Zapraszam na kolejny naleśnikowy przepis. Naleśniki są znane na całym świecie. Każdy kraj może pochwalić się ich własną wersją. Naleśniki chińskie składają się z dwóch warstw: słonej, którą smaży się jako pierwszą oraz słodkiej, bardziej wyrazistej, smaży się ją jako drugą. Mimo, że obie warstwy nie zawierają mleka, a jedynie wodę, to naleśniki wychodzą miękkie i puszyste. Takie naleśniki można dostać m.in. w prowincji Qinghai.
Naleśniki te możemy zjeść na słodko, oprószone tylko cukrem pudrem, bądź z dodatkiem dżemu, sera, bitej śmietany. Możemy je także podać na wytrawnie – szczególnie do mięs przygotowanych na sposób chiński.
SKŁADNIKI (4 sztuki = 1-2 porcje):
-
WARSTWA I:
-
¾ szklanki mąki,
-
Szczypta soli,
-
1 łyżka oleju,
-
1 szklanka wody (niepełna),
-
WARSTWA II:
-
½ szklanki mąki,
-
2 łyżki cukru pudru,
-
1 jajko,
-
½ szklanki wody,
-
DODATKOWO:
-
Olej do smażenia,
-
Cukier puder do prószenia,
-
Dżem, bita śmietana do podania
PRZYGOTOWANIE:
Do jednego naczynka wkładamy mąkę, szczyptę soli, olej i wodę – miksujemy do otrzymania gładkiego ciasta. Do drugiego naczynka wbijamy jajko, dodajemy cukier puder, mąkę i wodę – miksujemy ciasto do gładkości. Ciasto odstawiamy na 30-60 minut, aby odpoczęły. Po tym czasie należy je zamieszać łyżką.
Rozgrzewamy patelnię z odrobiną tłuszczu. Wylewamy porcję ciasta z I warstwy i smażymy cienkiego naleśnika przez 1 minutę. Dolewamy porcję ciasta z 2 warstwy i smażymy razem jeszcze 2 minuty. Następnie naleśnika odwracamy i smażymy jeszcze przez 1 minutę. Postępujemy tak do wyczerpania ciasta.
Naleśniki podajemy same, oprószone cukrem pudrem lub z dodatkiem dżemu czy bitej śmietany.
Życzę smacznego 🙂
o takich naleśnikach nie słyszałam, ciekawe 🙂