Już za chwilkę będzie dostępnych mnóstwo sezonowych owoców. Trudno się wówczas zdecydować, z którymi przygotować ciasto. Obok rabarbaru i truskawek co roku gości u mnie ciasto z czerwoną porzeczką. I dziś w "Weekendowej Cukierence" prezentuję Wam ciasto, które zachwyca smakiem i wyglądem. Słodka beza i kwaśna porzeczka - jeśli lubicie takie smaki to to ciasto jest idealne dla Was 🙂 Ciasto składa się z dwóch ciast ucieranych z bezą, kremu śmietankowego i musu porzeczkowego. Wymaga trochę czasu na przygotowanie, ale zdecydowanie jest tego warte. Ciasto bardzo ładnie się kroi. Smakuje dobrze nawet na 2-3 dzień.
Zainspirujcie się także innymi przepisami na ciasta z owocami:
SKŁADNIKI:
- CIASTO:
- 4 żółtka,
- 130g masła,
- 130g cukru,
- 150g mąki,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- Szczypta soli,
- 5 łyżek mleka,
- Kilka kropel aromatu waniliowego,
- BEZA:
- 4 białka,
- 150g cukru,
- 2 łyżeczki soku z cytryny,
- 2 płaskie łyżki kisielu truskawkowego w proszku,
- 50g płatków migdałowych,
- MASA PORZECZKOWA:
- 300g czerwonej porzeczki,
- 1 budyń śmietankowy (40g) + 6 łyżek zimnej wody,
- 40g cukru,
- ½ szklanki wody,
- MASA ŚMIETANOWA:
- 400g śmietany kremówki,
- 2 łyżki cukru pudru,
- 2,5 łyżeczki żelatyny,
PRZYGOTOWANIE:
CIASTO: Wszystkie składniki na ciasto powinny być w temperaturze pokojowej. Mieszamy ze sobą mąkę, szczyptę soli i proszek do pieczenia.
Do miski wkładamy masło, dodajemy cukier. Ucieramy je mikserem na największych obrotach na jasną, puszystą masę maślaną (około 5 minut). Następnie dodajemy po jednym żółtku i miksujemy około 30 sekund po każdym dodaniu. Dodajemy suche składniki na przemian z mlekiem i mieszamy krótko, tylko do połączenia.
Dwie foremki o wymiarach 20x20cm wykładamy papierem do pieczenia lub smarujemy masłem i oprószamy bułką tartą. Masę rozdzielamy pomiędzy dwie foremki i wyrównujemy. Na obu ciastach równomiernie rozsmarowujemy bezę. Bezę posypujemy płatkami migdałów. Ciasto pieczemy około 45 minut w piekarniku nagrzanym do 160 stopni. Gdyby zaczynało się spiekać to przykrywamy je folią. Ciasto po upieczeniu studzimy.
Tak samo pieczemy drugie ciasto.
Powinniśmy otrzymać dwa ciasta z zapieczoną bezą.
Jeśli posiadamy jedną foremkę to ciasto pieczemy na dwa razy. Wówczas ciasto możemy przygotować od razu całe i może czekać na swoją kolej, ale bezę przygotujmy najpierw dla jednego ciasta (z 2 białek), a później dla drugiego (gdyby białka czekały tak długo to mogą opaść).
BEZA: Białka ubijamy na sztywną pianę z dodatkiem soku z cytryny. Gdy piana będzie sztywna to dodajemy stopniowo cukier, łyżka po łyżce, i dalej ubijamy. Masa powinna być gęsta i błyszcząca, a grudki cukru nie powinny być wyczuwalne. Na sam koniec dodajemy kisiel i krótko miksujemy, tylko do połączenie. Bezę wykładamy na wierzch dwóch ucieranych ciast w foremce.
MASA PORZECZKOWA: Porzeczki umieszczamy w rondelku, dodajemy cukier i wodę. Całość zagotowujemy. Budyń rozrabiamy w 6 łyżkach wody. Rozrobiony budyń wlewamy na gotujące się porzeczki. Gotujemy gęsty budyń, a następnie go studzimy.
MASA ŚMIETANOWA: Żelatynę rozrabiamy w kilku łyżkach gorącej wody. Odstawiamy ją do ostygnięcia (powinna być letnia). Schłodzoną śmietanę kremówkę ubijamy z dodatkiem cukru pudru na sztywną masę. Ciurkiem wlewamy żelatynę i mieszamy, aby żelatyna dobrze rozprowadziła się w śmietanie. Śmietanę szybko wykładamy na ciasto, bo zacznie tężeć.
ZŁOŻENIE CIASTA: W foremce układamy pierwsze ciasto z bezą. Wykładamy na nie masę porzeczkową, wyrównujemy. Na porzeczki szybko wykładamy masę śmietanową i wyrównujemy. Na śmietanie układamy drugie ciasto z bezą. Ciasto lekko dociskamy do śmietany. Formę z ciastem odstawiamy do lodówki na kilka godzin, aby masa porzeczkowa zgęstniała, a śmietana stężała.
Życzę smacznego 🙂
Zrobiłam z mąki migdałowej zamiast pszennej i z erytrolu zamiast cukru (do bitej śmietany rozpuściłam w dwóch łyżkach wody a później dodałam razem z żelatyną), polecam, wyszło pysznie!
Polecam 🙂
O proszę! Cieszę, że udało się też w zdrowszej wersji ?