka ubijamy na sztywną pianę. Następnie dodajemy stopniowo cukier, łyżka po łyżce, dalej ubijając. Ubijamy razem kilka-kilkanaście minut - po każdej dodanej łyżce cukru powinniśmy ubijać około 1-2 minuty.
Zmniejszamy obroty miksera na najmniejsze i dodajemy po jednym żółtku cały czas miksując. Podobnie dodajemy olej. Następnie stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Krótko mieszamy tylko do połączenia składników. Formę 25x30cm wykładamy papierem do pieczenia. Wykładamy ciasto do formy i pieczemy około 35-40 minut w 160 stopniach, góra-dół. Najlepiej biszkopt piec nie na środkowym, ale na niższym ruszcie piekarnika. Gdyby biszkopt zaczął się spiekać to przykrywamy go folią.
Po upieczeniu biszkopt studzimy. Zeskrobujemy wierzchnią skórkę.
PONCZ: Mieszamy ze sobą wszystkie składniki ponczu.
BEZA MAKOWO-KOKOSOWA: Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni, góra-dół. W misce mieszamy: wiórki kokosowe, mak, proszek do pieczenia i mąkę ziemniaczaną. Białka ubijamy na sztywną pianę. Następnie dodajemy stopniowo cukier, łyżka po łyżce, dalej ubijając. Po każdej dodanej porcji cukru ubijamy 1-2 minuty i dodajemy kolejną porcję. Ubijamy łącznie kilkanaście minut. Następnie dodajemy suche składniki. Mieszamy krótko i delikatnie szpatułką do dobrego połączenia składników.
Formę 25x30cm wykładamy papierem do pieczenia. Wykładamy bezę do formy, wyrównujemy. Bezę pieczemy około 35 minut w 160 stopniach, góra-dół. Po upieczeniu ciasto studzimy. Gdyby się spiekała w trakcie pieczenia to przykrywamy ją folią.
Z bezą należy postępować dość ostrożnie. Trzeba uważać, aby się nie połamała przy wyjmowaniu z foremki.
KREM BUDYNIOWY: Masło wyjmujemy wcześniej z lodówki, aby zmiękło. Masło wyjmujemy min. 2h wcześniej. Warto pokroić je w kostkę wówczas szybciej się ociepli.
Do rondelka wlewamy 1 i 1/2 szklanki mleka oraz dodajemy cukier i cukier wanilinowy. Zagotowujemy. Pozostałe mleko miksujemy z żółtkami, mąką pszenną i mąką ziemniaczaną. Tak rozrobioną mieszankę wlewamy na gotujące się mleko. Mleko powinno się wyraźnie zagotować. Energicznie mieszamy i zagotowujemy. Od razu po dodaniu mieszanki jajecznej mogą pojawić się grudki, ale należy szybko mieszać i otrzymamy gładki budyń. Budyń zagotowujemy i gotujemy 1- 2 minuty mieszając. Powinniśmy otrzymać gęsty budyń. Budyń całkowicie studzimy. Najlepiej przykryć go folią spożywczą, aby nie zrobił się na nim kożuch.
Miękkie masło ucieramy mikserem na jasną i puszystą masę maślaną (około 5-7 minut). Następnie dodajemy łyżka po łyżce budyń w krótkich odstępach czasu i dalej ucieramy. Otrzymamy delikatny krem. Po dodaniu budyniu nie miksujemy kremu zbyt długo, bo wtedy krem wyjdzie za luźny. Po zmiksowaniu z masłem krem powinien być gęsty.
GALARETKA: Galaretki rozpuszczamy w 800ml gorącej wody. Studzimy. A gdy zaczną tężeć to wykładamy je na ciasto.
ZŁOŻENIE CIASTA: W blaszce układamy biszkopt. Nasączamy go równomiernie ponczem. Następnie wykładamy połowę kremu. Wyrównujemy. Następnie wykładamy bezę makowo-kokosową. Na bezę wykładamy resztę kremu, wyrównujemy. Na wierzchu kremu układamy delicje jedna obok drugiej. Delicje zalewamy tężejącą galaretką. Ciasto odstawiamy do lodówki na całą noc.
*Bezę najlepiej umieścić na desce do góry nogami i zsunąć z deski razem z papierem do pieczenia. Położyć bezę z papierem na kremie, a następnie delikatnie odrywać papier kawałek po kawałeczku. Wówczas nie połamie się.
Ciasto kroimy ostrym nożem na porcje. Ponieważ krem budyniowy zawiera masło i twardnieje w lodówce to proponuję ciasto podać ocieplone tzn. pokroić na kawałki i wyjąć z lodówki 1-2h wcześniej. Wówczas krem zmięknie.
Ciasto przechowywać w lodówce. Smacznego!
Witam ! Czy mozna zamienić galaretki pomarańczowe np na brzoskwiniowe ??
Tak. Myślę, że z brzoskwiniową też będzie super smakować ♥️
Pyszne ciasto, na świateczny stół i specjalne okazje . Baaardzo polecam 🙂
Bardzo dziękuję ♥️ Cieszę się, że smakuje!
Można blaty upiec dzień przed przełożeniem? Jeśli tak, to jak przechowywać bezę?
Tak, można upiec dzień wcześniej. Można przechować je w temperaturze pokojowej pod przykryciem.