Barszcz ukraiński to znana w Polsce zupa. Polecam przygotowanie jej letniej wersji, bo z botwinką. Zupa jest bardzo sycąca z uwagi na moc warzyw, fasolę i mięso. Podajemy ją z pieczywem albo już bez dodatków.
Jest to już 5 propozycja w Maratonie Zup. To chyba najbardziej konkretna zupa, które Wam proponowałam. Wychodzi jej dość sporo. Jej przygotowanie nie zajmie dużo czasu, o ile dobrze rozplanujemy każdą czynność.
Barszcz ukraiński pamiętam jeszcze ze szkolnej stołówki. To była wówczas moja ulubiona zupa, zaraz po pomidorowej 😉
SKŁADNIKI (8 porcji):
- 2 udka z kurczaka lub 4 podudzia (około 600-800g),
- 1 pęczek botwinki,
- 2 buraki,
- 1 puszka białej fasoli,
- 4 ziemniaki,
- 2 marchewki,
- 1 pietruszka,
- 2 ząbki czosnku,
- 1 mała cebula,
- Kawałek selera,
- Kawałek młodej kapusty (ok. 125g),
- 3 ziela angielskie,
- 2 liście laurowe,
- 1 łyżeczka majeranku,
- 100ml kwaśnej śmietany 18%,
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego,
- 1 łyżka mąki,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- Szczypta cukru,
- Ewentualnie ocet/sok z cytryny do smaku,
- Sól,
- pieprz
PRZYGOTOWANIE:
Każdego buraka owijamy w folię aluminiową. Wkładamy je do piekarnika nagrzanego do 200 stopni i pieczemy przez 1 godzinę. Po upieczeniu studzimy je, obieramy i ścieramy na grubych oczkach tarki.
Mięso z kurczaka płuczemy. Wkładamy je do większego garnka i zalewamy 8 szklankami zimnej wody. Zagotowujemy. Na wolnym ogniu gotujemy mięso około 1 godziny. W między czasie usuwamy szumowiny.
Gdy mięso się gotuje to zajmujemy się warzywami. Wszystkie warzywa obieramy. Cebulę, marchewki, ziemniaki, selera, pietruszkę kroimy w kostkę. Kapustę drobno szatkujemy.
Z wywaru wyjmujemy mięso z kurczaka. Dodajemy liście laurowe, ziela angielskie, ziemniaki, kapustę, marchewkę, selera, pietruszkę, cebulę i przeciśnięty przez praskę czosnek. Zupę zagotowujemy. Gotujemy na wolnym ogniu około 20 minut.
W tym czasie umytą dokładnie botwinkę siekamy na kostkę ok.1-1,5cm. Fasolę odsączamy z zalewy. Mięso kurczaka dzielimy na mniejsze części.
Do zupy dodajemy starte buraki, botwinkę, fasolę i mięso oraz koncentrat pomidorowy i majeranek. Zupę zagotowujemy i gotujemy razem 3 minuty.
Mąkę mieszamy w ¼ szklanki zimnej wody tak, aby nie było grudek. Wlewamy ją do zupy i mieszamy. Do śmietany dodajemy kilka łyżek wywaru z zupy. Następnie wlewamy ją do zupy i mieszamy. Uważamy, aby śmietana się nie zważyła. Następnie zupę doprawiamy do smaku solą, pieprze, sokiem z cytryny/octem i cukrem. Zupa powinna mieć słodko-kwaśny smak.
Życzę smacznego 🙂
Zrobię podobną w wersji wegetariańskiej, bo wygląda zachęcająco 🙂
uwielbiam go! 🙂