Makowiec śnieżny to sztandarowe ciasto ze zbiorów siostry Anastazji. Postanowiłam je troszkę unowocześnić i mogę je dziś Wam zaprezentować jako kolejna propozycja świąteczna.
TUTAJ znajdziesz więcej przepisów na ciasta siostry Anastazji.
Ciasto makowiec śnieżny to pyszne warstwowe ciasto składające się z biszkoptu, gotowanej masy makowej, kremu śmietankowego, kremu kajmakowego (tudzież orzechowego) oraz herbatników i polewy. Nie jest aż tak wymagające. Powiem szczerze, że złożenie ciasta poszło mi bardzo sprawnie i szybko. Biszkopt upiekłam dzień wcześniej. Aby jeszcze uprościć sobie pracę to można użyć maku mielonego wówczas nie musimy uruchamiać maszynki i mielić samodzielnie maku.
Ciasto jest bardzo smaczne, kremowe. Pięknie się kroi i przechowuje. Postoi spokojnie dłuższą chwilę na świątecznym stole. Polecam gorąco!
Mój mąż nie lubi makowców, a tego bardzo zachwalał i zjadał z ochotą. Także bardzo polecam!
Oryginalny przepis zakłada przygotowanie kremu maślanego z dodatkiem orzechów włoskich. Uprościłam jednak ten krok (jednocześnie go unowocześniając) i przygotowałam krem kajmakowo-maślany tylko z 2 składników. Co więcej, dodałam warstwę herbatników, aby ciasto było bardziej sycące, mięsiste. Taka ilość kremów aż prosiła się o jeszcze jedną, dodatkową warstwę. Dzięki dodatkowi herbatników ciasto nie jest mdłe. Chciałam, żeby był to prawdziwie "śnieżny" makowiec więc wierzch ciasta posypałam obficie wiórkami kokosowymi i kuleczkami z białej czekolady. Świetnie sprawdzą się także pokruszone bezy.
Więcej przepisów na pyszne makowce
- Makowiec z budyniową pianką
- Ciasto z makiem i bitą śmietaną
- Ciasto kokosowo-makowe z delicjami
- Makowiec warstwowy
Pyszna propozycja na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Ten makowiec est wyśmienity, kremowy, smakuje wszystkim bez wyjątku.
Makowiec śnieżny z kajmakiem
Składniki:
- BISZKOPT:
- 4 jajka,
- 2/3 szklanki cukru,
- 1 szklanka mąki pszennej,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- 4 łyżki oleju,
- PONCZ:
- 100ml soku pomarańczowego,
- MASA MAKOWA:
- 250g maku,
- 125ml płynnej śmietanki 30%,
- 200g bakalii (rodzynek, skórki pomarańczowej, żurawiny),
- 100g cukru,
- 1 cukier wanilinowy,
- 2 łyżki miodu,
- 3 białka,
- kilka kropel aromatu migdałowego,
- MASA ŚMIETANOWA:
- 600g śmietany kremówki 36%,
- 1 cukier wanilinowy,
- 3 łyżki cukru pudru,
- 12g żelatyny + 50g wody,
- MASA KAJMAKOWA:
- 200g masła,
- 400g masy kajmakowej,
- DODATKOWO:
- około 250g herbatników,
- POLEWA CZEKOLADOWA:
- 150g czekolady mlecznej,
- 100g płynnej śmietanki 30%,
- DEKORACJA:
- wiórki kokosowe,
- kuleczki zbożowe w białej czekoladzie Barry Callebaut
Przygotowanie:
Szklanka o pojemności 250ml.
BISZKOPT: Białka oddzielamy od żółtek. Zimne białka ubijamy na sztywną pianę. Następnie dodajemy stopniowo cukier, łyżka po łyżce, dalej ubijając. Ubijamy razem kilka-kilkanaście minut - po każdej dodanej łyżce cukru powinniśmy ubijać około 1-2 minuty.
Zmniejszamy obroty miksera na najmniejsze i dodajemy po jednym żółtku cały czas miksując. Podobnie dodajemy olej. Następnie stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Krótko mieszamy tylko do połączenia składników. Formę 25x35cm wykładamy papierem do pieczenia. Wykładamy ciasto do formy i pieczemy około 25-30 minut w 160 stopniach, góra-dół. Najlepiej biszkopt piec nie na środkowym, ale na niższym ruszcie piekarnika. Gdyby biszkopt zaczął się spiekać to przykrywamy go folią.
Upieczony biszkopt studzimy. Następnie zeskrobujemy wierzchnią skórkę, ewentualnie wyrównujemy.
MASA MAKOWA: Mak umieszczamy w misce. Zalewamy go wrzącą wodą. Odstawiamy na blacie do całkowitego wystudzenia. Można mak zalać wieczorem i zostawić na noc na blacie. Następnie mak odcedzamy na sicie lub gazie odciskając nadmiar wody.
