Zapraszam dzisiaj na nietypowy bigos, bo przygotowany z dodatkiem fasoli i suszonych pomidorów. Smak tego bigosu na długo zapada w pamięć. Jak można się spodziewać po doborze składników bigos należy do tych słodszych w smaku. Najlepiej przygotować go i zapomnieć o nim na 3-4 dni, aby się przegryzł. Im bigos dłużej stoi tym jest lepszy. Można z powodzeniem podać go na świątecznym stole lub rodzinnym spotkaniu. Dzięki fasoli jest bardzo sycący. Dzięki wiśniówce i suszonym pomidorom jest bardzo aromatyczny.
SKŁADNIKI (6-8 porcji):
-
1kg kiszonej kapusty,
-
500g łopatki wieprzowej,
-
1 łyżka ciemnego sosu sojowego,
-
250g mrożonych lub świeżych grzybów leśnych,
-
2 cebule,
-
¼ szklanki wiśniówki,
-
1cm kawałek papryczki chili lub szczypta chili w proszku,
-
100g suszonych śliwek,
-
1 łyżka powideł śliwkowych,
-
1 jabłko,
-
½ szklanki soku jabłkowego,
-
200g fasoli białej,
-
50g suszonych pomidorów z zalewy ( około 6 sztuk)+2 łyżki oliwy ze słoika,
-
1 łyżka oliwy,
-
DODATKOWO:
-
1 liść laurowy,
-
3 ziarna jałowca,
-
2 ziela angielskie,
-
½ łyżeczki pieprzu,
-
2 łyżki jasnego sosu sojowego,
-
Sól,
-
Olej do smażenia,
PRZYGOTOWANIE:
Poprzedniego dnia fasolę namaczamy w zimnej wodzie (12h). Następnie gotujemy ją do miękkości i odcedzamy.
Do garnka wlewamy zimną wodę, dodajemy ½ łyżki soli, mieszamy i wkładamy mięso w całości. Woda powinna delikatnie zakrywać mięso. Odstawiamy na 15 minut. Po tym czasie mięso wyjmujemy, osuszamy i kroimy w 2cm kostkę, a wodę z moczenia wylewamy.
Mięso ponownie wkładamy do garnka, zalewamy je 2 szklankami chłodnej wody. Dodajemy ciemny sos sojowy i zagotowujemy. Przykrywamy garnek i gotujemy około 1 godziny na wolnym ogniu.
W między czasie kiszoną kapustę płuczemy, odciskamy i kroimy drobno. Jeśli używamy mrożonych grzybów to rozmrażamy je. Suszone śliwki drobno kroimy. Pomidory suszone odsączamy z zalewy i drobno siekamy. Jabłko ścieramy (ze skórką) na grubych oczkach tarki. Cebulę szklimy na patelni.
Do mięsnego wywaru dodajemy cebulę, kapustę, liść laurowy, ziela angielskie, sos sojowy, pieprz i zagotowujemy. Gotujemy pod przykryciem 30 minut.
Po tym czasie dodajemy wiśniówkę, sok jabłkowy, suszone śliwki, powidła śliwkowe, pokrojone drobno chili, fasolę oraz jabłko i grzyby (grzyby kroimy na mniejsze kawałki). Garnek znowu przykrywamy i gotujemy na małym ogniu około 1-1,5h. 15 minut przed końcem dodajemy suszone pomidory oraz oliwę. Gdyby kapusta wyszła bardzo gęsta to podczas duszenia można ją podlewać odrobiną wody.
Życzę smacznego 🙂
Uwaga:
1) Bigos najlepszy jest dopiero 3-4 dnia po przygotowaniu.
2) Jeśli bigos wyjdzie za słodki (wszystko zależy od rodzaju kapusty kiszonej) to można go po 3 dniach doprawić sokiem z cytryny lub kwaskiem z cytryny.
3) Bigos podawaj ze świeżym pieczywem.
4) Zamiast fasoli suszonej można użyć z puszki (1 -2 puszki). Wówczas dodajemy ją pół godziny przed końcem gotowania.
takiego bigosu jeszcze nie miałam okazji jeść.
Wesołych Świąt! 🙂