Szparagi zdecydowanie opanowały bloga 🙂 Bardzo je lubimy i często je teraz jemy. Dzisiaj serwuję Wam kurczaka w pysznym sosie z dodatkiem świeżych szparagów. Na blogu znajdziecie już m.in. przepis na pulpeciki w sosie szparagowym. Tak przygotowany kurczak smakuje delikatnie i kremowo. Przygotujemy go bardzo szybko. Najlepiej smakuje podany z ziemniakami z wody.
Jeśli pierwszy raz kupiliście szparagi i nie wiecie jak je przygotować do gotowania to już przychodzę z pomocą. Najpierw szparagom należy usunąć stwardniałe części. Aby to zrobić trzeba chwilkę poruszać szparagiem przy jego końcu. Szparag sam złamie się w odpowiednim miejscu. Można szparagom usunąć również łuski, które znajdują się poniżej główki. Wystarczy je delikatnie oderwać od szparaga. Łuski te mogą powodować gorzki smak.
SKŁADNIKI (3-4 porcje):
- 400g piersi z kurczaka,
- 300g szparagów,
- 1 mała cebula,
- 1 marchewka,
- 2 łyżki mąki (do panierowania),
- 1 łyżka oleju,
- Sól,
- Pieprz,
- 1/3 łyżeczki ostrej papryki,
- ½ łyżeczki słodkiej papryki,
- 1,5 szklanki wody,
- 100g śmietany kremówki,
- 2 łyżki posiekanego koperku,
PRZYGOTOWANIE:
Pierś z kurczaka kroimy na fileciki. Każdy z nich oprószamy solą, pieprzem i słodką papryką z obydwu stron. Następnie panierujemy je w mące. Jej nadmiar delikatnie strzepujemy. Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Marchewkę obieramy i ścieramy na grubych oczkach tarki. Ze szparagów usuwamy stwardniałe końcówki. Wystarczy poruszać szparagami, a same złamią się w odpowiednim miejscu. Szparagi kroimy w ukośne plastry, a główki pozostawiamy w całości.
Na patelni rozgrzewamy 1 łyżkę oleju. Partiami obsmażamy mięso z kurczaka na rumiano z obu stron.
Mięso przekładamy na talerz. Na tłuszczu pozostałym po smażeniu mięsa smażymy cebulę przez 2 minuty. Dodajemy marchewkę i smażymy kolejne 2 minuty często mieszając. Dodajemy szparagi (bez główek) i przyprawy. Smażymy 1 minutę.
Zawartość patelni zalewamy wodą i zagotowujemy. Dodajemy filety z kurczaka. Danie przykrywamy i gotujemy razem około 3-5 minut. Dodajemy główki szparagów i gotujemy jeszcze 2 minuty, aż warzywa zmiękną.
Wówczas do zawartości patelni dodajemy śmietanę i koperek, mieszamy. Gotujemy danie bez przykrycia jeszcze 1-2 minuty. W między czasie doprawiamy do smaku.
Jeśli nasza śmietanka była płynna i sos nie wyszedł gęsty to możemy zagęścić go dodatkową mąką pszenną rozrobioną w niewielkiej ilości zimnej wody.
Życzę smacznego 🙂