Makowa Chmurka to jedno z ciast, które gościło na naszym świątecznym stole 2023 roku. Jest przepyszne! Wszystkim bardzo smakowało i goście chętnie brali dokładkę. Zapraszam do "Weekendowej Cukierenki" po pyszny przepis.
Makowa chmurka to ciasto mięciutkie, delikatne, słodko-kwaśne, po prostu pyszne! Składa się z:
- jasnego biszkoptu - biszkopt można upiec dzień wcześniej i trzymać szczelnie owinięty folią. A w wersji dla leniuszków można zastąpić go okrągłymi lub podłużnymi biszkoptami.
- owocowej galaretki - zamiast gotowej proponuje Wam przygotowanie samodzielnie owocowej galaretki. Taka galaretka ma o wiele bogatszy smak! Przygotowałam ją aż z 800g owoców. Jest soczysta, lekko kwaśna i wspaniale współgra z delikatnym kremem śmietankowym oraz słodką bezą.
- kremu śmietankowego - czyli śmietana kremówka i serek mascarpone ubite na puszysty krem.
- bezy z makiem - mak dodaje świątecznego akcentu i dzięki niemu beza pięknie wygląda i jeszcze pyszniej chrupie.
Więcej przepisów na ciasta z bezą
Co powiesz na mięciutki biszkopt z pyszną owocową galaretką, kremem śmietankowym i chrupiącą bezą? To prawdziwa uczta dla podniebienia.
Ciasto Makowa Chmurka z owocami
Składniki:
- BISZKOPT:
- 3 jajka,
- 1/2 szklanki cukru,
- 3 łyżki oleju,
- 3/4 szklanki mąki pszennej,
- 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia (3g),
- PONCZ:
- 50ml wody,
- 2 łyżki soku z cytryny,
- 1 łyżeczka cukru pudru,
- OWOCOWA GALARETKA:
- 800g świeżych lub mrożonych owoców (maliny, truskawki, porzeczki),
- 100g cukru,
- 16g żelatyny + 80g wody,
- KREM ŚMIETANKOWY:
- 500g śmietany kremówki 36%,
- 250g serka mascarpone,
- 1 cukier wanilinowy (16g),
- 50g cukru pudru
- BEZA Z MAKIEM:
- 5 białek z jajek L (175g),
- 250g cukru,
- 3 łyżki suchego maku,
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
Szklanka o pojemności 250ml.
BISZKOPT: Białka oddzielamy od żółtek. Zimne białka ubijamy na sztywną pianę. Następnie dodajemy stopniowo cukier, łyżka po łyżce, dalej ubijając. Ubijamy razem kilka-kilkanaście minut - po każdej dodanej łyżce cukru powinniśmy ubijać około 1-2 minuty.
Zmniejszamy obroty miksera na najmniejsze i dodajemy po jednym żółtku cały czas miksując. Podobnie dodajemy olej. Następnie stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Krótko mieszamy tylko do połączenia składników. Formę 23x28cm wykładamy papierem do pieczenia. Wykładamy ciasto do formy i pieczemy około 25-30 minut w 160 stopniach, góra-dół. Najlepiej biszkopt piec nie na środkowym, ale na niższym ruszcie piekarnika. Gdyby biszkopt zaczął się spiekać to przykrywamy go folią.
Upieczony biszkopt studzimy. Następnie zeskrobujemy wierzchnią skórkę, ewentualnie wyrównujemy.
PONCZ: Wszystkie składniki mieszamy ze sobą.
OWOCOWA GALARETKA: Do przygotowania galaretki użyłam owoców mrożonych: 450g truskawek, 150g czerwonych porzeczek i 200g malin. Umieszczamy je razem w garnku (zamrożone), dodajemy cukier i wstawiamy na mały ogień. Podgrzewamy często mieszając. Zagotowujemy i gotujemy razem około 3-5 minut. Następnie owoce przecieramy przez sitko, aby pozbyć się pestek.
Żelatynę rozpuszczamy w wodzie i dodajemy ją do gorących owoców. Dokładnie mieszamy. Mus owocowy zostawiamy do wystudzenia. Gdy zacznie tężeć to wykładamy go na ciasto.
