Dzisiaj w "Weekendowej Cukierence" prezentuję Wam słodkości amerykańskie. Na blogu znajdziecie inne wypieki rodem z Ameryki m.in. cookie bars czy donaty.
Cakesicles to ciasto na patyku. Aby je przygotować potrzebujemy specjalną formę silikonową i patyczki do lodów. Cakesicles to taka unowocześniona forma cake pops czyli okrągłych kuleczek na patyku. Obie te słodkości powstają poprzez uformowanie kształtów z ciasta, a następnie oblanie ich roztopioną czekoladą. Cakesicles zawładnęły ślubnymi słodkimi stołami. Pojawiają się teraz wszędzie.
Cakesicles są dość pracochłonne, a ich przygotowanie rozłożone jest w czasie. Najpierw pieczemy ciasto babkowe. Kolejno ciasto drobno kruszymy i mieszamy z serkiem mascarpone i białą czekoladą. Gotowe ciasto przekładamy do formy silikonowej w kształcie lodów. Do ciasta w formie wbijamy patyczki i całość chłodzimy w zamrażarce przez 30 minut. Po tym czasie cakesicles wyjmujemy z formy i chłodzimy jeszcze kilka godzin w lodówce. Następnie roztapiamy białą czekoladę z odrobiną tłuszczu i zanurzamy w niej nasze ciasto na patyku. Gotowe cakesicles układamy na papierze do pieczenia. W tym momencie możemy je posypać np. kolorową posypką czy suszonymi kwiatami. Następnie odkładamy je do lodówki do całkowitego schłodzenia. Schłodzone cakesicles możemy dowolnie udekorować kremem. Możemy je także ozdobić paseczkami z roztopionej mlecznej czekolady. Możemy do nich przykleić ozdoby z masy cukrowej. Naprawdę dają pole do popisu.
Ciastka na patyku najlepiej smakują w temperaturze pokojowej. Warto je wyjąć 1-2 godziny przed podaniem.
SKŁADNIKI:
- 230g ciasta babkowego (przepis poniżej),
- 70g serka mascarpone,
- 50g białej czekolady,
- DODATKOWO:
- 300g białej czekolady,
- 1-2 łyżeczki oleju kokosowego lub planty,
PRZYGOTOWANIE:
Wszystkie składniki na cakesicles powinny być w temperaturze pokojowej.
Ciasto babkowe kruszymy bardzo drobno i odmierzamy potrzebną ilość. Białą czekoladę (50g) rozpuszczamy w kąpieli wodnej lub w kuchence mikrofalowej. Następnie łączmy ją z serkiem mascarpone i dokładnie mieszamy. Powstanie nam krem czekoladowy. Ów krem dodajemy do pokruszonego ciasta i dokładnie mieszamy do połączenia składników.
Odrywamy kawałek ciasta (o masie 95g) i umieszczamy go we wgłębieniu formy silikonowej. Moja forma silikonowa ma 4 wgłębienia o wymiarach 9x5cm. Ciasto dokładnie ugniatamy i wyrównujemy jego brzeg. Wówczas przez otwór w formie silikonowej wkładamy patyczki do lodów. Gotowe ciasto w formie wkładamy na 30 minut do zamrażarki.
Z tej proporcji uzyskamy 3 cakeslices i zostanie nam jeszcze około 60g ciasta, z którego możemy przygotować cake pops.
Po tym czasie formę wyjmujemy. Nasze lody na patyku wyjmujemy odchylając lekko formę i jednocześnie wypychając patyczek z ciastem. Lody układamy na tacce i odkładamy do lodówki do schłodzenia, najlepiej na kilka godzin.
Gdy ciasto się odpowiednio schłodzi to w kąpieli wodnej rozpuszczamy białą czekoladę. Do czekolady dodajemy oleju kokosowego lub planty i mieszamy do połączenia. Biała czekolada powinna nam swobodnie spływać z łyżki. Tak rozpuszczoną czekoladę przelewamy do szklanki. Szklanka powinna mieć taką średnicę, aby można było w niej swobodnie zanurzyć ciasto na patyku. Szklankę warto także podgrzać w mikrofali, aby była ciepła. Wówczas czekolada nie będzie szybko stygła.
