Kasza gryczana niepalona to bogate źródło białka i błonnika pokarmowego. Jest to jedna z najwartościowszych kasz wytwarzanych z gryki. Ma delikatniejszy smak niż kasza gryczana palona, która jest bardziej popularna. Stanowi pyszny dodatek do gulaszów. Co ciekawe, nie trzeba jej gotować i można zjeść ją na surowo. Na blogu znajdziecie przepis na surową gryczankę czyli pyszną i zdrową propozycję śniadaniową. Jako dodatek do obiadu kaszy gryczanej niepalonej nie gotujemy, a jedynie zaparzamy. 1 szklankę kaszę zalewamy 1 i 1/2 szklanki wody. Dodajemy szczyptę soli i 1-2 łyżeczki masła. Całość zagotowujemy. Następnie kaszę zdejmujemy z ognia, przykrywamy, garnek owijamy w gazety lub w koc (kołdrę) i chowamy na kilka godzin. Kasza w ten sposób spokojnie sobie dochodzi w cieple.
Dzisiejszy przepis to podstawowy przepis na placki z kaszy gryczanej niepalonej. Jest to przepis dość zaskakujący, bo placki składają się z jednego składnika - kaszy, nie znajdziemy tutaj mąki ani jajka. Kaszę moczymy przez noc, a następnego dnia miksujemy blenderem. Placki można urozmaicić dodając do ciasta cebulę lub suszone pomidory. Najlepiej smakują tuż po przygotowaniu. Takie placki to świetny dodatek do gulaszów.
SKŁADNIKI (18 sztuk):
- 1 szklanka kaszy gryczanej niepalonej,
- 2 szklanki wody,
- DODATKOWO:
- 100ml wody,
- 1 łyżka oliwy,
- 1 łyżeczka oregano,
- 1 łyżeczka siemienia lnianego,
- ½ łyżeczki soli,
- 1/3 łyżeczki pieprzu,
PRZYGOTOWANIE:
Kaszę gryczaną niepaloną wsypujemy do miski. Zalewamy ją 2 szklankami wody. Kaszę odstawiamy na noc do namoczenia.
Po tym czasie kaszę wylewamy na sitko i płuczemy ją pod bieżącą wodą aż przestani się pienić. Kaszę pozostawiamy na 5 minut, aby obciekła. Następnie przekładamy ją do blendera kielichowego. Dodajemy pozostałe składniki tzn. 100ml świeżej wody, oliwę, oregano, siemię, sól i pieprz. Miksujemy wszystko razem blenderem. Powinniśmy uzyskać gęste i puszyste „ciasto”.
Placki smażymy na lekki rumiany kolor z obu stron na średnim ogniu. Gdy po jednej stronie ciasta zaczną pojawiać się bąbelki tzn., że ciasto należy obrócić na drugą stronę. Jeśli mamy specjalną patelnię to smażymy je bez tłuszczu. Jeśli nie mamy takiej patelni to zwykłą patelnię smarujemy przed każdą porcją odrobiną tłuszczu, który rozsmarowujemy pędzelkiem. 1 łyżka ciasta = 1 placek.
Życzę smacznego!
Uwaga:
1) Placki sprawdzą się także przy cukrzycy ciążowej. Możemy je jeść zamiennie z pieczywem lub podać do obiadu.