Co zrobić z białkami, które zostały nam po Tłustym Czwartku? Według mnie najlepszy sposób to przygotowanie bezy. Zapraszam na powiew lata w "Weekendowej Cukierence" czyli tort bezowy z kremem śmietankowym i jagodami w żelu.
TUTAJ znajdziesz więcej przepisów na wykorzystanie białek.
To już drugi tort bezowy, który przygotowałam w przeciągu tygodnia. Robiłam ostatnio sporo kremów budyniowych i pączków, a i jeszcze pasztecików. Także tych białek nazbierało mi się całkiem sporo. Tort bezowy robi się dość szybko i przyjemnie. Tzn. białka ubija się długo, ale cała robotę robi za mnie mikser planetarny. Ja tylko co jakiś czas dosypuje cukier. Obowiązkowym dodatkiem do takiej bezy jest jak dla nas lekki krem śmietankowy i owoce. A frużelina z mrożonych owoców to fajny pomysł, aby zużyć owoce z zamrażarki przed latem
Tort bezowy smakuje obłędnie. Aby dłużej zachował chrupkość to w lodówce z no frostem przechowuj go bez przykrycia.
Kilka wskazówek, aby uzyskać idealny tort bezowy
- Użyj białek o temperaturze pokojowej. Ciepłe białka ubiją się na większą pianę. Wyjmij je min. 2h z lodówki.
- Pianę bezową ubijaj długo, a cukier dodawaj stopniowo, łyżka po łyżce. Po każdej dodanej łyżce cukru ubijaj 2-3 minuty.
- Po dodaniu soku z cytryny i mąki ziemniaczanej mieszaj delikatnie i krótko szpatułką, tylko do dobrego połączenia składników.
- Najlepsze efekty daje cukier drobny. Ale jeśli go nie masz to użyj zwykłego cukru.
- Bezy po upieczeniu zostaw nw piekarniku do całkowitego wystudzenia.
- Od razu po ubiciu piany bezowej formuj bezy. Nie czekaj. Piana bezowa nie może czekać. Trzeba z nią postępować szybko i sprawnie. Od razu po uformowaniu bez wysusz je w piekarniku.
- Najlepsze efekty uzyskamy przy użyciu miksera stojącego. Przy mikserze ręcznym czas miksowania może być dłuższy.
- Blaty bezowe po wypełnieniu kremem przechowywane w lodówce będą smaczne jeszcze nawet 2-3 dni.
- Blaty bezowe przygotowuje wcześniej i przechowuje w szczelnie zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej do 3 dni.
Więcej przepisów na torty bezowe
Nie ma lepszego połączenia niż słodka i chrupiąca baza, soczyste owoce i delikatny kremik śmietankowy. Spróbujcie!
Tort bezowy z jagodami
Składniki:
- BLATY BEZOWE:
- 6 białek z jajek L,
- 300g drobnego cukru do wypieków,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej,
- KREM ŚMIETANKOWY:
- 400g śmietany kremówki 36%,
- 250g serka mascarpone,
- 1 łyżka cukru pudru,
- FRUŻELINA JAGODOWA:
- 200g jagód,
- 35g cukru,
- 1 łyżka soku z cytryny,
- 1 i 1/2 - 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej + 2 łyżki wody
Przygotowanie:
BLATY BEZOWE: Wszystkie składniki na bezy najlepiej jak będą w temperaturze pokojowej. Można użyć cukru zwykłego, ale najlepszy efekt uzyskamy przy cukrze drobnym.
Białka przekładamy do miski i ubijamy mikserem na najwyższych obrotach na sztywną pianę. Wówczas stopniowo dodajemy cukier, łyżka po łyżce i dalej ubijamy. Po każdej dodanej łyżce cukru miksujemy około 2 minut. Miksujemy tak długo, aż dodamy cały cukier. Wówczas zatrzymujemy mikser, zbieramy ewentualnie ze ścianek cukier, który się nie połączył z białkami i dodajemy go do środka. Ubijamy razem jeszcze 3 minuty. Powinniśmy otrzymać gęstą, błyszczącą pianę bezową. Zatrzymujemy mikser i dodajemy mąkę ziemniaczaną i sok z cytryny. Miksujemy jeszcze 1 minutę.
Pianę bezową dzielimy na pół. Na dwóch blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia rysujemy okręgi o średnicy 21-23cm. Formujemy dwa koła bezowe. Beze formujemy szybko i sprawnie. Bezowe blaty suszymy w piekarniku nagrzanym do 160 stopni, termoobieg przez 5 minut. Następnie zmniejszamy temperaturę na 120 stopni, termoobieg i suszymy jeszcze około 1 h 30 min. Blaszki ustawiamy w piekarniku jedną na wyższym poziomie, a drugą na niższym. Po tym czasie piekarnik wyłączamy i zostawiamy bezowe blaty w środku na 30 minut, bez otwierania piekarnika. Najczęściej zostawiam bezy w środku do całkowitego wystudzenia.
FRUŻELINA JAGODOWA: Jagody przekładamy do garnka z grubym dnem. Dodajemy cukier i sok z cytryny. Zagotowujemy. Gotujemy na wolnym ogniu. Dodajemy mąkę ziemniaczaną rozrobioną w wodzie i mieszamy. Powinniśmy otrzymać gęsty kisiel jagodowy.
Mąkę ziemniaczaną z wodą dodajemy stopniowo. W zależności od tego ile soku puszczą jagody to będzie jej potrzeba odrobinę mniej lub więcej.
*Jeśli używasz jagód mrożonych to możesz do garnka od razu wsypać zamrożone i podgrzewać.
KREM ŚMIETANKOWY: Pamiętajcie, by dobrze schłodzić śmietanę i mascarpone przed ubiciem - jest to gwarancją udanego kremu.
Śmietanę kremówkę, serek mascarpone i cukier puder umieszczamy w misie miksera. Ubijamy je na najwyższych obrotach miksera aż do uzyskania gęstego i puszystego kremu. Warto zebrać szpatułką masę ze ścianek podczas miksowania, aby krem był jednolity.
* Najczęściej używam śmietany kremówki 36% Piątnica.
ZŁOŻENIE TORTU: Na deseczce układamy pierwszy blat bezowy. Wykładamy łyżką większość kremu (zostawiamy około 2-3 łyżek kremu do dekoracji góry). Następnie wykładamy wystudzoną frużelinę jagodową. Przykrywamy drugim blatem bezowym. Lekko dociskamy. Ozdabiamy resztą kremu np. wyciskając go ozdobnie tylką gwiazdką. Tort chowamy do lodówki. Smacznego!
Beza wyszła idealna! Pierwszy raz w życiu piekłam bezę, nigdy nawet bezików nie robiłam i udało się od razu. Mikser planetarny robi robotę 🙂
Bardzo dziękuję ♥️