Połączenie masy kajmakowej z chrupiącym słonecznikiem jest obłędne! To ciasto robiłam ostatnio dwa razy pod rząd, bo tak nam smakowało. Mój mąż jest wielkim fanem kajmaku i to ciasto skradło jego kubki smakowe.
TUTAJ znajdziesz więcej przepisów na ciasta z kajmakiem.
Zapraszam do "Weekendowej Cukierenki" po kolejną inspirację na świąteczny wypiek.
Ciasto za pierwszym razem nasączyłam kawą, a za drugim ponczem cytrynowym. I jeśli ciasta nie będą jadły dzieci to zachęcam Was do wykorzystania kawy jako ponczu - super pasuje do kremu kajmakowego. Ciasto jest dość łatwe i szybkie do przygotowania. Biszkopt można upiec dzień wcześniej. Jedyną trudnością może być tylko uprażenie słonecznika. Trzeba go pilnować w piekarniku, aby się nie spalił. Mógłby mieć wtedy gorzki posmak. Jeśli mamy już biszkopt to złożenie ciasta idzie raz dwa...
Ciasto "wykończyłam" polewą z czekolady karmelowej, aby dopełnić karmelowego smaku. I powiem Wam, że to jest niebo w gębie! Nie można poprzestać na jednym kawałku 🙂 Zdaję sobie sprawę, że czekolada karmelowa może nie być dostępna we wszystkich sklepach więc na dole podałam przepis na polewę z czekolady mlecznej.
Pamiętajcie, że ciasta z kremem maślanym podajemy w temperaturze pokojowej. Co to znaczy? Ciasto wyjmujemy z lodówki i kroimy. Układamy na talerzu i odstawiamy na 1-2 godziny na stole. Po tym czasie ciasto się ociepli, a krem zmięknie. Ciasto spokojnie postoi trochę na świątecznym stole. Gorąco polecam!
Więcej słodkich przepisów ze słonecznikiem
- Ciasto słonecznikowiec
- Ciastka owsiane ze słonecznikiem i czekoladą karmelową
- Ciastka kruche ze słonecznikiem
- Ciastka orkiszowe z bakaliami
Poznaj nową wersję pysznego ciasta ze słonecznikiem i kremem kajmakowym. Wzbogaciłam ją o herbatniki i polewę z czekolady karmelowej.
Ciasto jasny słonecznikowiec
Składniki:
- BISZKOPT:
- 6 jajek,
- 1 szklanka cukru,
- 6 łyżek oleju,
- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej,
- 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia (6g),
- PONCZ:
- 1 szklanka wody,
- 4 łyżki soku z cytryny,
- 2 łyżeczki cukru pudru,
- SŁONECZNIK PRAŻONY:
- 400g ziaren słonecznika,
- 4 łyżki mleka,
- 110g masła,
- KREM KAJMAKOWY:
- 400g masła,
- 800g masy kajmakowej,
- POLEWA:
- 90g płynnej śmietany kremówki 30%,
- 160g czekolady karmelowej
- DODATKOWO:
- około 250g herbatników maślanych
Przygotowanie:
Szklanka o pojemności 250ml.
BISZKOPT: Białka oddzielamy od żółtek. Zimne białka ubijamy na sztywną pianę. Następnie dodajemy stopniowo cukier, łyżka po łyżce, dalej ubijając. Ubijamy razem kilka-kilkanaście minut - po każdej dodanej łyżce cukru powinniśmy ubijać około 1-2 minuty.
Zmniejszamy obroty miksera na najmniejsze i dodajemy po jednym żółtku cały czas miksując. Podobnie dodajemy olej. Następnie stopniowo dodajemy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia. Krótko mieszamy tylko do połączenia składników. Formę 25x30cm wykładamy papierem do pieczenia. Wykładamy ciasto do formy i pieczemy około 35-40 minut w 160 stopniach, góra-dół. Najlepiej biszkopt piec nie na środkowym, ale na niższym ruszcie piekarnika. Gdyby biszkopt zaczął się spiekać to przykrywamy go folią.
Upieczony biszkopt studzimy. Następnie zeskrobujemy wierzchnią skórkę i kroimy na pół.
PONCZ: Mieszamy ze sobą wszystkie składniki ponczu.
Jeśli ciasta nie będą jadły dzieci to jako poncz można wykorzystać mocną zaparzoną kawę (i wzbogaconą o dodatek mocnego alkoholu np. rumu, wódki, amaretto). Czasem stosuje właśnie taki poncz i super pasuje do kremu kajmakowego.
SŁONECZNIK PRAŻONY: Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, góra-dół. Blaszkę z wyposażenia piekarnika wykładamy papierem do pieczenia.
Do rondelka wlewamy mleko i dodajemy masło. Wstawiamy na mały ogień i całość zagotowujemy. Wówczas wsypujemy słonecznik i smażymy często mieszając około 3-5 minut.
Gorący słonecznik od razu wykładamy na blaszkę. Pieczemy około 15 minut w temperaturze 180 stopni, góra-dół. kilka razy mieszając w trakcie pieczenia. Słonecznik po tym czasie powinien nabrać ładnego, rumianego koloru. Słonecznik studzimy.
KREM KAJMAKOWY: Wszystkie składniki na krem powinny być w temperaturze pokojowej. Masło przekładamy do misy miksera i ubijamy je na najwyższych obrotach na jasną i puszystą masę maślaną (około 5-7 minut). Wówczas dodajemy po łyżce kajmaku i miksujemy na małych obrotach do dobrego połączenia składników. Dodajemy prażony słonecznik i mieszamy szpatułką do połączenia składników. Krem jest gotowy.
* Najczęściej używam masy kajmakowej z Gostynia.
POLEWA KARMELOWA: Czekoladę rozpuszczamy w śmietance. Gdy polewa przestygnie, tzn. zrobi się letnia to polewamy nią wierzch sernika.
Jak rozpuścić czekoladę w śmietance?
Pierwszy sposób: Śmietanę kremówkę podgrzewamy prawie do zagotowania. Wyłączamy ogień i dodajemy posiekaną drobno czekoladę. Odstawiamy całość na 3 minuty. Następnie masę mieszamy do połączenia. Czekolada powinna się rozpuścić i połączyć w jednolitą masę ze śmietanką.
Drugim sposobem jest wykorzystanie mikrofali. W misce umieszczamy połamaną czekoladę i śmietankę. Zawartość miski podgrzewamy interwałowo po 10 sekund w mikrofali. Po każdym razie zawartość miseczki mieszamy. Podgrzewamy tak kilka-kilkanaście razy, aż składniki się połączą i masa będzie jednolita.
* Do ciasta możesz przygotować również polewę z czekolady mlecznej. Też będzie fajnie tutaj pasowała. W tym celu rozpuść 150g czekolady mlecznej w 100g śmietanki 30%.
ZŁOŻENIE CIASTA: W foremce układamy pierwszy blat biszkoptu. Nasączamy go 1/3 ponczu. Rozsmarowujemy połowę kremu kajmakowego. Układamy kolejny blat biszkoptowy i nasączamy go 1/3 ponczu.
Wykładamy pozostały krem, wyrównujemy. Następnie układamy warstwę herbatników. Herbatniki nasączamy pozostałym ponczem. Na sam koniec wierzch ciasta polewamy przygotowaną polewą karmelową i dowolnie dekorujemy.
Ciasto odstawiamy na noc do lodówki. Smacznego!