Rozpoczynamy na blogu kolejny Maraton. Po maratonie naleśników, pierogów i makaronów, pora na domowe zupy 🙂 W tym tygodniu zaprezentuję Wam 7 przepisów na zupy. Będzie tradycyjnie, ale i nowocześnie, lekko, smacznie i kolorowo, zapraszam serdecznie 😉
Pierwsza propozycja w Maratonie Zup to kapuśniak przygotowany z młodej kapusty z nietypowym dodatkiem.
Kapuśniak możemy przygotować nie tylko z kapusty kiszonej. Polecam jego wiosenną wersję – z młodej kapusty. Aby zakwasić zupę dodałam do niej rabarbar – to był strzał w dziesiątkę. Rabarbar dodaje zupie charakteru. Zupę podajemy ze świeżym pieczywem lub grzankami. Świetnie sprawdzi się zwłaszcza w upalne dni.
SKŁADNIKI (5-6 porcji):
- ½ główki młodej kapusty (450-500g),
- 3 młode marchewki,
- 2 młode cebulki ze szczypiorkiem,
- 3 duże młode ziemniaki,
- 1 duża łodyga rabarbaru,
- 1,5l bulionu warzywnego lub drobiowego,
- 150g boczku parzonego wędzonego,
- 1-2 łyżki posiekanego koperku,
- 1 łyżeczka soku z cytryny,
- 2 łyżki mąki,
- Masło do smażenia,
- Sól,
- pieprz
PRZYGOTOWANIE:
Młodą kapustę płuczemy i drobno szatkujemy. Marchewki obieramy i ścieramy na grubych oczkach tarki. Rabarbar obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Cebulki wraz ze szczypiorkiem drobno siekamy. Ziemniaki młode obieramy i kroimy w kostkę. Boczek kroimy w kostkę.
W garnku, w którym będziemy gotować zupę, rozpuszczamy masło. Dodajemy cebulę i marchewkę o obsmażamy je przez 3-5 minut. Dodajemy kapustę, smażymy kolejne 5 minut często mieszając.
Kapustę zalewamy gorącym bulionem, garnek przykrywamy i gotujemy na wolnym ogniu przez 15 minut. Następnie dodajemy rabarbar i gotujemy kolejne 10 minut.
W tym czasie na patelni podsmażamy boczek. Smażymy do momentu aż boczek stanie się rumiany. Wówczas dodajemy osuszone ziemniaki i smażymy 3-5 minut co jakiś czas mieszając. Ziemniaki oprószamy mąką, mieszamy i zdejmujemy z ognia. Dodajemy je do gotującej się zupy. Gotujemy jeszcze 5-10 minut do miękkości ziemniaków.
Gdy ziemniaki będą miękkie doprawiamy zupę do smaku solą, pieprzem i sokiem z cytryny oraz dodajemy posiekany koperek.
Życzę smacznego 🙂
Uwaga:
1) Do zupy możemy dodać ½ łyżeczki mielonego kminku. Dodajemy go wówczas razem z rabarbarem.
2) Jeśli zupa wydaje nam się za gęsta możemy dodać więcej wody.
3) Jeśli rabarbar jest bardzo kwaśny to możemy pominąć dodatek soku z cytryny.
w takiej wersji jeszcze go nie jadłam.
Aniu, polecam 😉 Smakuje naprawdę świetnie 😉