Pora na kolejny przepis na szarlotkę w "Weekendowej Cukierence". Szarlotka chmurka to ciasto inspirowane słynną malinową chmurką czyli kruchym ciastem z malinami w galaretce, kremem śmietankowym i bezą. Zamiast galaretki z malinami mamy jabłka. Jabłka nie są w galaretce, a pieczone razem z kruchym ciastem. Kruche ciasto jest niezwykle kruche bowiem przygotowuje się je poprzez ucieranie masła, a nie siekanie nożem z pozostałymi składnikami.Kropką nad i w tym cieście jest kruchutka beza i pysznym krem śmietankowy.
Cóż mogę napisać, ciasto jest dość pracochłonne, ale smakuje obłędnie 😉
SKŁADNIKI:
- CIASTO KRUCHE:
- 100g masła,
- 2 czubate łyżki cukru pudru,
- 3 żółtka,
- 170g mąki,
- ½ łyżeczki proszku do pieczenia,
- JABŁKA:
- 750g obranych jabłek (np. szara reneta),
- 3 i ½ łyżki bułki tartej,
- 2-3 łyżki cukru,
- 1 łyżeczka cynamonu,
- KREM ŚMIETANKOWY:
- 500g śmietany kremówki,
- 250g serka mascarpone,
- 3 łyżki cukru pudru,
- BEZA:
- 3 białka z jajek klasy L (około 100g),
- 150g drobnego cukru do wypieków,
- ¾ łyżeczki mąki ziemniaczanej,
- ¾ łyżeczki octu winnego,
PRZYGOTOWANIE:
JABŁKA: Jabłka ścieramy na grubych oczkach tarki. Mieszamy je z cukrem, cynamonem i bułką tartą tuż przez wyłożeniem na kruchy spód.
CIASTO KRUCHE: Wszystkie składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej. Mieszamy ze sobą mąkę i proszek do pieczenia.
Do miski wkładamy masło, dodajemy cukier puder. Ucieramy je mikserem na najwyższych obrotach na jasną, puszystą masę maślaną (około 5-7 minut). Następnie dodajemy po jednym żółtku i ucieramy po około 30 sekund po każdym dodaniu. Dodajemy suche składniki i mieszamy krótko, tylko do połączenia.
Blaszkę o wymiarach 25x35 cm wykładamy papierem do pieczenia. Łyżką wykładamy ciasto i rozprowadzamy je na całej blaszce, wyrównujemy. Ciasto wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy do zarumieniania, około 15 minut. Ciasto wyjmujemy i studzimy.
Następnie na ciasto wykładamy równomiernie jabłka. Pieczemy je 35 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Po upieczeniu ciasto całkowicie studzimy.
KREM ŚMIETANKOWY: Schłodzoną śmietanę kremówkę ubijamy na sztywno. Dodajemy serek mascarpone i cukier puder i miksujemy do połączenia składników. Krem śmietankowy wykładamy na jabłka, wyrównujemy. Ciasto odstawiamy do lodówki.
BEZA: Białka przekładamy do miski i ubijamy mikserem na najwyższych obrotach na sztywną pianę. Wówczas stopniowo dodajemy cukier, łyżka po łyżce i dalej ubijamy. Po każdej dodanej łyżce cukru miksujemy około 2 minut. Miksujemy tak długo, aż dodamy cały cukier. Wówczas zatrzymujemy mikser, zbieramy ewentualnie ze ścianek cukier, który się nie połączył z białkami i dodajemy go do środka. Ubijamy razem jeszcze 3 minuty. Powinniśmy otrzymać gęstą, błyszczącą pianę bezową. Dodajemy mąkę ziemniaczaną i ocet winny i miksujemy 30 sekund.
Blaszkę, w której piekliśmy nasze ciasto, odwracamy do góry dnem i na wierzchu układamy papier do pieczenia. Pianę bezową wykładamy na papier. Wykładamy ją szybko i sprawnie, staramy się długo nie formować, wyrównujemy. Bezę suszymy w piekarniku nagrzanym do 90 stopni, termoobieg, około 1,5h.
Po wysuszeniu bezę studzimy i wykładamy na wierzch kremu.
Życzę smacznego!
świetne ciasto…goście się zachwycali…większość mówiła że nawet lepsza niż malinowa chmurka która jest juz popularna od dłuższego czasu.
Bardzo mi miło 🙂
To ciasto jest przepyszne i mimo kilku warstw wcale nie potwornie pracochłonne. Jedyne co, to troszkę zmniejszyłam ilości cukru, ale co kto lubi ?
Cieszę się, że smakowało 😉
Mam pytanie dlaczego przy pieczeniu bezy do góry dnem odwracamy blaszkę?
Aby łatwo później zdjąć bezę z papieru. Nie złamie się wówczas przy przenoszeniu.
Witam. A czy przy krojeniu jabłka się nie rozpadają?
Nie ? Jabłka w tym przepisie są dość stabilne.
chciałam zapytać czy do bezy zamiast octu winnego mogę dać sok z cytryny ,jak studzić bezę przy zamkniętym piekarniku czy lekko uchylić i jak długo studzić ,czy bezę przenosimy do piekarnika razem z tą formą z papierem na którym jest beza czy po nałożeniu bezy na papier ,formę odrzucamy.Bardzo proszę o odpowiedź.pozdrawiam.Urszula.
Tak, można dać sok z cytryny. Nie formy nie odrzucamy. Bezę pieczemy razem z formą. Ja wyłączam piekarnik i zostawiam bezę w środku do całkowitego ostygnięcia. Drzwiczki mam zamknięte.
j. w
chciałam zapytać ,czy zamiast octu winnego mogę dać do bezy sok z cytryny, jak studzić bezę już po wysuszeniu przy zamkniętym piekarniku czy lekko uchylonym i jak długo ją studzić, czy beza ma być włożona do piekarnika razem z blaszką , czy po wyłożeniu bezy na papier, blaszkę odrzucamy.Bardzo proszę o odpowiedź.Pozdrawiam.Urszula