Są takie przepisy, które w każdej rodzinie przechodzą z pokolenia na pokolenia. Tak to jest właśnie z tymi drożdżowymi racuchami. To przepis mojej mamy Marysi. Zawsze robiła je na oko. "Mamo, ile dałaś mąki" "nie wiem, tyle ile zabierze ciasto"... Postanowiłam pewnego dnia sprawdzić mamę i zważyć, pomierzyć wszystkie składniki. I wreszcie udało mi się spisać przepis na najlepsze racuchy. Zapraszam do "Weekendowej Cukierenki" na racuchy babci Marysi.
Mama przygotowuje je najczęściej, gdy odwiedzają ją wnuki. Bo które dziecko oprze się puszystemu i mięciutkiemu rauszkowi? 🙂 Najlepsze jednak są te chrupiące ogonki, które powstają podczas smażenia. Racuchy robi się szybko i prosto. Nie potrzebujecie wagi, bo wszystkie składniki możecie odmierzyć na szklanki i łyżki. Ciasto szybko rośnie i ich smażenie idzie sprawnie. Wystarczy nakładać je łyżką zamoczoną w gorącym tłuszczu. Samo ciasto jest mało słodkie więc obtaczamy je w grubej warstwie cukru pudru.
Jak smażyć racuchy?
Racuchy smażymy w rondelku lub garnku. Wlewamy tłuszczu na wysokość min. 3cm. Tłuszcz użyty do smażenia powinien być rozgrzany do temperatury 175 stopni. Najlepiej sprawdzać temperaturę za pomocą specjalnego termometru. Tłuszcz nie może być za mocno rozgrzany, bo racuchy spalą się, a nie dojdą w środku. Nie może też być za słabo rozgrzany, bo racuszki będą chłonęły tłuszcz.
Jeśli nie posiadasz termometru to możesz sprawdzić czy tłuszcz jest odpowiednio nagrzany wrzucając kawałek surowego ciasta. Jeżeli ciasto zacznie się smażyć i powoli rumienić tzn. że możemy przejść do smażenia.
Więcej przepisów na racuchy
- Puszyste racuchy bananowe
- Racuchy z ricotty
- Racuchy drożdżowe z jabłkami
- Puszyste racuchy z jabłkami (bez drożdży)
Od razu po usmażeniu obtaczamy je w cukrze pudrze. Są puchate, mięciutkie, z chrupiącymi brzegami - po prostu pyszne!
Racuchy babci Marysi
Składniki:
- 50g świeżych drożdży,
- 2 łyżki cukru,
- 1 cukier wanilinowy (16g),
- 2 jajka,
- 1 szklanka mleka,
- 2 łyżki oleju,
- około 2 i 1/2 szklanki mąki (około 350-375g),
- DODATKOWO:
- tłuszcz do głębokiego smażenia,
- cukier puder do obtoczenia
Przygotowanie:
Szklanka o pojemności 250ml.
Mleko podgrzewamy, żeby było ciepłe (ale nie gorące). Do mleka wkruszamy drożdże, dodajemy 1 łyżkę cukru oraz 4-5 łyżki mąki. Masę dokładnie mieszamy tak, aby nie było grudek. Przygotowany rozczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 10-15 minut, aby zaczął pracować.
Jajka, pozostały cukier, cukier wanilinowy i olej umieszczamy w misce. Ucieramy je na puszystą masę przez około 3 minuty. Dodajemy podrośnięty rozczyn, mieszamy. Stopniowo dodajemy mąkę i wyrabiamy gładkie ciasto. Mąki najpierw dodajemy 2 i 1/4 szklanki. Jeśli ciasto będzie już gęste to już nie dodajemy pozostałej 1/4 szklanki. Ciasto przykrywamy i odstawiamy na 30-45 minut, aby podrosło.
W tym czasie rozgrzewamy tłuszcz do głębokiego smażenia. Łyżkę maczamy w gorącym tłuszczu i nabieramy ciasta. Od razu zanurzamy ją w tłuszczu i wtedy ciasto samo odpadnie tworząc zgrabnego racucha. Rauchy smażymy na rumiano z obu stron. Wyjmujemy je na ręcznik papierowy, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
Do miseczki wsypujemy cukier puder. Jeszcze ciepłe racuchy obtaczamy dokładnie w cukrze pudrze i przekładamy do miski. Smacznego!
Jeśli przygotujesz racuchy to koniecznie podziel się opinią i zdjęciem w komentarzu. Będzie mi bardzo miło jeśli oznaczysz mnie również na Facebooku lub Instagramie:
#GotujZCukiereczkiem
Super przepis! Najlepsze zaraz po usmazeniu 🙂
Tak, uwielbiamy je 🙂