Ciasto na patyku wyjmujemy z lodówki i zanurzamy w czekoladzie. Ciasto wyciągamy i czekamy aż czekolada obcieknie. Możemy puknąć 2-3 razy patyczkiem o rant szklanki, aby zleciał nadmiar czekolady. Gdy już czekolada spłynie to cakesicles układamy na papierze do pieczenia i odkładamy do lodówki na kilka godzin, do całkowitego zastygnięcia.
Czekolady pewnie nam zostanie, ale potrzebna jest jej większa ilość, aby dokładnie zanurzyć w niej ciasto. Możemy też rozpuścić mniej czekolady i polewać ciasto łyżeczką, ale wtedy nie uzyskamy tak gładkiej i ładniej powierzchni cakesicles.
Cakesicles wyjmujemy 1-2 godziny przed podaniem, aby się ociepliły. Najlepiej smakują w temperaturze pokojowej.
Życzę smacznego!
Uwaga:
1) Ciasto waniliowe na cakesicles możemy przygotować z następującego przepisu:
SKŁADNIKI:
- 2 jajka,
- 85g cukru,
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
- 85g masła,
- Szczypta soli,
- 160g mąki pszennej,
- ¾ łyżeczki proszku do pieczenia,
- 80ml mleka,
PRZYGOTOWANIE:
Wszystkie składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej. Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni, termoobieg.
Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia i solą.
Masło ucieramy mikserem na najwyższych obrotach razem z cukrem i ekstraktem waniliowym na jasną i puszystą masę maślaną (około 5-7 minut). Następnie dodajemy po jednym jajku, ucierając około 30 sekund po każdym dodaniu. Zmniejszamy obroty miksera na najmniejsze i dodajemy mleko oraz mąkę w 3 turach. Mieszamy krótko, tylko do połączenia składników. Ciasto przelewamy do małej formy keksowej (9x28cm) wyłożonej papierem do pieczenia.
Ciasto pieczemy około 40 minut tzn. do suchego patyczka. Gdyby zaczynało się spiekać to przykrywamy je folią.
Ciasto po wyjęciu z piekarnika studzimy.
Z powyższego przepisu otrzymamy około 450g ciasta.
Super przepis! Na pewno w najbliższym czasie wypróbuje ? a mam pytanie, czy te listki/piórka z ostatniego zdjęcia są gdzieś do kupienia, czy należy je wykonać samemu? Pozdrawiam, Joanna ?
Asiu polecam, bo są pyszne. A te piórka zrobiłam sama z masy cukrowej ?
Ten przepis jest genialny ❤️❤️
Dziękuję!
O ile zwiększyć proporcje ciasta babkowego i reszty składników żeby wyszło 8 szt.?
Jakiej masy Pani uzyla do robienia piórek? Ma Pani gdzieś instrukcje jak robi sie takie rzeczy z masy cukrowej w foremce silikonowej? Ja probowalam i mi nie wyszlo… 🙁
Skorzystałam dokładnie z tej foremki silikonowej https://dlasmaku.com.pl/formy-i-maty-silikonowe-plastikowe/7028-forma-silikonowa-do-masy-cukrowej-piora-7858.html?gclid=Cj0KCQjwhr2FBhDbARIsACjwLo07PCGxAQaN08QyizIJO9-mC1YxdTdyvGOrOZWAB_lhbhm-RKZEBlsaAnK6EALw_wcB Używam masę cukrową Saracino. Masą cukrową należy wypełnić zagłębienie w formie na piórka. Następnie odcinamy nożem wystającą masę. Foremkę umieszczamy w zamrażarce na kilkanaście minut. Piórka wyjmujemy delikatnie z formy, pozostawiamy do wysuszenia. A jeśli chcemy uzyskać taki zgięty kształt to piórka po wyjęciu z formy układamy oparte o rant np. talerza (wówczas schnąc nabiorą odpowiedni kształt).
Gdy piórka całkowicie wyschną malujemy je złotą farbką spożywczą.
Super zabawa z robieniem i świetne w smaku! ?? polecam ten przepis gorąco!
Wyszły piękne 😉
Całość z przepisów cukiereczka ??
Ile smakołyków ?
Czy można je zrobić tydzień przed podaniem i trzymać w zamrażarce bez oblewania czekolada? Ile wcześniej wyciągnąć z zamrażarki?;)
Tak, można je mrozić. Chociaż ja tego nigdy nie robiłam. Wyciągnęłabym je z zamrażarki do lodówki kilka h przed oblewaniem czekoladą ♥️