Szarlotka z budyniem

Co może być lepszego od domowej szarlotki? Oczywiście domowa szarlotka z budyniem 🙂 Zapraszam do "Weekendowej Cukierenki" po nowy przepis na ciasto z jabłkami. Ciasta z jabłkami można piec przez okrągły rok. Choć najbardziej smakują mi właśnie jesienią i zimą.

Szarlotka z budyniem

Szarlotka z budyniem

Dzisiejszy przepis na szarlotkę jest bezbłędny. Smakuje każdemu, bez wyjątku. Mamy tutaj kruchuteńkie ciasto, kremowy budyń i dużo jabłek... Ciasto kruche możecie znać już ze słynnego ciasta z owocami i budyniową pianką. Przygotowuje się je wcześniej, zamraża i wtedy ściera. Samo ciasto, jak i nadzienie jabłkowe, można przygotować kilka dni wcześniej. Wówczas złożenie ciasta zajmuje tylko chwilkę.

Szarlotka po wystudzeniu pięknie się kroi. Przechowuje ją w chłodnym miejscu (ale nie w lodówce).

Ciasto z jabłkami i budyniem

Ciasto z jabłkami i budyniem

Więcej przepisów na szarlotki

Szarlotka z budyniem

Szarlotka z budyniem

Szarlotka z budyniem

To kruche ciasto z z jabłkami i budyniem można piec przez okrągły rok. Do nadzienia można wykorzystać gotowe jabłka prażone ze słoika.

Składniki:

  • KRUCHE CIASTO:
  • 2,5 szklanki mąki pszennej,
  • 3 łyżki cukru pudru,
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia (8g),
  • 250g zimnego masła,
  • 5 żółtek,
  • JABŁKA:
  • 1 kg obranych i oczyszczonych jabłek,
  • 3-4 łyżki cukru,
  • BUDYŃ:
  • 2 budynie śmietankowe (2x40g),
  • 1 litr mleka,
  • 1 łyżka cukru,
  • 1 cukier wanilinowy (16g),
  • DODATKOWO:
  • cukier puder do oprószenia ciasta

Przygotowanie:

Szklanka o pojemności 250ml.

KRUCHE CIASTO: Na stolnicę wysypujemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem. Dodajemy zimne masło i siekamy wszystko razem nożem aż do uzyskania konsystencji kaszy. Wówczas dodajemy żółtka. Chwilkę jeszcze siekamy nożem, następnie ciasto zagniatamy rękoma.

Przygotowanie kruchego ciasta

Przygotowanie kruchego ciasta

Ciasto dzielimy na 2  części: 60% i 40%. Owijamy je folią i umieszczamy w zamrażarce na co najmniej 1 godzinę.

*Ciasto możesz przygotować wcześniej i trzymać w zamrażarce kilka dni.Ciasto, które spędzi więcej czasu w zamrażarce (więcej niż 1h) będzie dość twarde. Żeby łatwiej się ścierało to wyjmij je z zamrażarki do lodówki około 45 minut wcześniej.

Ciasto dzielimy na 2 części i zamrażamy

Ciasto dzielimy na 2 części i zamrażamy

Formę prostokątną o wymiarach 33x20cm wykładamy papierem do pieczenia. Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni, góra-dół. Wyjmujemy z zamrażarki większą część ciasta (60%) i ścieramy na grubych oczkach tarki do foremki, delikatnie uklepujemy i wyrównujemy.

Zamrożone ciasto ścieramy na grubych oczkach tarki

Zamrożone ciasto ścieramy na grubych oczkach tarki

Ciasto wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy 15-17 minut, do lekkiego zarumienienia. Spód studzimy.

BUDYŃ: Do garnka wlewamy 3 i 1/4 szklanki mleka. Dodajemy cukier i cukier wanilinowy. W pozostałym mleku rozrabiamy budyń. Rozrobiony budyń wlewamy na gotujące się mleko i szybko mieszamy. Gdy masa zagotuje się to zdejmujemy ją z ognia. Budyń lekko studzimy. Może być ciepły wylewany na ciasto. Co jakiś czas go mieszamy, aby nie zrobił się kożuch.

Ugotowany budyń

Ugotowany budyń

JABŁKA: Podana waga to waga jabłek obranych, oczyszczonych, bez gniazd nasiennych.

Jabłka ścieramy na grubych oczkach tarki. W rondlu z grubym dnem rozpuszczamy 1 łyżkę masła. Wkładamy jabłka i cukier. Dusimy je kilka-kilkanaście minut na wolnym ogniu, co jakiś czas mieszając. Jabłka po tym czasie powinny się rozpaść i wyraźnie zgęstnieć. Nadzienie jabłkowe studzimy.

*Podana ilość cukru jest orientacyjna. Zależy od użytej odmiany jabłek. Dodaj tyle cukru, by nadzienie było tylko delikatnie słodkie. Polecam jabłka dedykowane na ciasta. Ja użyłam szarej renety.

Nadzienie jabłkowe na szarlotkę

Nadzienie jabłkowe na szarlotkę

ZŁOŻENIE CIASTA: Nagrzewamy piekarnik do 180 stopni, góra-dół. Na podpieczony spód wykładamy nadzienie jabłkowe, wyrównujemy. Następnie wykładamy równomiernie budyń. Im cieplejszy budyń tym łatwiej będzie go ładnie wyłożyć. Na wierzch budyniu ścieramy nasze pozostałe zamrożone ciasto (40%).

Przygotowanie szarlotki z budyniem

Przygotowanie szarlotki z budyniem

Ciasto od razu wkładamy do piekarnika i pieczemy około 35-40 minut. Po tym czasie wierzch powinien się ładnie zarumienić.

Ostudzone ciasto oprószamy cukrem pudrem. Smacznego!

Szarlotka z budyniem

Szarlotka z budyniem

Jeśli przygotujesz szarlotkę z budyniem to koniecznie podziel się opinią i zdjęciem w komentarzu. Będzie mi bardzo miło jeśli oznaczysz mnie również na Facebooku lub Instagramie:

#GotujZCukiereczkiem





10 komentarzy

  1. Polecam każdemu zrobienie tego pysznego ciasta z przepisu Kasi, Gotuj z cukiereczkiem.
    Ciasto pyszne, szybko znikało z talerza. Polecam jeżeli ktoś robi z prażonymi jablakami ze słoika dodać galaretkę cytrynową, ja nie dodałam i trochę się rozjechało, ale lasuchom to nie przeszkadzało w zjedzeniu 😁. Najlepiej trzymać w lodówce, chłodne jest pyszne.

    • cukiereczek

      Cieszę się bardzo, że zasmakowało 😃

      • Ciasto bardzo smaczne. Idealne do niedzielnej kawki. Polecam

        • cukiereczek

          Jaka piękna ❤️ Cieszę się, że smakuje!

  2. Poezja , przepis jest świetny . Wszystkie składniki są idealnie dobrane . Bardzo , bardzo polecam 😋😋😋

    • cukiereczek

      Bardzo dziękuję 🤗♥️

  3. Zrobiłam te ciasto i jest tak pyszne ze aż nie wierze!! :)) Jest to najlepsze ciasto jakie do tej pory udało mi się upiec a masterchefem nie jestem 😅 bardzo dziękuje za super przepis!!🤗😊😊😊

    • cukiereczek

      Bardzo dziękuję ♥️ Cieszę się, że smakowało!

  4. Przepycha i przekruche. Bomba!

    • cukiereczek

      Dziękuję ♥️

Zostaw odpowiedź