"Weekendowa Cukierenka" zaprasza dziś na pyszny drożdżowy wypiek. Cała moja rodzina uwielbia drożdżowe wypieki. A chałka to popisowy wypiek mojego męża. Sam przygotowuję ją od A do Z. Ciasto na chałkę jest bardzo proste w przygotowaniu. Szybko i pięknie wyrasta. Aby chałka była wysoka, nie „rozlała się” na boki podczas pieczenia, warto zapleść ją z jak największej ilości wałków. Tradycyjna chałka zapleciona jest z 6 wałków. Nie jest to proste na pierwszy rzut oka, ale filmiki instruktażowe sprawią, że z łatwością przygotujecie taki splot. Aby chałka była jeszcze pyszniejsza to przed pieczeniem posypujemy ją kruszonką. Ciasto po upieczeniu jest puszyste, mięciutkie, mało słodkie, lekko ciągnące i sprężyste. My uwielbiamy jeść ją jeszcze ciepłą, z masełkiem, które rozpuszcza się na ciepłym cieście. A gdy ostygnie to chętnie smarujemy ją masłem i dżemem (lub miodem) i podaje z kakao. Chałkę przechowujemy w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby zachowała świeżość.
Jeśli jakimś cudem zostanie Wam chałki i zrobi się czerstwa to możecie przygotować z niej tosty francuskie.
SKŁADNIKI (2 sztuki):
- CIASTO:
- 300ml mleka,
- 50g cukru (1/4 szklanki),
- 1 żółtko,
- 50g masła,
- 20g świeżych drożdży,
- 500g mąki pszennej,
- Szczypta soli,
- KRUSZONKA:
- 25g masła,
- ¼ szklanki mąki,
- 35g cukru,
- DODATKOWO:
- 1 żółtko + 1 łyżka mleka do posmarowania bułeczek,
PRZYGOTOWANIE:
KRUSZONKA: W miseczce mieszamy ze sobą cukier i mąkę. Dodajemy zimne masło i rozcieramy je między palcami z suchymi składnikami. Kruszonkę wkładamy do lodówki na czas przygotowania ciasta.
CIASTO: Mleko podgrzewamy, aby było letnie. Do miski wsypujemy mąkę i robimy dołek. Do dołka wkładamy 1 łyżkę cukru i kruszymy drożdże. Zalewamy zawartość dołka 4 łyżkami mleka. Przykrywamy miseczkę ściereczką i odstawiamy na 15-20 minut w ciepłe miejsce. Masło rozpuszczamy. Powinno być letnie przed dodaniem do pozostałych składników.
Po tym czasie do miski dodajemy pozostałe składniki i wyrabiamy ciasto przez kilka minut. Ciasto powinno być gładkie i lśniące. Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce pod przykryciem do wyrośnięcia (około 30-45 minut).
Blaszkę z wyposażenia piekarnika wykładamy papierem do pieczenia.
Po wyrośnięciu ciasto krótko wyrabiamy. Dzielimy je na 2 równe części, aby otrzymać dwie chałki. Pracujemy z pierwszą porcją ciasta, a drugą na razie odkładamy i przykrywamy. Pierwszą część ciasta dzielimy na 6 równych części i formujemy z nich 6 równych wałków. Wałki łączymy ze sobą i zaplatamy luźno warkocz. Po zapleceniu wałki ponownie łączymy ze sobą. Miejsce łączenia wałków podwijamy pod spód chałki. Jeśli nie umiemy zapleść warkocza z 6 wałków to możemy ciasto podzielić na 3 części i zapleść warkocz z 3 wałków. Chałkę delikatnie przenosimy na blaszkę. Analogicznie zaplatamy drugą chałkę i przenosimy ją na blaszkę do pieczenia. Zachowujemy odstęp, bo chałki urosną podczas pieczenia. Blaszkę przykrywamy i pozostawiamy na 15 minut do ponownego podrośnięcia ciasta.
Tuż przed pieczeniem chałki smarujemy żółtkiem roztrzepanym z łyżką mleka i posypujemy kruszonką.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, góra-dół. Chałki pieczemy około 20-30 minut, do zarumienienia. Powinny mieć piękny rumiany kolor.
Życzę smacznego!
Świetne przepisy, Często korzystam i są dla mnie inspiracją. Jestem fanką Twojego profilu na ig. Pozdrawiam serdecznie.??
Bardzo dziękuję za miłe słowa <3 Polecam się na przyszłość!
Pozdrawiam
Jutro planuje zrobić chałke. Mam tylko pytanie, czy po dodaniu drożdży i zalaniu dołka mlekiem. Mieszamy składniki? Tylko do połączenia i potem odstawiamy do wyrośnięcia.
Nie mieszamy. Tylko zalewamy mlekiem i odstawiamy do podrośnięcia. Trzymam kciuki za jutrzejsze wypieki!
Bardzo dziękuję za przepis. Chałka wyszła super:-) Wszystkim polecam ten przepis.
Dziękujemy! Wyszła piękna i puszysta 🙂
Zrobione ?☺️.
Z degustacją czekam na córkę z przedszkola ☺️
Mmmm pycha 🙂
Polecam chałki bo są mięciutkie i przepyszne, upiekłam je już trzeci raz i to nie koniec, polecam
Wyszły piękne i puszyste! Cieszę się, że smakują 🙂