Ostatnio pokazywałam Wam jak przygotować gulasz wołowy z papryką. Dzisiejszy gulasz wzbogaciłam dodatkowo o pomidory i marchewkę. Przy przygotowaniu gulaszu z wołowiny należy pamiętać, aby nie solić mięsa przed smażeniem. Solę je dopiero w trakcie duszenia. Mięso duszę zazwyczaj długo (do 2 godzin) na wolnym ogniu. Warzywa dodajemy etapami, aby zdążyły zmięknąć, ale jednocześnie zachowały chrupkość. Proponuję podanie gulaszu wołowego z kaszą jaglaną – smakuje naprawdę pysznie. Ja od jakiegoś czasu jadam gulasz wołowy tylko z kasza jaglaną. Będą do niego pasowały także ziemniaki czy kluski. Do gulaszu nie musimy podawać już surówki, bo zawiera dużo warzyw.
SKŁADNIKI (4-6 porcji):
- 700g wołowiny,
- 1 duża cebula,
- 1 duża czerwona papryka,
- 1 duża marchewka,
- 2 pomidory,
- 3 szklanki wody,
- 1 liść laurowy,
- 2 ziela angielskie,
- 1 łyżeczka słodkiej papryki,
- ½ łyżeczki ostrej papryki,
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego,
- Olej do smażenia,
- Sól,
- Pieprz,
- 2 łyżeczki mąki pszennej,
PRZYGOTOWANIE:
Wołowinę kroimy w większą kostkę. Z papryki usuwamy gniazda nasienne i kroimy w większą kostkę. Cebulę obieramy i kroimy kostkę. Marchewkę obieramy i kroimy w większą kostkę. Pomidory sparzamy i obieramy ze skórki. Następnie kroimy je w kostkę.
Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oleju. Wkładamy mięso i obsmażamy je na rumiano z każdej strony. Mięso przekładamy do większego garnka. Na tłuszcz pozostały po smażeniu mięsa wkładamy cebulę. Smażymy kilka minut aż cały tłuszcz z mięsa się wytopi. Cebulę przekładamy do mięsa.
Na patelnię wlewamy ½ szklanki wody i zagotowujemy ją. Zeskrobujemy smaczki mięsa. Zawartość patelni przelewamy do garnka. Mięso w garnka zalewamy taką ilością wodą, aby zakryła mięso cienką warstwą. Dodajemy liść laurowy i ziele angielskie. Całość zagotowujemy. Następnie wołowinę dusimy na wolnym ogniu pod przykryciem przez 1 h.
Po tym czasie do mięsa dodajemy marchewkę i przyprawy. Dusimy przez 30 minut. Następnie dodajemy koncentrat pomidorowy, paprykę i pomidory. Dusimy jeszcze 20-30 minut tzn. do miękkości papryki.
Mąkę rozrabiamy w niewielkiej ilości wody. Dodajemy do gulaszu i szybko mieszamy. Gulasz zagotowujemy i ewentualnie doprawiamy do smaku.
Życzę smacznego 🙂
Na pewno posmakowałby mojemu narzeczonemu 🙂
ja ostatnio lubię robić gulasze w piekarniku lub wolnowarze, bo nie muszę pilnować 🙂 pyszny obiad 🙂
Ulubiony obiad mojego meza 🙂
Tak, to prawdziwe męskie danie.