Dziś w "Weekendowej Cukierence" prezentuję wypiek, który możecie znaleźć w większości polskich cukierni. Sernik krakowski to tradycyjny polski sernik – klasyka polskiej kuchni. Jest wypełniony bakaliami, na kruchym cieście, z charakterystyczną kratką na górze z kruchego ciasta. Ja dodatkowo polałam go lukrem i posypałam kandyzowaną skórką pomarańczową. Przygotowany jest z 1kg dobrego, tłustego sera z wiaderka. Dodatkowo do masy serowej dajemy 8 jajek. Pieczemy go w dużej blaszce 25x35cm. Jest to duża, rodzinna, podzielna porcja. Sernik bardzo dobrze się przechowuje (nawet do 7 dni w chłodnym miejscu). Można go zatem spokojnie upiec kilka dni przed świętami. Przechowujemy go w chłodnym miejscu, ale nie musi być to koniecznie lodówka. Zauważycie duże podobieństwo sernika krakowskiego do innego sernika na blogu - puszystego.
To tradycyjny polski sernik przygotowany z dużej ilości jajek i masła, z rodzynkami, na kruchym spodzie, z charakterystyczną kratką na wierzchu.
Sernik krakowski
SKŁADNIKI:
- KRUCHE CIASTO:
- 250g mąki pszennej,
- 100g cukru pudru,
- 125g masła,
- 1 jajko,
- MASA SEROWA:
- 1 kg sera trzykrotnie zmielonego,
- 1 szklanka cukru (200g),
- 3 łyżki cukru wanilinowego,
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 8 jajek,
- 50g masła,
- 100g rodzynek,
- DODATKOWO:
- 1 żółtko (do posmarowania sernika)
- 6 łyżek mleka,
- 36 łyżek cukru pudru,
- 100g kandyzowanej skórki pomarańczowej,
PRZYGOTOWANIE:
Szklanka o pojemności 250ml.
KRUCHE CIASTO: Formę 25x35cm wykładamy papierem do pieczenia.
Mąkę mieszamy z cukrem pudrem i wysypujemy na stolnicę. Dodajemy zimne masło i siekamy nożem aż uzyskamy grudki wielkości kaszy. Dodajemy jajko i chwilkę siekamy nożem. Następnie już rękoma zagniatamy kruche ciasto. Ciasto dzielimy na 2 części: 2/3 i 1/3. Z ciasta tworzymy dwie kule, zawijamy w folię i wkładamy na 1h do lodówki.
Po tym czasie wyjmujemy z lodówki 2/3 ciasta i rozwałkowujemy cienko na wymiar blaszki. Ciasto jest klejące więc najlepiej wałkować je pomiędzy dwoma arkuszami papieru. Ciasto przekładamy do blaszki i wyrównujemy. Blaszkę wstawiamy jeszcze na kilka minut do lodówki, aby ciasto dodatkowo się schłodziło. A w tym czasie nagrzewamy piekarnik do 180 stopni, góra-dół. Kruchy spód pieczemy około 15-20 minut, do zarumienienia. Po upieczeniu studzimy.
1/3 porcji ciasta wyjmujemy z lodówki i rozwałkowujemy cienko. Następnie tniemy na paski szerokości 1 cm. Rozwałkowane ciasto najlepiej umieścić na desce i schować do lodówki na czas przygotowania masy serowej.
MASA SEROWA: Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni, góra-dół. Wszystkie składniki na sernik powinny być w temperaturze pokojowej tzn. wyjmujemy je z lodówki min. 2h wcześniej, aby się ociepliły. Żółtka oddzielamy od białek.
Do dużej miski wkładamy żółtka, masło i dodajemy ¾ szklanki cukru i cukier wanilinowy. Ucieramy je razem mikserem przez kilka minut aż otrzymamy jasną i puszystą masę jajeczną. Dodajemy ser, łyżka po łyżce i ucieramy po kilkanaście sekund po każdym dodaniu. Białka ubijamy na sztywną pianę. Dodajemy po łyżce pozostałego cukru (1/4 szklanki) i dalej ubijamy (aż do skończenia cukru).
*Najczęściej używam sera z wiaderka Piątnica lub Mój Ulubiony z Wielunia.
Ubite białka oraz mąkę ziemniaczaną łączymy delikatnie z masą serową (za pomocą szpatułki). Na sam koniec dodajemy rodzynki i delikatnie mieszamy. Masę serową wykładamy do foremki, wyrównujemy. Na wierzchu układamy kratkę z pasków kruchego ciasta. Paski kruchego ciasta smarujemy roztrzepanym żółtkiem za pomocą pędzelka.
Sernik pieczemy około 50-60 minut.
Wyłączamy piekarnik i ostrożnie uchylamy drzwiczki i ciasto zostawiamy w piekarniku do całkowitego wystudzenia.
Po wystudzeniu sernik polewamy lukrem i posypujemy skórką pomarańczową.
LUKIER: Do miseczki wlewamy mleko. Stopniowo dodajemy cukier puder, łyżka po łyżce, i ucieramy do powstania gęstego lukru.
Życzę smacznego!
Uwaga:
1) Sernik najlepiej smakuje, gdy ma temperaturę pokojową. Więc jeśli będziecie go przechowywać w lodówce należy wyjąć go 1 godzinę wcześniej, aby się ocieplił.
2) Ciasto kruche będzie bardzo klejące, ale takie ma być. Najlepiej rozwałkowywać je pomiędzy dwoma arkuszami papieru. Ciasto trzeba rozwałkować dość cienko, bo nie ma go za dużo.
3) Sernik podczas pieczenia może pęknąć, ale nie należy się tym przejmować.
4) Do sernika użyłam twarogu z wiaderka, który miał zawartość tłuszczu 18%. Jeśli chcecie sernik przygotować z twarogu, samodzielnie go zmielić, to wówczas zwiększcie ilość masła z 50g na 100g.