W ten sposób przygotowuje pulpeciki oraz schab w sosie. Pomyślałam, że super sprawdzi się tutaj także kurczak. Nie pomyliłam się. Danie wyszło pyszne. Zjedliśmy je z ryżem, ale super będą do niego pasowały kluski i ziemniaki.
Kurczak po węgiersku jest dość prosty do przygotowania. Zaczynamy od przygotowania mięsa. Kroimy je w fileciki, oprószamy przyprawami, panierujemy w mące i obsmażamy. Następnie kroimy pieczarki, cebule, paprykę i boczek. Składniki po kolei smażymy, a całe danie krótko dusimy. Na koniec dodajemy kwaśną śmietanę i ewentualnie sos zagęszczamy mąką.
Więcej przepisów na dania z kurczakiem
- Kurczak w kremowym sosie pomidorowo-śmietanowym
- Szaszłyki z kurczakiem, boczkiem i cebulą
- Kurczak curry pieczony na ryżu
- Kotlety siekane
To pyszne danie praktycznie z jednego garnka. Super smakuje z ryżem, kaszą czy kluskami, ziemniakami. Koniecznie z kiszonym ogórkiem.
Kurczak po węgiersku
Składniki (4-5 porcji):
- 600g piersi z kurczaka,
- sól i pieprz,
- mąka do panierowania,
- 1 cebula,
- 150g pieczarek,
- 1 czerwona papryka,
- 100g wędzonego boczku,
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego,
- 1 łyżeczka słodkiej papryki,
- 1/2 szklanki śmietany 18%,
- 2 szklanki wody,
- ewentualnie mąka do zagęszczenia sosu,
- olej do smażenia
Przygotowanie:
Szklanka o pojemności 250ml.
Pierś z kurczaka kroimy na fileciki. Każdy z nich oprószamy solą i pieprzem. Następnie panierujemy je w mące. Jej nadmiar delikatnie strzepujemy. Pieczarki kroimy w półplasterki. Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Boczek kroimy w małą kostkę. Z papryki usuwamy gniazda nasienne i kroimy w paseczki.
Na patelni rozgrzewamy olej. Partiami obsmażamy mięso na rumiano z obu stron. Mięso przekładamy na talerz. Na tłuszczu pozostałym po smażeniu mięsa smażymy cebulę oraz boczek. Dodajemy pieczarki i smażymy do momentu aż cała woda z grzybów wyparuje. Kolejno dodajemy słodką paprykę i koncentrat pomidorowy. Smażymy razem 1 minutę. Na patelnię dajemy mięso z kurczaka i paprykę. Całość zalewamy wodą i zagotowujemy.
Gotujemy pod przykryciem na małym ogniu około 5-7 minut. Możemy je zamieszać kilka razy podczas duszenia.
Kwaśną śmietanę przekładamy do miseczki i mieszamy z 1-2 chochlami gorącego wywaru. Ma to na celu zahartowanie śmietany, aby nie zwarzyła się w sosie. Śmietanę dodajemy do zawartości patelni i mieszamy. Danie trzymamy na małym ogniu, zbyt mocno nie zagotowujemy. Sos doprawiamy do smaku. A jeśli nie wyszedł zbyt gęsty to zagęszczamy go mąką pszenną rozrobioną w zimnej wodzie. Smacznego!