Sezon na ciasta z rabarbarem trwa w najlepsze. Zanim pojawią się polskie truskawki chętnie sięgamy właśnie po rabarbar. Jego kwaśny smak idealnie komponuje się ze słodyczą maślanej kruszonki. Dziś w "Weekendowej Cukierence" prezentuję Wam pyszne ciasto ucierane z grubą warstwą kruszonki i rabarbarem. Jest pyszne, mięciutkie, maślane, długo zachowuje świeżość, ładnie się kroi. Nie ma problemów z przygotowaniem ciasta. Myślę, że każdemu powinno się udać.
Jest to ciasto na dużą blachę, a więc porcja rodzinna. Pasuje do filiżanki kawy jako deser, a także jako słodki podwieczorek z kubkiem herbaty.
Poza sezonem na rabarbar świetnie sprawdzą się także inne owoce np. jagody, borówki, śliwki.
SKŁADNIKI:
- CIASTO:
- 250g masła,
- 1 szklanka cukru (200g),
- 5 jajek,
- 2 niepełne szklanki mąki (280g),
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia,
- 2 budynie śmietankowe (2x40g),
- 2 łyżki octu,
- KRUSZONKA:
- 150g mąki,
- 80g masła,
- 80g cukru,
- DODATKOWO:
- 500g oczyszczonego i obranego rabarbaru,
PRZYGOTOWANIE:
Rabarbar płuczemy wcześniej. Kroimy go na 3-4cm kawałki.
Blaszkę 25x35cm wykładamy papierem do pieczenia.
CIASTO: Wszystkie składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej.
Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i budyniem. Białka oddzielamy od żółtek. Żółtka mieszamy z octem.
Białka ubijamy na sztywną pianę. Do miski wkładamy miękkie masło i dodajemy cukier. Ucieramy je razem mikserem przez około 5-7 minut aż do powstanie jasnej masy maślanej. Dodajemy stopniowo żółtka z octem i ucieramy jeszcze 2 minuty. Następnie dodajemy suche składniki i miksujemy krótko, tylko do połączenia składników. Następnie dodajemy białka i mieszamy delikatnie szpatułką.
Ciasto przekładamy do blaszki, wyrównujemy. Na cieście rozkładamy równomiernie rabarbar. Całość posypujemy kruszonką. Ciasto pieczemy około 45-50 minut w temperaturze 180 stopni, góra-dół (do suchego patyczka). Pieczemy na środkowym poziomie piekarnika. Po upieczeniu ciasto całkowicie studzimy. Można je dodatkowo polać lukrem.
KRUSZONKA: Mąkę mieszamy z cukrem. Dodajemy zimne masło i rękoma formujemy kruszonkę. Kruszonkę przygotować najlepiej tuż przed rozpoczęciem miksowania masy maślanej i schować do lodówki.
Życzę smacznego!
No puszyste to ono mi nie wyszło, niestety. W zasadzie wyszło zbite, nie wyrosło w ogóle tylko zapiekło się to co było włożone na blachę. Było też bardzo gęste przed dodaniem białek, trudno było delikatnie mieszać.
Szkoda.
Przykro mi, ale skoro ciasto nie wyrosło to został popełniony jakiś błąd w przygotowaniu ciasta. Ciasto rośnie ładnie, bo mamy tutaj dużą ilość proszku do pieczenia oraz dodatkowo ubite białka. Tak, ciasto jest gęste, ale bez problemu można je wymieszać z białkami.