Kolejna babka cytrynowa w "Weekendowej Cukierence". Przypomnę tylko, że na blogu znajdziecie już:
Tym razem głównym składnikiem babki jest serek homogenizowany. To puszyste i wilgotne ciasto pasuje idealnie do szklanki herbaty lub kawy. Jest idealne na wielkanocny stół, a także jako ciasto na weekend.
Babka cytrynowa jest prosta do przygotowania. Jeśli posiadamy mikser planetarny to zrobi on za nas praktycznie cała robotę. Przygotowujemy ją tak jak ciasto ucierane tzn. ucieramy najpierw masło z cukrem, następnie krótko z żółtkami. Na sam koniec dodajemy serek i suche składniki i krotko mieszamy. Babkę pieczemy do suchego patyczka. Gdy ostygnie to wyciągamy ją z foremki i polewamy lukrem. Niech Was nie przeraża duża ilość proszku do pieczenia. Nie jest on wyczuwalny w cieście. Babka jest bardzo smaczna, wilgotna, puszysta. Długo utrzymuje świeżość.
SKŁADNIKI:
- 1 szklanka cukru (200g),
- 1 cukier waniliowy (16g),
- 3 jajka,
- 250g mąki pszennej,
- 1 opakowanie kisielu cytrynowego,
- 4 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia,
- 150g masła,
- 250g serka homogenizowanego waniliowego,
- Skórka starta z 1 cytryny,
- Sok wyciśnięty z 1 cytryny,
PRZYGOTOWANIE:
Wszystkie składniki na babkę powinny być w temperaturze pokojowej. Formę na babkę smarujemy cienką warstwą masła i oprószamy bułką tartą. Chyba, że używamy formy silikonowej wówczas nie ma potrzeby jej smarowania. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, góra-dół.
Białka oddzielamy od żółtek. Mieszamy ze sobą mąkę pszenną, kisiel i proszek do pieczenia.
Do miski wkładamy masło, dodajemy cukier i cukier waniliowy. Ucieramy je mikserem na największych obrotach miksera na jasną, puszystą masę maślaną (około 5-7 minut). Następnie dodajemy po jednym żółtku i dalej chwilkę ucieramy (masa maślana może się zwarzyć, ale nie przejmujcie się – wszystko wróci do normy po dodaniu suchych składników). Dodajemy suche składniki oraz serek homogenizowany i mieszamy krótko, tylko do połączenia. Następnie dodajemy skórkę i sok z cytryny, mieszamy.
Białka ubijamy na sztywną pianę. Delikatnie przekładamy je do miski i mieszamy z ciastem za pomocą szpatułki.
Do formy babkowej wykładamy ciasto, wyrównujemy. Użyłam silikonowej formy na babkę z kominem o średnicy 25cm i wysokości 9cm.
Babkę pieczemy około 50 minut (do suchego patyczka). Po upieczeniu zostawiamy ją w formie do całkowitego wystudzenia. Następnie wyjmujemy ją i polewamy lukrem. Lukier przygotowujemy z 3 łyżek mleka wymieszanych z 15-18 łyżkami cukru pudru. Dowolnie dekorujemy.
Życzę smacznego!
Uwaga:
1) Babką oprószyłam dodatkową kandyzowaną tartą skórką cytrynową (kupioną w Lidlu) i udekorowałam czekoladowymi jajeczkami m&ms.
Jak dużą foremkę Pani użyła?
Formę o średnicy 25cm, a wysokości 9cm.
Super przepis! Polecam spróbować.
Cieszę się, że smakowała 🙂
Cześć:) przymierzam się do niej na święta. A mogę wiedzieć jaką średnicę ma foremka? Czy takie z kominem są raczej standardowe? Będę wdzięczna za odpowiedź:)
Cześć,
Użyłam foremki silikonowej z kominem o średnicy 25cm, a wysokości 9cm. To raczej jedna z większych foremek.
Pochwal się koniecznie wypiekiem 🙂
Babka wygląda przepysznie 🙂 Z przyjemnością wypróbuję przepis.
Polecam, bo jest pyszna 😉
Uwaga!!! Przepis beznadziejny miękkiego masła nie da się utrzeć ze zwykły cukrem masło powinno być płynne albo najpierw żółtka utrzeć z cukrem. Pół godziny ucieralam masło które było bardzo miękkie. Albo może z cukrem pudrem utrzeć. Masło było 82%. Wszystkie składniki w temperaturze pokojowej. Wstawiłam do piekarnika ale czuje ze będzie to zakalec cukier się nie rozpuścił do końca pomimo 30 minut miksowania.
Cukier nigdy nie rozpuści się podczas ucierania z masłem. Rozpuści się dopiero w piekarniku, podczas pieczenia. To nie jest powód zakalca.