Zapraszam do "Weekendowej Cukierenki" na pyszne pierniczki. Lebkuchen to pyszne pierniczki wywodzące się z kuchni niemieckiej. Charakterystycznym dodatkiem do tych pierniczków jest kandyzowana skórka pomarańczowa i cytrynowa. Skórkę kandyzowaną cytrynową już coraz łatwiej kupić w supermarketach. Nie rezygnujcie z niej, bo daje naprawdę świetny efekt. Pierniczki są mięciutkie, z cytrusową nutą, naprawdę rozpływają się w ustach. A co najważniejsze już drugiego dnia są mięciutkie więc możecie je upiec tuż przed świętami.
SKŁADNIKI (30 sztuk):
- PIERNIKI:
- 250g mąki pszennej,
- 85g mielonych migdałów (mąki migdałowej),
- 3 łyżeczki przyprawy do piernika,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- 200ml płynnego miodu (około 260g),
- 85g masła,
- ½ szklanki drobno posiekanej kandyzowanej skórki pomarańczowej i cytrynowej,
- LUKIER:
- 2 łyżki mleka,
- Około 12 łyżek cukru pudru,
PRZYGOTOWANIE:
W jednej misce mieszamy ze sobą suche składniki: mąkę, migdały, proszek do pieczenia, sodę, cynamon oraz przyprawę do piernika.
Kandyzowaną skórkę pomarańczową i cytrynową bardzo drobno siekamy i odmierzamy ½ szklanki.
W rondlu z grubym dnem umieszczamy mleko i masło. Podgrzewamy razem do rozpuszczenia masła. Rondel zdejmujemy z ognia i odstawiamy do przestudzenia. Masa miodowo-maślana powinna być lekko ciepła.
Do suchych składników w misce wlewamy masę miodowo-maślaną oraz dodajemy kandyzowane owoce. Mieszamy do połączenia (ręką lub mikserem). Ciasto wyjdzie bardzo lepiące, ale nie dodajemy więcej mąki. Ciasto w misce przykrywamy ściereczką i odstawiamy do całkowitego wystudzenia.
Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni.
Z gotowego ciasta formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego. Układamy je na dwóch-trzech blaszkach wyłożonych papierem do pieczenia. Zachowujemy odstępy, bo pierniczki sporo urosną.
Za pomocą dna szklanki, dużej łyżki lub dłoni spłaszczamy każdą z kulek. Jeśli ciasto będzie się bardzo kleiło to szklankę (łyżkę lub dłoń) maczamy w wodzie, aby była wilgotna.
Ciastka pieczemy około 15 minut (powinny być rumiane, mięciutkie i puszyste). Pilnujemy czasu pieczenia, bo jeśli je przetrzymamy to będą kruche i twarde. Po wyjęciu z piekarnika zostawiamy je na 5 minut na blaszce do pieczenia, a dopiero później przenosimy na kratkę.
Ciastka po wystygnięciu robią się twarde z wierzchu. Ale jeśli je polukrujemy to następnego dnia już będą miękkie.
Gdy ciastka wystygną to możemy je polukrować. W tym celu do miseczki wlewamy mleko. Stopniowo dodajemy cukier puder i ucieramy. Powinniśmy otrzymać lukier gęstości śmietany. Gotowym lukrem polewamy pierniczki.
Pierniczki przechowujemy w zamkniętym pojemniczku.
Życzę smacznego 🙂