Zupa drwali wywodzi się z kuchni warmińsko-mazurskiej. Na stronie pokazywałam Wam niedawno karmuszkę - zupę fasolową wywodzącą się również z kuchni warmińsko-mazurskiej. Zupa drwali to połączenie zupy fasolowej i krupniku, wzbogacona o moc warzyw oraz mięso wieprzowe. Zupa jest bardzo sycąca. Jedna porcja spokojnie starczy na pierwsze i drugie danie.
Przygotowanie zupy zajmuje sporo czasu, bo najpierw gotujemy samą fasolę, później mięso, a na końcu dodajemy warzywa i kaszę. Możemy pokusić się o użycie fasoli z puszki, wówczas dodajemy ją pod koniec, gdy warzywa i kasza będą miękkie. Zupy wychodzi jednak tyle, że spokojnie starczy na 2-3 obiady. Jeśli wcześniej sobie wszystko pokroimy to samo gotowanie będzie polegało tylko na dokładaniu składników.
SKŁADNIKI (8 porcji):
- 1 szklanka białej fasoli,
- 1 szklanka kaszy jęczmiennej pęczak,
- 500g łopatki lub szynki wieprzowej,
- 100g cienkiej kiełbasy,
- 1 cebula,
- 3 ząbki czosnku,
- 1 marchewka,
- 1 pietruszka,
- Kawałek selera,
- 1 por,
- 1 mała cebula,
- 2 liście laurowe,
- 3 ziarna ziela angielskiego,
- 3 ziarna jałowca,
- 2 ziarna pieprzu,
- ½ łyżeczki słodkiej papryki,
- Sól,
- 1-2 łyżeczki majeranku,
- Około 4l wody,
PRZYGOTOWANIE:
Fasolę umieszczamy w misce, zalewamy wodą i zostawiamy na noc do namoczenia.
Pół cebuli obieramy i opalamy tak jak do rosołu. Drugie pół cebuli obieramy i kroimy w kostkę. Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę. Marchewkę, selera i pietruszkę obieramy i kroimy w małą kostkę. Pora płuczemy i kroimy w półplasterki.
Mięso wieprzowe kroimy w kostkę. Cienką kiełbasę kroimy w półplasterki.
Fasolę odcedzamy i przekładamy do dużego garnka. Zalewamy ją wodą. Dodajemy liście laurowe, ziarna pieprzu, ziela angielskiego i jałowca. Fasolę zagotowujemy. Gotujemy ją pod przykryciem przez 45 minut.
Po tym czasie do garnka dodajemy mięso wieprzowe i kiełbasę. Całość zagotowujemy i gotujemy pod przykryciem około 45 minut.
Po tym czasie dodajemy wszystkie warzywa i przepłukaną kaszę pęczak. Zupę ponownie zagotowujemy. Zupę gotujemy pod przykryciem jeszcze około 30-40 minut, do miękkości warzyw i kaszy.
Pod koniec gotowania zupę doprawiamy do smaku, dodajemy majeranek i słodką paprykę.
Życzę smacznego 🙂