Mak mielimy 2-3 razy w maszynce do mielenia mięsa.
Rodzynki namaczamy w ciepłej wodzie i odstawiamy na kwadrans. Następnie odcedzamy. Żurawinę drobniej siekamy.
* Można użyć dowolnego rodzaju bakalii. Można dodać posiekane orzechy.
** Jeśli nie masz śmietanki 30% to możesz zamiennie użyć mleka, a dodać do niego 1 łyżkę masła.
Zmielony mak przekładamy do większego garnka. Dodajemy miód, cukier, cukier wanilinowy, śmietankę 30%, bakalie, aromat migdałowy i białka. Mieszamy dokładnie łyżką do dobrego połączenia wszystkich składników. Masę wstawiamy na mały ogień. Często mieszamy i masę podgrzewamy prawie do zagotowania. Masa powinna być gorąca i powinna wyraźnie zgęstnieć. Gorącą masę makową od razu wykładamy na biszkopt.
KREM ŚMIETANKOWY: Żelatynę rozpuszczamy w 50ml gorącej wody. Zimną śmietanę kremówkę ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem cukru pudru i cukru wanilinowego. Aby kremówka dobrze ubiła się na sztywną pianę to musi być schłodzona. Następnie dodajemy przestudzoną żelatynę wlewając ją ciurkiem i miksując cały czas na średnich obrotach do dobrego połączenia składników.
Ponieważ śmietana będzie zimna to masa zacznie bardzo szybko tężeć więc trzeba ją od razu energicznie i sprawnie wyłożyć na ciasto, aby nie zrobiły się "kluchy".
Jak rozpuścić żelatynę?
Żelatynę umieszczamy w szklance i zalewamy zimną wodą. Odstawiamy na około 10 minut. Jeśli chcemy rozpuścić większą ilość żelatyny to w tym momencie mieszamy ją z wodą. Po tym czasie żelatynę podgrzewamy interwałowo w mikrofali i mieszamy tzn. zawartość szklanki podgrzewamy przez 5 sekund w mikrofali, mieszamy; znowu podgrzewamy 5 sekund, mieszamy. Powtarzamy czynność kilka razy aż żelatyna całkowicie się rozpuści.
MASA KAJMAKOWA: Wszystkie składniki na krem powinny być w temperaturze pokojowej. Masło przekładamy do misy miksera i ubijamy je na najwyższych obrotach na jasną i puszystą masę maślaną (około 5-7 minut). Wówczas dodajemy po łyżce kajmaku i miksujemy na małych obrotach do dobrego połączenia składników. Kajmak nie lubi długiego miksowania. Mieszamy na wolnych obrotach tylko do połączenia składników.
* Najczęściej używam masy kajmakowej z Gostynia.
POLEWA CZEKOLADOWA: Śmietankę podgrzewamy prawie do zagotowania. Wyłączamy ogień i dodajemy posiekaną drobno mleczną czekoladę. Odstawiamy całość na 3 minuty. Następnie masę mieszamy do połączenia. Czekolada powinna się rozpuścić i połączyć w jednolitą masę ze śmietanką. Gdyby czekolada jeszcze się nie rozpuściła to całość możemy podgrzać jeszcze chwilkę w kąpieli wodnej (tzn. naczynie z czekoladą umieszczamy nad parującą w naczyniu wodą; naczynie nie powinno dotykać lustra wody).
Drugim sposobem na przygotowanie polewy czekoladowej jest wykorzystanie mikrofali. W misce umieszczamy połamaną czekoladę i śmietankę. Zawartość miski podgrzewamy interwałowo po 10sekund w mikrofali. Po każdym razie zawartość miseczki mieszamy. Podgrzewamy tak kilka-kilkanaście razy, aż składniki się połączą i polewa będzie jednolita.
ZŁOŻENIE CIASTA: W formie układamy blat biszkoptu.Nasączamy go połową ponczu.
* Warto odkleić papier od biszkoptu przed ponownym włożeniem go do formy. Wówczas ciasto będzie się lepiej kroiło.
Na biszkopt wykładamy gorącą masę makową i wyrównujemy. Ciasto zostawiamy na blacie aż do wystudzenia warstwy makowej.
Kolejno wykładamy krem śmietankowy. Wyrównujemy i ciasto odstawiamy do lodówki na 15-30 minut. W tym czasie masa śmietanowa powinna wstępnie związać. Na masę śmietanową wykładamy krem kajmakowy. Kolejno układamy warstwę herbatników, które nasączamy pozostałym ponczem. Herbatniki polewamy gęstniejącą polewą i dekorujemy.
Ciasto obłędne. Dobrze moja koleżanka skomentowała – “tak cudownego i pysznego ciasta nie pamięta kiedy jadła”. Polecam z całego serca. Ciasto jest delikatne, śnieżne, megaaa !!! Zagości u mnie na stałe.
Aniu dziękuję za miły komentarz 🙂 Bardzo się cieszę!