Makowiec Pychotka to moja najnowsza propozycja na świąteczne ciasto w ramach "Weekendowej Cukierenki". Jest przepyszny!
CIASTA NA ŚWIĘTA - największe zestawienie słodkości na święta Bożego Narodzenia.
Jak pewnie dobrze się domyślacie makowiec pychotka to świąteczna wersja znanego i lubianego ciasta Pychotka (inaczej nazywanego Panią Walewską). To już moja druga wariacja na temat tego ciasta. Na święta wielkanocne zrobiłam je w wersji kokosowej, z kremem ananasowym.
Pychotka to kruche ciasto z dżemem porzeczkowym i bezą przełożone kremem budyniowym. Tym razem postawiłam na nadzienie makowe i takim nadzieniem zastąpiłam warstwę dżemu. I nie pomyliłam się! Ciasto wyszło przepyszne. Bardzo ładnie się kroiło i przechowywało. To jeden z najlepszych makowców na blogu.
Myślę, że można skrócić pracę nad ciastem i użyć gotowej masy makowej.
Więcej przepisów na makowce
Połączenie kruchego ciasta z domową masą makową, słodziutką bezą i aksamitnym kremem budyniowym. To będzie HIT na Twoim świątecznym stole!
Ciasto Pani Walewska (Pychotka)
Składniki:
- KRUCHE CIASTO:
- 500g mąki pszennej,
- 12g proszku do pieczenia,
- 2 g soli,
- 80g cukru pudru,
- 200g zimnego masła,
- 90g śmietany gęstej 18%,
- 5 żółtek,
- BEZA:
- 5 białek,
- 250g cukru,
- 10g mąki ziemniaczanej,
- MASA MAKOWA:
- 3 szklanki maku,
- 2 jajka,
- 50g masła,
- 100g miodu,
- 50g rodzynek,
- 50g kandyzowanej skórki pomarańczowej,
- 50g suszonej żurawiny,
- ½ łyżeczki aromatu migdałowego,
- KREM BUDYNIOWY:
- 500ml mleka,
- 45 cukru,
- 1 cukier wanilinowy (16g),
- 40g mąki ziemniaczanej,
- 45g mąki pszennej,
- 4 żółtka,
- 200g masła
Przygotowanie:
KRUCHE CIASTO: Na stolnicę wysypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia, solą i cukrem pudrem. Dodajemy zimne masło i siekamy wszystko razem nożem aż do uzyskania konsystencji kaszy. Wówczas dodajemy żółtka i kwaśną śmietanę. Chwilkę jeszcze siekamy nożem, następnie ciasto zagniatamy rękoma.
Ciasto dzielimy na 2 równe części. Każdą z części ciasta rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach 20x30cm. Umieszczamy je w blaszce do pieczenia wyłożonej papierem do pieczenia. Ciasto wstawiamy do lodówki do schłodzenia na 30-60 minut.
*Jeśli masz tylko jedną blaszkę to jedno z ciast umieść na dużej blaszce z wyposażenia piekarnika bowiem ciasto będziemy piekli razem.
Po tym czasie ciasta wyjmujemy. Smarujemy oba ciasta równomiernie masą makową. Następnie wykładamy pianę bezową.
Oba ciasta razem wkładamy do piekarnika i pieczemy razem w temperaturze 150 stopni, termoobieg około 40-45 minut.
Po upieczeniu ciasta całkowicie studzimy.
BEZA: Do miski wkładamy białka. Ubijamy je na najwyższych obrotach miksera na sztywną pianę. Następnie dodajemy cukier, łyżka po łyżce, i dokładnie i długo miksujemy po każdym dodaniu cukru (około 1-2 minuty). Jeśli cukier osiądzie nam na brzegu miski to zatrzymujemy mikser i cukier zgarniamy do środka. Łącznie białka ubijamy dobre kilkanaście minut.
Gdy już dodamy cały cukier to nasza piana powinna być sztywna, gęsta, błyszcząca. Pianę ubijamy jeszcze przez 2 minuty, aby się ustabilizowała. Wówczas dodajemy mąkę ziemniaczaną i mieszamy delikatnie szpatułką do dobrego połączenia, ale nie za długo. Pianę bezową wykładamy na kruchy spód posmarowany masą makową.
MASA MAKOWA: Mak zalewamy wrzącą wodą tak, aby woda całkowicie zakryła mak. Odstawiamy go do wystudzenia.
Następnie mak dokładnie odsączamy na sicie. Mak mielimy trzy razy w maszynce do mielenia mięsa.
Do miski wkładamy miękkie masło i miód. Ucieramy razem mikserem do powstania jasnej i puszystej masy maślanej (około 5 minut). Dodajemy jedno żółtko i ucieramy 30 sekund. Dodajemy drugie żółtko i ucieramy 30sekund. Następnie dodajemy mak i mieszamy do połączenia. Dodajemy skórkę pomarańczową, rodzynki, żurawinę i aromat migdałowy, mieszamy.
Białka ubijamy na sztywną pianę. Mieszamy je delikatnie i dokładnie z masą makową. Białka mieszamy z makiem tuż przez wyłożeniem na kruchy spód. W innym wypadku białka opadną, a mak podejdzie wodą.
KREM BUDYNIOWY: Masło wyjmujemy wcześniej z lodówki, aby zmiękło. Masło wyjmujemy min. 2h wcześniej. Warto pokroić je w kostkę wówczas szybciej się ociepli.
Do rondelka wlewamy 1 i 1/2 szklanki mleka oraz dodajemy cukier i cukier wanilinowy. Zagotowujemy. Pozostałe mleko miksujemy z żółtkami, mąką pszenną i mąką ziemniaczaną. Tak rozrobioną mieszankę wlewamy na gotujące się mleko. Energicznie mieszamy i zagotowujemy. Powinniśmy otrzymać gęsty budyń. Budyń całkowicie studzimy. Najlepiej przykryć go folią spożywczą, aby nie zrobił się na nim kożuch.
Miękkie masło ucieramy mikserem na jasną i puszystą masę maślaną (około 5-7 minut). Następnie dodajemy łyżka po łyżce budyń w krótkich odstępach czasu i dalej ucieramy. Otrzymamy delikatny krem. Po dodaniu budyniu nie miksujemy kremu zbyt długo, bo wtedy krem wyjdzie za luźny. Po zmiksowaniu z masłem krem powinien być gęsty. Kremem przekładamy blaty ciasta.
ZŁOŻENIE CIASTA: W foremce układamy pierwszy kruchy blat z makiem i bezą. Wykładamy krem budyniowy. Układamy drugi kruchy blat z makiem i bezą. Lekko go dociskamy, aby przykleił się do kremu. Ciasto chowamy do lodówki na kilka godzin, a najlepiej na całą noc.
Pięknie wygląda tylko nie bardzo rozumiem najpierw ciasto kruche potem dżem na to masa makowa i dopiero piana bo jest pominięte że dżem przed makiem albo ja źle zrozumiałam
Nie kładziemy dżemu. Kruche – masa makowa – beza ☺️
Dziękuję za odpowiedź ☺️
A jeżeli użyje gotowej masy makowej mam użyć cała puszkę? A jak mam ja zagęścić jajkami i kasza manna żeby później ładnie kroić ciasto ?
Niestety, ale ja nigdy nie korzystałam z gotowej masy makowej. I nawet nie wiem tak naprawdę jaką ma ona konsystencję 😲