Mak wykorzystuję nie tylko do makowca. Bardzo lubimy wszelkiego rodzaju wypieki drożdżowe z makiem. Często przygotowuję bułeczki czy rogaliki z makiem. I tak na blogu znajdziecie m.in.:
- Makowe różyczki - bułeczki pieczone w formie muffinkowej,
- Makowiki - to smażone słodkie pierożki z makiem,
- Rogaliki z makiem - polane lukrem i udekorowane skórką pomarańczową.
Wianuszki są mięciutkie i puszyste, odpowiednio słodkie, ładnie trzymają kształt po upieczeniu. Prezentują się przepięknie i na pewno będą ozdobą niejednego świątecznego stołu 🙂
SKŁADNIKI (10 sztuk):
- CIASTO:
- 500g mąki pszennej,
- 40g świeżych drożdży,
- 50g cukru (1/4 szklanki),
- 300ml mleka,
- 60g masła,
- 1 jajko,
- szczypta soli,
- NADZIENIE MAKOWE:
- 200g maku,
- 25 g masła,
- 1 jajko,
- 75g miodu,
- 25g rodzynek,
- 25g kandyzowanej skórki pomarańczowej,
- 25g żurawiny,
- 1/3 łyżeczki aromatu migdałowego,
- DODATKOWO:
- 1 jajko + 1 łyżka mleka,
- LUKIER:
- 6 łyżek mleka,
- Około 30 łyżek cukru pudru,
PRZYGOTOWANIE:
NADZIENIE MAKOWE: Mak zalewamy wrzącą wodą tak, aby woda całkowicie zakryła mak. Odstawiamy go do wystudzenia. Następnie mak dokładnie odsączamy na sicie.
Mak mielimy trzy razy w maszynce do mielenia mięsa.
Do miski wkładamy miękkie masło i miód. Ucieramy razem mikserem do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Kolejno dodajemy zmielony mak, mieszamy. Następnie dodajemy suszone owoce i aromat migdałowy, mieszamy (żurawinę możemy drobniej posiekać).
Tuż przed wyłożeniem masy makowej na ciasto drożdżowe do maku dodajemy jajko i mieszamy do połączenia.
CIASTO: Mleko podgrzewamy, żeby było ciepłe (ale nie gorące). Do mleka wkruszamy drożdże, dodajemy 2 łyżki cukru oraz 5-6 łyżki mąki. Masę dokładnie mieszamy tak, aby nie było grudek. Przygotowany rozczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 10-15 minut, aby zaczął pracować.
W tym czasie masło rozpuszczamy i odstawiamy do wystudzenia.
Jajko ucieramy na puszystą masę z pozostałym cukrem. Dodajemy do niego podrośnięty rozczyn i sól, mieszamy. Stopniowo dodajemy mąkę i wyrabiamy ciasto. Pod koniec dodajemy roztopione masło i dalej wyrabiamy ciasto – powinno być gładkie i elastyczne. Ciasto wyrabiamy przez około 10 minut. Ciasto przekładamy do miski, przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na około 1 – 1,5h do podrośnięcia. Powinno po tym czasie podwoić swoją objętość.
Dwie blaszki do pieczenia wykładamy papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzewamy do 180 stopni.
Wyrośnięte ciasto krótko wyrabiamy. Ciasto dzielimy na 10 równych części.
Każdą z części ciasta rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach 10x20cm. Na tak rozwałkowanym cieście rozsmarowujemy porcję nadzienia makowego zostawiając około 1-2cm marginesu z jednej strony. Ciasto zwijamy w roladę i dokładnie je zlepiamy. Ostrym nożem rozcinamy roladę wzdłuż na 2 części zostawiając kawałek nierozcięty. Otrzymamy w ten sposób złączone ze sobą dwa końce rolady, które splatamy ze sobą. Następnie dokładnie zlepiamy końcówki formując wieniec. Wianuszki układamy na blaszkach do pieczenia. Przykrywamy ją ściereczką i odstawiamy na około 20 minut do napuszenia.
Tak samo postępujemy z pozostałymi 9 częściami ciasta.
Jajko roztrzepujemy z mlekiem. Smarujemy nim wierzch wianuszków tuż przez włożeniem ich do piekarnika. Wianuszki pieczemy około 20 minut w 180 stopniach.
LUKIER: Do miski wlewamy mleko. Stopniowo dodajemy cukier puder, łyżka po łyżce, i ucieramy aż do powstania jednolitej i gładkiej masy.
Za pomocą pędzelka smarujemy wianuszki lukrem po wystygnięciu.
Życzę smacznego 🙂
Uwaga:
1) Możemy użyć gotowego maku mielonego. Wówczas wystarczy 200g mielonego maku zalać 200ml gorącego mleka, wymieszać i zostawić do ostygnięcia. Nie trzeba już kręcić maku przez maszynkę do mielenia mięsa.
2) Możemy zamiennie użyć gotowej masy makowej, około 250g.
Kasiu!
Czy z tego przepisu mogę uformować jeden duży wieniec? Czy 1 jajko w cieście wystarcza ?
Pozdrawiam Cię!
Renatko tak 1 jajko wystarcza. Myślę, że z tych proporcji to uformowalabym dwa wieńce, bo jeden może wyjść za duży ?
Dziękuję Ci 🙂
Kasiu!
Przepis jest rewelacyjny!
Zrobiłam 2 duże wieńce. Splot muszę jeszcze poćwiczyć, ale upiekły się pysznie. Nadzienie pokombinowałam po swojemu z makiem, czekoladą i spora ilością cynamonu 🙂
Dziękuję za przepis na ciasto – będę go wykorzystywała nie tylko do wieńców 🙂
Pozdrowienia!
Renatko bardzo się cieszę, że wieńce się udały i smakują ?
Chciałam zapytać ile wianuszków otrzymam z tych składników? 🙂
Pozdrawiam.
Karolina 10 wianuszków ?