Sztuka mięsa to duszone mięso w całości, a następnie pokrojone na grube plastry. Mięso dzięki temu wychodzi mięciutkie i kruchutkie. Najpierw marynujemy je przez noc. Następnego dnia obsmażamy na rumiano i dusimy. Kolejno kroimy w plastry, zagęszczamy sos i podajemy. Bardzo ważne jest tutaj obsmażenie mięsa na rumiano, bo dzięki temu uzyskamy nie tylko smaczny, ale i piękny kolor sosu. Do takiego mięsa pasuję najbardziej kluski np. śląskie, kopytka. Aczkolwiek jedliśmy je także z kaszą i ziemniakami i smakowało bardzo dobrze. Mięso bardzo dobrze się odgrzewa także można je przygotować wcześniej. Idealnie sprawdzi się jako codzienny i świąteczny obiad.
SKŁADNIKI:
- 1,3kg szynki w jednym kawałku,
- 3 łyżki oleju,
- 3 ząbki czosnku,
- 1/3 łyżeczki pieprzu,
- 1 płaska łyżka soli,
- 2 cebule,
- 3 ziela angielskie,
- 1 liść laurowy,
- 2 łyżki mąki,
- ¾ łyżki słodkiej papryki,
- 4 szklanki wody,
- Tłuszcz do smażenia np. smalec
PRZYGOTOWANIE:
Cebule obieramy i kroimy w piórka. Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę. W miseczce mieszamy ze sobą: czosnek, sól, pieprz i olej. Powstałą marynatą nacieramy dokładnie mięso. Mięso umieszczamy w garnku, w którym będziemy je dusić. Obkładamy je cebulą. Mięso przykrywamy i odkładamy na noc do zamarynowania do lodówki.
Następnego dnia z mięsa zdejmujemy cebulę, zostawiamy ją w garnku, a na patelni rozgrzewamy tłuszcz. Mięso dokładnie obsmażamy z każdej strony na rumiano i przekładamy do garnka. Na patelnię po smażeniu mięsa wlewamy 1 szklankę wody i zagotowujemy zeskrobując smaczki mięsa. Zawartość patelni wlewamy do garnka z mięsem. Dodajemy pozostałe 3 szklanki wody oraz słodką paprykę, ziele angielskie i liść laurowy. Zawartość garnka zagotowujemy. Gotujemy pod przykryciem na wolnym ogniu przez 2h. W połowie czasu duszenia mięso obracamy na drugą stronę.
Po upływie 2 h mięso wyjmujemy z garnka na deskę. Z garnka wyławiamy ziela angielskie i liścia laurowego. Za pomocą blendera miksujemy wywar z duszenia mięsa na gładko. Wywar ponownie wstawiamy na ogień i zagotowujemy. 2 łyżki mąki rozrabiamy w 1/3 szklanki zimnej wody. Wlewamy na gotujący się wywar i mieszamy. Wywar powinien zgęstnięć i utworzyć sos. W zależności od tego ile wody wyparowało podczas duszenia ilość mąki jest orientacyjna. Dodajemy ją stopniowo i patrzymy jak sos gęstnieje. Gdyby sos nie zgęstniał to dodajemy więcej mąki. A jeśli za bardzo zgęstnieje to dodajemy odrobinę wody.
Gdy sos mamy gotowy to mięso kroimy na plastry grubości 1,5-2cm. Plastry mięsa ostrożnie przenosimy do sosu. Dusimy jeszcze razem pod przykryciem na wolnym ogniu przez 20-30 minut. Ewentualnie doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Staramy się mieszać mięso w sosie już ostrożnie, aby nie „porwać” plastrów.
Życzę smacznego!
Uwaga:
1) Zamiast szynki można użyć łopatki lub karkówki.
Czy do smażenia można użyć masła zwykłego bądź klarowanego czy margaryna będzie tu lepsza?Pozdrawiam:)
Dla mnie najlepszy do smażenia wieprzowiny jest smalec?