Pyszny deser z wiosennym akcentem w postaci rabarbaru. Na deser składają się:
- pieczony rabarbar - bez obierania, rabarbar mieszamy z cukrem i zapiekamy do miękkości w nagrzanym piekarniku.
- budyń - to gotowy budyń z torebki ugotowany z dodatkiem cukru i cukru wanilinowego,
- migdałowa posypka - to rodzaj kruszonki, którą wykorzystuję do ciast i deserów. Znacie ją m.in. z Pavlovej szarlotki i wyśmienitego ciasta z czerwoną porzeczką. Jest przepyszna, a co najważniejsze znakomicie się mrozi. Najczęściej robię jej większą porcję i zamrażam. A gdy potrzebuje to wyjmuje z zamrażarki. Nie traci nic na kruchości po rozmrożeniu.
Gdy mamy zrobioną migdałową posypkę to przygotowanie deseru zajmie chwilkę. W czasie gry piecze się rabarbar możemy ugotować budyń. Następnie przekładamy warstwy budyniu, kruszonki i rabarbaru i gotowe.
Więcej przepisów na desery z rabarbarem
- Naleśniki z kremem budyniowym z mascarpone
- Krem rabarbarowy
- Placuszki budyniowe z rabarbarem
- Rabarbar z mandarynkami zapiekany pod kruszonką
Składniki (6 sztuk):
- RABARBAR:
- 450g rabarbaru,
- 80g cukru,
- BUDYŃ:
- 2 szklanki mleka,
- 1 opakowanie budyniu śmietankowego bez cukru (40g),
- 1 cukier wanilinowy,
- 1 łyżka cukru,
- MIGDAŁOWA POSYPKA:
- 120g mąki pszennej,
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia,
- 35g cukru pudru,
- 85g zimnego masła,
- 1 żółtko,
- Dodatkowo:
- 70g płatków migdałowych,
- 1 łyżka cukru,
- 1 łyżka masła,
Przygotowanie:
Deser przygotowałam w słoiczkach o pojemności 220ml.
Do deseru potrzebne będzie 180g migdałowej posypki. Resztę posypki można zamrozić lub zjeść. Można wykorzystać ją do posypania lodów, gofrów, itp.
MIGDAŁOWA POSYPKA: Tortownicę o średnicy 26cm wykładamy papierem do pieczenia.
Na stolnicę wysypujemy mąkę pszenną wymieszaną z proszkiem do pieczenia i cukrem pudrem. Dodajemy zimne masło i siekamy wszystko razem nożem aż do uzyskania konsystencji kaszy. Wówczas dodajemy żółtko. Chwilkę jeszcze siekamy nożem, następnie ciasto zagniatamy rękoma. Ciasto rozwałkowujemy i umieszczamy w tortownic. Foremkę z ciastem schładzamy w lodówce przez 30 minut. Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni, góra-dół. Ciasto wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy około 15-20 minut (do lekkiego zarumienienia). Po upieczeniu ciasto studzimy i kruszymy do miski.
Na patelnię wsypujemy cukier, płatki migdałowe oraz dodajemy masło. Smażymy wszystko kilka minut razem często mieszając aż płatki się zarumienią. Zawartość patelni przekładamy do miski z pokruszonym ciastem i dokładnie mieszamy do połączenia. Migdałowa posypka jest gotowa.
PIECZONY RABARBAR: Rabarbar kroimy w kostkę. Rabarbaru nie obieramy. Przekładamy go do dużego naczynia żaroodpornego. Naczynie powinno być dość duże, aby rabarbar leżał w jednej warstwie. Następnie mieszamy go dokładnie cukrem i cukrem wanilinowym. Rabarbar zapiekamy przez 20 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu rabarbar studzimy.
BUDYŃ: Budyń gotujemy według przepisu na opakowaniu z dodatkiem cukru i cukru wanilinowego.
ZŁOŻENIE DESERU: Przygotowujemy 6 słoiczków. Na spód każdego słoiczka wykładamy rabarbar wraz z sokiem powstałym podczas pieczenia. Następnie wykładamy porcję budyniu. Kolejno sypiemy kruszonkę. Powtarzamy warstwy jeszcze raz tzn. pieczony rabarbar (już bez soków), budyń i kruszonka. Deser najlepszy jest od razu po przygotowaniu. Później kruszonka zmięknie od rabarbaru.
Życzę smacznego!
Jaki inny owoc zamiast rabarbaru będzie pasował? 😉
Super będzie tutaj pasowała czerwona porzeczka w formie frużeliny. Myślę, że maliny i jagody także 🙂