* Aby mus szybciej stężał włożyłam go do lodówki i wyjmowałam co 5-10 minut. Wówczas mieszałam i sprawdzałam czy już nadaje się do wyłożenia na ciasto.
Jak rozpuścić żelatynę?
Aby prawidłowo rozpuścić żelatynę potrzebujemy 5 razy więcej wody niż żelatyny, tzn. na 10g żelatyny potrzebujemy 5x10g=50g wody. Żelatynę umieszczamy w szklance i zalewamy zimną wodą. Odstawiamy na około 10 minut. Jeśli chcemy rozpuścić większą ilość żelatyny to w tym momencie mieszamy ją z wodą. Po tym czasie żelatynę podgrzewamy interwałowo w mikrofali i mieszamy tzn. zawartość szklanki podgrzewamy przez 5 sekund w mikrofali, mieszamy; znowu podgrzewamy 5 sekund, mieszamy. Powtarzamy czynność kilka razy aż żelatyna całkowicie się rozpuści.
KREM ŚMIETANKOWY: Pamiętajcie, by dobrze schłodzić śmietanę i mascarpone przed ubiciem - jest to gwarancją udanego kremu.
Śmietanę kremówkę, serek mascarpone, cukier wanilinowy i cukier puder umieszczamy w misie miksera. Ubijamy je na najwyższych obrotach miksera aż do uzyskania gęstego i puszystego kremu. Warto zebrać szpatułką masę ze ścianek podczas miksowania, aby krem był jednolity.
* Najczęściej używam śmietany kremówki 36% Piątnica.
BEZA Z MAKIEM: Do miski wkładamy białka. Ubijamy je na najwyższych obrotach miksera na sztywną pianę. Następnie dodajemy cukier, łyżka po łyżce, i dokładnie i długo miksujemy po każdym dodaniu cukru (około 1-2 minuty). Jeśli cukier osiądzie nam na brzegu miski to zatrzymujemy mikser i cukier zgarniamy do środka. Łącznie białka ubijamy dobre kilkanaście minut.
Gdy już dodamy cały cukier to nasza piana powinna być sztywna, gęsta, błyszcząca. Pianę ubijamy jeszcze przez 2 minuty, aby się ustabilizowała. Wówczas dodajemy mąkę ziemniaczaną i mak i mieszamy delikatnie szpatułką do dobrego połączenia, ale nie za długo.
Piekarnik nagrzewamy do temperatury 130 stopni, góra-dół.
Pianę bezową wykładamy do blaszki 23x28cm wyłożonej papierem do pieczenia. Jej wierzch możemy zrobić nieregularny, pofalowany. Bezę wstawiamy do piekarnika. Pieczemy 30 minut w 130 stopniach, góra-dół. Następnie zmniejszamy temperaturę do 110 stopni, góra-dół i pieczemy jeszcze około 90 minut. Bezę zostawiamy w zamkniętym piekarniku do całkowitego wystudzenia.
ZŁOŻENIE CIASTA: W blaszce układamy blat biszkoptu. Nasączamy go równomiernie ponczem. Następnie wykładamy tężejącą owocową galaretkę. Odstawiamy do lodówki na 1-2h do stężenia galaretki. Wówczas przygotowujemy krem śmietankowy i wykładamy go na ciasto. Na kremie od razu układamy bezę lekko ją dociskając do ciasta. Ciasto odstawiamy do lodówki na min.6h, a najlepiej na całą noc do ustabilizowania. Smacznego!
Kroimy ostrym nożem. Beza będzie początkowo twarda, ale z każdym dniem będzie się lepiej kroiła, bo będzie się rozpuszczała delikatnie od kremu. Ale nawet po 3 dniach beza ciągle chrupała.
Jeśli przygotujesz makową chmurkę z owocami to konieczne podziel się opinią i zdjęciem w komentarzu. Będzie mi bardzo miło jeśli oznaczysz mnie również na Facebooku lub Instagramie:
#GotujZCukiereczkiem