Czym jest gryczanka? Można powiedzieć, że gryczanka to owsianka przygotowana z kaszy gryczanej niepalonej czyli kasza gryczana gotowana na mleku. To fajna opcja na ciepłe śniadanie dla osób na diecie bezglutenowej czy z cukrzycą ciążową. Kaszę najpierw moczymy w wodzie. Następnie miksujemy na gładko z mlekiem i krótko gotujemy. Gotowe!
Kasza na mleku pozytywnie zaskoczy Was swoim smakiem. Oczywiście jest wyczuwalny posmak kaszy jeśli zjadamy kaszę samą. Ale podana z sosem malinowym czy innym ulubionym dodatkiem smakuje kremowo i pysznie i nie powiedziałabym, że jem kaszę 🙂 Polecam Wam jako urozmaicenie Waszych śniadań.
Jestem wielką fanką zdrowego odżywiania. I uwielbiam nowe smaki, nowe potrawy. Owsianki jem praktycznie co drugi dzień. Co jakiś czas dla urozmaicenia lubię zjeść jaglankę. A ostatnio bardzo fajne rzeczy robię z kaszą gryczaną i mąką gryczaną. Kasza gryczana niepalona ma dużą zawartość błonnika i białka, jest bezglutenowa i nie zakwasza organizmu. Potrawy z jej udziałem są zdrowe i sycące, dodają energii na cały dzień.
Więcej przepisów na zdrowe śniadania
- Pieczona owsianka z jabłkiem i bananem
- Jaglanka z kokosem i jabłkiem
- Gryczanka z bananem
- Owsianka kokosowa z chia
Gryczanka to owsianka przygotowana z jasnej kaszy gryczanej. To super opcja dla osób na diecie bezglutenowej.
Gryczanka z makiem
Składniki (1 porcja):
- 40g kaszy gryczanej niepalonej,
- 200ml wody,
- 250-300ml mleka lub napoju roślinnego,
- 1 i 1/2 łyżeczki maku,
- 2 łyżeczki ksylitolu,
- DODATKOWO:
- 1/2 szklanki malin,
- 2 łyżeczki ksylitolu,
- odrobina mąki ziemniaczanej,
Przygotowanie:
Kasze gryczaną niepaloną umieszczamy w misce. Zalewamy ją 250ml zimnej wody. Odstawiamy na 4 godziny do namoczenia (a najlepiej na całą noc).
Następnie namoczoną kaszę gryczaną odcedzamy na sicie i przepłukujemy kilka razy. Kaszę gryczaną przekładamy do pojemnika blendera. Dodajemy 250ml mleka i miksujemy blenderem na gładko. Otrzymaną mieszankę przelewamy do rondelka i dodajemy mak oraz ksylitol. Kaszkę z mlekiem wstawiamy na mały ogień i zagotowujemy na średnim ogniu często mieszając. Kaszka początkowo będzie płynna, ale ładnie i szybko zacznie gęstnieć. Jeśli chcemy mieć bardziej płynnę kaszkę to dodajemy pozostałe 50ml mleka w trakcie gotowania. Kaszkę zagotowujemy i gotujemy około 1-2 minuty aż ładnie zgęstnieje (cały czas wówczas mieszamy). Kaszka jest gotowa. Przekładamy ją do miseczki i polewamy sosem malinowym. Smacznego!
SOS MALINOWY: Maliny i ksylitol umieszczamy w rondelku. Zagotowujemy. Mąkę ziemniaczaną (około 1/3 łyżeczki) mieszamy z 1 łyżeczką wody. Wlewamy na gotujące się maliny i mieszamy do zgęstnienia.