Motyw jednorożca wciąż króluje wśród małych dziewczynek. Nie ma co się dziwić, bo tort jednorożec zachwyca swoim wyglądem. Mamy tutaj moc kolorów i faktur, a dodatkowo złote elementy. W motywie jednorożca możemy przygotować także babeczki, cake popsy czy cakesicles.
Dziś w "Weekendowej Cukierence" prezentuję Wam dekorację takiego tortu. Tort na zdjęciu ma średnicę 14cm i wysokość około 13cm. W środku znajdują się smaki truskawka - śmietanka, ale można przygotować dowolny tort i otynkować go na biało.
Tort jednorożec jest dość pracochłonny w przygotowaniu i wymaga posiadania odpowiednich tylek. Potrzebne są także barwniki spożywcze oraz złote farbki. Dekoracje z masy cukrowej należy wykonać kilka dni wcześniej, aby zdążyły wyschnąć. Krem do dekoracji to bardzo stabilny krem maślany z mlekiem skondensowanym w proporcjach 2:1. Zabarwiamy go w 4 kolorach.
SKŁADNIKI:
- KREM NA GRZYWĘ:
- 350g masła,
- 175g mleka skondensowanego słodzonego,
- DEKORACJA:
- Barwiki spożywcze: czerwony/różowy, żółty, fioletowy, niebieski,
- złota farbka spożywcza,
- złoty spray spożywczy,
- masa cukrowa biała,
PRZYGOTOWANIE:
Róg, uszy i rzęsy przygotowujemy kilka dni wcześniej z masy cukrowej. Używam masy cukrowej Pasta Model SARACINO.
RÓG: Dwa kawałki masy cukrowej rolujemy tworząc dwa długie wałki. Wałki powinny być grubsze z jednej strony, a cieńsze z drugiej. Wałki łapiemy z grubszej strony i zaczynamy skręcać tworząc róg. Gdy róg jest uformowany to odkładamy go na deseczkę i wbijamy w niego patyczek do szaszłyka. Róg odkładamy do wyschnięcia na 2-3 dni. Gdy wyschnie to malujemy go farbą do żywności w sprayu na złoto. Używam spray firmy Food Colours.
USZY: Z masy cukrowej formujemy kulkę, a następnie trójkąt. Otrzymany trójkąt rozwałkowujemy tworząc kształt łezki. Łezkę wyginamy lekko na bokach, aby otrzymać ucho. Przygotowujemy wykałaczkę i mały kawałeczek masy cukrowej. Ten mały kawałeczek rozpłaszczamy i umieszczamy na deseczce. Smarujemy ją odrobiną wody. Następnie przykładamy małą wykałaczkę i nasze ufrmowane ucho. Lekko dociskamu, aby wykałaczka ucho przykleiło się do małego kawałeczka masy cukrowej. Uszy odkładamy na 1-2 dni do wyschnięcia. Aby zachować kształt ucha warto podłożyć zwinięty ręcznik papierowy z brzegów. Drugie ucho robimy analogicznie.
Gdy uszy przeschną to w środku malujemy je złotą farbką spożywczą. Używam złotej farbki spożywczej firmy Rainbow Dust.
RZĘSY: Dwa malutkie kawałeczki masy cukrowej rolujemy w cienkie wałeczki i formujemy kształt zakręconej rzęsy. Rzęsy odkładamy do wyschnięcia. Gdy przeschną to malujemy je złotą farbką spożywczą. Rzęsy na tort nakładamy przy pomocy pęsety.
KREM NA GRZYWĘ: Do miski wkładamy miękkie masło. Ucieramy je mikserem na najwyższych obrotach na jasną, puszystą masę maślaną (10 minut). Dodajemy mleko skondensowane w trzech turach i miksujemy jeszcze przez 5 minut. Pod koniec miksowania zmniejszamy obroty miksera na najniższe, aby odpowietrzyć krem. Krem zabarwiamy na kilka kolorów. Używam barwników w żelu firmy Food Colours.
Kremem dekorujemy wierzch i bok tortu wyciskając na przemian kształty z tylek.
KREM RÓŻOWY – tylka Wilton 2D,
KREM RÓŻOWO-ŻÓŁTY – tylka Wilton 1M, do szprycy lub rękawa należy włożyć połowę kremu różowego (po długości rękawa) i połowę kremu żółtego,
KREM NIEBIESKI – tylka Wilton 199,
KREM FIOLETOWY – tylka Wilton 4B.
Na środek tortu wbijamy róg, a następnie symetrycznie uszy. Rzęsy umieszczamy przy pomocy pęsety. Całość dodatkowo możemy posypać kolorową posypką.