Biszkopcik z kremem serowym i wiśniami

Krem serowy i wiśnie to pyszny duet. Nie raz już łączyłam te dwa składniki. Tym razem dodałam biszkopty i tak powstało pyszne ciasto bez pieczenia, na które przepis prezentuje dziś w "Weekendowej Cukierence". Ciast bez pieczenia nigdy za dużo! Spokojnie biszkopty możesz zastąpić biszkoptem czy herbatnikami.

TUTAJ znajdziesz więcej przepisów na ciasta bez pieczenia.

Dzisiejsze ciasto jest pyszne, piankowe, delikatne. Najlepiej jak postoi w lodówce przez noc, wówczas biszkopty ładnie zmiękną i ciasto pięknie się kroi. Robi się je dość szybko i przyjemnie. Krem to tak naprawdę dwa główne składniki: ser z wiaderka i śmietana kremówka. A jeśli nie masz wiśni, nic nie szkodzi. Możesz dać na górę mandarynki czy brzoskwinie w galaretce czy owocowy mus np. truskawkowy (tak jak w TYM i w TYM przepisie). Gorąco polecam!

Więcej przepisów na ciasta bez pieczenia

Biszkopcik z kremem serowym i wiśniami

Biszkopcik z kremem serowym i wiśniami

Pyszne i proste ciasto bez pieczenia z lekkim kremem serowym.

Biszkopcik z kremem serowym i wiśniami

Składniki:

  • SPÓD:
  • 20 podłużnych biszkoptów,
  • PONCZ:
  • 1/3 szklanki wody,
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • 1 łyżeczka cukru pudru,
  • KREM SEROWY:
  • 500g śmietany kremówki 36%,
  • 500g sera z wiaderka,
  • 1 galaretka przezroczysta,
  • 1 szklanka wody (250ml),
  • 6 łyżek cukru pudru,
  • 1 cukier wanilinowy (16g),
  • WIŚNIE W ŻELU:
  • 375g wiśni bez pestek,
  • 120g cukru,
  • 1 i 1/2 łyżki soku z cytryny,
  • 2 i 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej + 2 łyżki wody,
  • 1 łyżeczka żelatyny (4g) +20g wody

Przygotowanie:

Spód formy 25x25cm wykładamy papierem do pieczenia i układamy podłużne biszkopty, jeden obok drugiego. Biszkopty równomiernie nasączamy ponczem. Następnie wykładamy krem serowy. Wyrównujemy. Blaszkę odstawiamy na 2 godziny do lodówki, aby krem serowy stężał. Wówczas na wierzch wykładamy wystudzone wiśnie. Ciasto odstawiamy na noc do lodówki.

KREM SEROWY: Galaretkę rozpuszczamy w 250ml gorącej wody i pozostawiamy do ostygnięcia. Uwaga: Galaretka szybko zacznie tężeć!

Rozpuszczanie galaretki

Rozpuszczanie galaretki

Jest jeszcze drugi sposób na rozpuszczenie galaretki i ostatnio z tego sposobu korzystam częściej. Galaretkę wsypuje do miski i zalewam zimną wodą. Odstawiam do napęcznienia na około 20-30 minut. Po tym czasie podgrzewam ją interwałowo w mikrofali po 8-10 sekund i mieszam. Znowu podgrzewam, mieszam, podgrzewam mieszam. Robię tak kilkanaście razy aż galaretka całkowicie się rozpuści. Należy tylko uważać, aby za mocno jej nie podgrzać.

Śmietanę kremówkę ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem cukru pudru i cukru wanilinowego. Do drugiej miski wkładamy ser z wiaderka. Miksujemy go chwilkę mikserem, a następnie dodajemy ubitą śmietanę i delikatnie mieszamy mikserem na wolnych obrotach. Zbieramy szpatułką masę ze ścianek i dokładnie mieszamy, aby krem był jednorodny. Kolejno ciurkiem wlewamy ostygniętą płynną galaretkę i miksujemy do połączenia składników. Po dodaniu galaretki masa zacznie szybko tężeć więc trzeba z nią pracować sprawnie i szybko.

*Używam zazwyczaj śmietany kremówki 36% Piątnica i sera z wiaderka Piątnica lub Mój Ulubiony.

Przygotowanie kremu serowego

Przygotowanie kremu serowego

Jak rozpuścić żelatynę?

Aby prawidłowo rozpuścić żelatynę potrzebujemy 5 razy więcej wody niż żelatyny, tzn. na 10g żelatyny potrzebujemy 5x10g=50g wody. Żelatynę umieszczamy w szklance i zalewamy zimną wodą. Odstawiamy na około 10 minut. Jeśli chcemy rozpuścić większą ilość żelatyny to w tym momencie mieszamy ją z wodą. Po tym czasie żelatynę podgrzewamy interwałowo w mikrofali i mieszamy tzn. zawartość szklanki podgrzewamy przez 5 sekund w mikrofali, mieszamy; znowu podgrzewamy 5 sekund, mieszamy. Powtarzamy czynność kilka razy aż żelatyna całkowicie się rozpuści.

WIŚNIE W ŻELU: Wydrylowane wiśnie przekładamy do większego garnka z grubym dnem. Wiśnie mrożone wcześniej rozmrażamy. Zasypujemy je cukrem i odstawiamy na 30 minut, aby puściły sok. Co jakiś czas możemy je przemieszać.

Żelatynę rozpuszczamy.

Zimną wodę łączymy z sokiem z cytryny i rozrabiamy w niej mąkę ziemniaczaną.
Wiśnie wstawiamy na średni ogień i zagotowujemy. Gotujemy je 5 minut na małym ogniu. Mają tylko delikatnie bulgotać. Wówczas dodajemy rozrobioną mąkę i cały czas mieszamy. Owoce zagotowujemy, wiśnie powinny wyraźnie zgęstnieć. Wyłączamy gaz. Do gorących wiśni dodajemy rozpuszczoną żelatynę i mieszamy do dobrego połączenia.

Frużelina wiśniowa

Frużelina wiśniowa

Wiśnie odstawiamy do wystudzenia. Gdy będą zimne to wykładamy je na krem serowy.

Jeśli przygotujesz ciasto bez pieczenia z kremem serowym i wiśniami to koniecznie podziel się opinią i zdjęciem w komentarzu. Będzie mi bardzo miło jeśli oznaczysz mnie również na Facebooku lub Instagramie:

#GotujZCukiereczkiem





Brak komentarzy do tej pory

Zostaw odpowiedź