Cytrynka czyli nasączane ciasto cytrynowe

Witam w "Weekendowej Cukierence" 🙂 Zapraszam dzisiaj na rewelacyjne ciasto cytrynowe, do którego przygotowania zachęciła mnie koleżanka mojej siostry - Ola Głowacka. Moja siostra wypowiadała się na temat tego ciasta w samych superlatywach.  Postanowiłam przekonać się na własnej skórze, czy ciasto faktycznie jest godne uwagi. I powiem szczerze, że smakuje rewelacyjnie, zaskakuje słodko-kwaśnym smakiem i pyszną cukrową posypką. Jest przy tym łatwe i proste do zrobienia, gorąco Wam je polecam, a Oli dziękuję za przepis 🙂

 

SKŁADNIKI:

  • 2 cytryny,
  • 4 jajka,
  • 225g miękkiego masła,
  • 225g + 175g cukru,
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
  • 275g mąki,
  • 4 łyżki mleka,

PRZYGOTOWANIE:

CIASTO: Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia. Miękkie masło ucieramy mikserem z 225 g cukru aż do białości. Wówczas dodajemy po jednym jajku (o temperaturze pokojowej) ciągle ucierając. Następnie stopniowo dodajemy mąkę oraz mleko, wsypujemy skórkę startą z 2 cytryn, miksujemy aż do połączenia się składników. Ciasto przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia o wymiarach 23x28cm. Pieczemy około 35 minut w 160 stopniach. Sprawdzamy patyczkiem czy ciasto jest już gotowe.
PONCZ: Z 2 cytryn wyciskamy sok. Ciasto po upieczeniu studzimy, ale musi być ono ciepłe. Tuż przed polaniem ciasta sok z cytryn mieszamy ze 175g cukru. Taką mieszanką polewamy równomiernie ciasto i odstawiamy na kilka godzin, aby ciasto wchłonęło sok.
Życzę smacznego 🙂
Uwaga:
1) Ciasto powinno być ciepłe, aby sok został wchłonięty w całości, wówczas zrobi się fajna posypka na górze. Jeżeli ciasto będzie zimne to sok nie wsiąknie, a jeśli będzie bardzo gorąco to może zrobić się nam zakalec. Najlepiej poczekać kilkadziesiąt minut od upieczenia.
2) Nie ma potrzeby przechowywania ciasta w lodówce.
3) Najlepiej użyć cukru gruboziarnistego.
4) Ciasto ma tę zaletę, że jest szybkie do przygotowania i zazwyczaj wszystkie potrzebne składniki mamy w lodówce i kuchni.





Brak komentarzy do tej pory

Zostaw odpowiedź