Kolejny chleb na zakwasie dziś na blogu. Tym razem jest to chleb orkiszowy z dodatkiem mąki żytniej oraz cukinii. Bardzo prosty i szybki do przygotowania, bo ciasto tylko mieszamy i od razu przekładamy do keksówki do wyrastania. Chleb pieczemy w temperaturze 220 stopni. Przez pierwsze pół godziny pieczenie wspomaga para wodna (naczynie żaroodporne z wodą włożone do piekarnika). A pozostały czas pieczemy już normalnie. Chleb się ładnie kroi. Cukinia nadaje mu dodatkowej wilgotności.
Na blogu znajdziecie także pyszny chleb pszenny na drożdżach z cukinią.
SKŁADNIKI:
- 180g aktywnego zakwasu żytniego,
- 10g soli,
- 90g mąki żytniej typ 2000,
- 360g mąki orkiszowej typ 1850,
- 315g letniej wody,
- 135g cukinii,
- DODATKOWO:
- Masło do wysmarowania foremki,
- Mąka orkiszowa typ 1850 do oprószenia foremki
PRZYGOTOWANIE:
Cukinię (ze skórką) ścieramy na grubych oczkach tarki. Cukinii nie odciskamy z soku.
Do miski wkładamy aktywny zakwas żytni, dodajemy wodę i mieszamy do rozpuszczenia zakwasu. Wówczas dodajemy pozostałe składniki i mieszamy łyżką do połączenia.
Małą keksówkę (o wymiarach dolnych 8,5x22,5cm i wymiarach górnych 11x25cm) smarujemy cienką warstwą masła i oprószamy mąką orkiszową. Nadmiar mąki strzepujemy. Ciasto przekładamy do keksówki. Łyżką zamoczoną w wodzie wyrównujemy jego wierzch. Wierzch ciasta posypujemy równomiernie mąką orkiszową. Keksówkę przykrywamy folią spożywczą, w której robimy kilka dziurek wykałaczką. Formę z ciastem odstawiamy na około 4 godziny w ciepłe miejsce. Ciasto po tym czasie powinno urosnąć do krawędzi keksówki.
Piekarnik nagrzewamy do 220 stopni, góra-dół. Pieczemy chleb na niższej półce piekarnika (nie na środkowej). A na samym dole umieszczamy naczynie żaroodporne, do którego wlewamy około 2cm wrzącej wody. Do piekarnika wstawiamy keksówkę z ciastem. Pieczemy 30 minut. Następnie wyjmujemy naczynie z wodą i pieczemy jeszcze 20 minut (czyli łącznie chleb pieczemy 50 minut). W pewnym momencie chleb zacznie się spiekać. Wówczas trzeba go przykryć folią.
Upieczony chleb wyjmujemy ostrożnie z keksówki (gorący) i pozostawiamy na kratce do całkowitego wystygnięcia.
Życzę smacznego 🙂
Uwaga:
1) Czasy wyrastania uzależnione są od mocy zakwasu, a także od temperatury w mieszkaniu.
2) Zakwas do pieczenia musi być aktywny tzn. uśpiony zakwas wyjmujemy z lodówki i ocieplamy do temperatury pokojowej. Następnie dokarmiamy go i pozostawiamy na 10-12h w ciepłym miejscu. Dopiero wówczas możemy go dodać do ciasta chlebowego.
3) Czas pieczenia może się minimalnie różnić w zależności od piekarnika.
4) Pieczenie z parą (naczynie z wodą) wspomaga na wyrastanie chleba oraz korzystnie wpływa na skórkę chleba.
5) Jeśli chleb nie przypiekł się z boków i pod spodem to można go jeszcze włożyć do piekarnika na 5 minut, włączyć grzanie tylko z dołu, a górę chleba przykryć folią.
6) Chleb można jeść w diecie z cukrzycą ciążową.