Bułeczki z truskawkami to obowiązkowa propozycja w sezonie wiosenno-letnim. Soczyste truskawki w połączeniu z puszystym ciastem drożdżowym i maślaną kruszonką smakują wyśmienicie. Zdradzę Wam pewien sekret. Te bułeczki po upieczeniu możecie nadziać np. kremem pattisiere (czyli domowym budyniem) albo bitą śmietaną. Robiłam je nadziewane z jagodami i jabłkami i smakują zjawiskowo (zobacz TU i TU)!
Z tego ciasta drożdżowego przygotowuje jagodzianki. Bardzo lubię te proporcje. Nie zrażajcie się dużą ilością drożdży w przepisie. Tak ma być 🙂 Z tego przepisu uzyskacie 12 dużych truskawkowych bułek.

Bułeczki z truskawkami
Więcej przepisów na bułeczki z truskawkami
- Drożdżówki z truskawkami
- Ślimaczki z truskawkami
- Scones z truskawkami
- Bułeczki z truskawkami na serku homogenizowanym

Bułeczki z truskawkami
Mięciutkie i puszyste ciasto, soczyste truskawki i chrupiąca maślana kruszonka. Są pyszne!
Bułeczki z truskawkami
SKŁADNIKI (12 sztuk):
- CIASTO DROŻDŻOWE:
- 500g mąki pszennej,
- 50g świeżych drożdży,
- 1/4 szklanki cukru (50g),
- 1 cukier wanilinowy (16g),
- 1 szklanki mleka (250ml),
- 125g masła,
- 3 żółtka
- ¼ łyżeczki soli,
- KRUSZONKA:
- 60g masła,
- 1/2 szklanki mąki pszennej (80g),
- 4 łyżki cukru (40g),
- 1 opakowania cukru wanilinowego (16g),
- DODATKOWO:
- około 300g truskawek,
- bułka tarta,
- cukier,
- 1 jajko + 1 łyżka mleka do posmarowania bułeczek
PRZYGOTOWANIE:
Szklanka o pojemności 250ml.
KRUSZONKA: W misce mieszamy suche składniki: mąkę pszenną, cukier i cukier wanilinowy. Masło roztapiamy i studzimy. Do suchych składników dodajemy roztopione masło i wyrabiamy między palcami.

Składniki na kruszonkę

Przygotowanie kruszonki
CIASTO DROŻDŻOWE: Mleko podgrzewamy, żeby było ciepłe (ale nie gorące). Do mleka wkruszamy drożdże, dodajemy 1 łyżkę cukru oraz 2 łyżki mąki. Masę dokładnie mieszamy tak, aby nie było grudek. Przygotowany rozczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 10-15 minut, aby zaczął pracować.

Przygotowanie rozczynu
W tym czasie żółtka ucieramy z pozostałym cukrem i cukrem wanilinowym na puszystą masę. Dodajemy zaczyn drożdżowy, mieszamy. Stopniowo dodajemy mąkę i mieszamy. Pod koniec dodajemy rozpuszczone masło. Ciasto wyrabiamy kilka minut aż stanie się gładkie i elastyczne. Odstawiamy je do wyrośnięcia na około 1-1,5h - powinno podwoić swoją objętość.

Wyrośnięte ciasto na drożdżówki
Wyrośnięte ciasto krótko wyrabiamy. Ciasto dzielimy na 12 równych części (po około 81g każda). Każdą z części ciasta rozpłaszczamy na okrągły placek. Na placek wykładamy 1/2 łyżeczki bułki tartej. Następnie wykładamy porcję pokrojonych truskawek i około 2 łyżeczek cukru. Zlepiamy dokładnie boki i formujemy podłużny lub okrągły kształt bułeczki.

Bułeczki z truskawkami - przygotowanie
Bułeczki układamy łączeniem do dołu na blaszce z wyposażenia z piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia. Bułeczki przykrywamy i odstawiamy na około 30 minut do napuszenia.
W tym czasie piekarnik nagrzewamy do 180 stopni, góra-dół.

Jagodzianki przed pieczeniem
Bułeczki tuż przed pieczeniem smarujemy jajkiem roztrzepanym z mlekiem i posypujemy porcją kruszonki.
Bułeczki pieczemy około 17-20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, góra-dół. Smacznego!

Bułeczki z truskawkami










