Zapraszam do drugie ciasto w ten weekend w ramach "Weekendowej Cukierenki" 🙂 To najlepsze ciasto ucierane jakie udało mi się przygotować. Jest lekkie, słodkie i kwaśne jednocześnie, orzeźwiające. Znika z talerza w zawrotnym tempie. Będzie idealne na cieplejsze dni.
SKŁADNIKI:
-
CIASTO:
-
225 masła,
-
225g cukru,
-
4 jajka,
-
2 limonki,
-
250g mąki pszennej,
-
2 łyżeczki proszku do pieczenia,
-
25g mielonych migdałów (mąki migdałowej),
-
100g jagód,
-
100g malin,
-
PONCZ DO NASĄCZANIA:
-
8 łyżek soku z limonki (z 3-4 limonek),
-
Skórka starta z 1 limonki,
-
140g cukru
PRZYGOTOWANIE:
CIASTO: 2 limonki sparzamy. Ścieramy z nich skórkę, a następnie wyciskamy sok.
Wszystkie składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową.
Formę prostokątną o wymiarach 23x28cm wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do 160 stopni.
Miękkie masło ucieramy mikserem z cukrem do uzyskania jasnej puszystej masy (około 5-7 minut). Dodajemy po jednym jajku i ucieramy dalej (po około 30s na każde jajko). Możemy w tym momencie dodać odrobinę mąki, jeśli obawiamy się, ze masa się zważy. Dodajemy skórkę z limonki i mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i migdałami. Mieszamy do połączenia. Dodajemy tyle soku z limonki, aby uzyskać dobrą konsystencję ciasta tzn. powinno swobodnie spadać z łyżki po podniesieniu) – około 3 łyżek soku. Do ciasta dodajemy ¾ owoców: jagód i malin. Mieszamy i ciasto przekładamy do formy. Na wierzch wsyypujemy pozostałe owoce.
Ciasto pieczemy około 60 minut tzn. do suchego patyczka. Ponieważ ciasto zawiera dużą ilość cukru to może zacząć się spiekać. Wówczas przykrywamy je folią.
PONCZ: Gdy ciasto się piecze przygotowujemy poncz. Umieszczamy wszystkie składniki w rondelku. Wstawiamy na mały ogień i delikatnie tylko podgrzewamy mieszając (nie wolno dopuścić do zagotowania!). Cukier powinien się wówczas troszkę rozpuścić, ale na pewno nie rozpuści się do końca. Syrop studzimy.
Ciasto wyjmujemy z piekarnika. Pozwalamy mu odpocząć przez 2-3 minuty. Następnie gęsto dziurkujemy je za pomocą wykałaczki. Ciasto polewamy przygotowanym ponczem za pomocą łyżki. Powinniśmy polać je równomiernie po całej powierzchni.
Ciasto studzimy.
Przechowujemy owinięte w papier i/lub folię.
Życzę smacznego 🙂
Uwaga:
1) Mielone migdały możemy zastąpić posiekanymi migdałami bądź pokruszonymi płatkami migdałów.