Już pojawiają się świeże grzyby. Najwyższa więc pora wykorzystać zapasy grzybów suszonych. Grzyby suszone najczęściej wykorzystuję jako farsz do pierogów, a także jako dodatek do duszonych mięs. Gulasz wieprzowy z suszonymi grzybami to mój ulubiony gulasz, nie znam osoby, któremu by nie smakował.
Gdy nie mam pomysłu na obiad przygotowuję właśnie ten gulasz. W moim domu nie może zabraknąć woreczka z suszonymi grzybami. Przypomnieć sobie zapach lasu zimową porą…bezcenne 😉
Sprawdźcie też pozostałe przepisy na gulasze.
SKŁADNIKI:
-
700g szynki wieprzowej (łopatki lub karkówki),
-
40g suszonych grzybów,
-
1 duża cebula,
-
2 liście laurowe,
-
2 ziela angielskie,
-
3 ziarna pieprzu,
-
½ łyżeczki majeranku,
-
Około 3,5 szklanki wody,
-
Szczypta ostrej papryki,
-
Sól,
-
Pieprz,
-
3 łyżeczki mąki pszennej,
-
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej,
PRZYGOTOWANIE:
Grzyby płuczemy, następnie zalewamy wrzącą wodą i moczymy przez co najmniej 30 minut. Po tym czasie kroimy je na mniejsze kawałki np. w paski, a wodę pozostawiamy. Mięso kroimy w kostkę. Obsmażamy je na rumiano z każdej strony na dużym ogniu i przekładamy do rondla. Na tłuszczu pozostałym po smażeniu mięsa podsmażamy pokrojoną w piórka cebulę i przekładamy ją do rondla. Dodajemy też grzyby, liście laurowe, ziele angielskie i ziarenka pieprzu. Z patelni zeskrobujemy smaczki pozostałe po smażeniu mięsa i dodajemy do reszty składników.
Całość zalewamy wodą z moczenia grzybów tak, aby przykryła wszystkie składniki cienką warstwą. Wodę tę można przelać przez sitko, aby do gulaszu nie dostał się ewentualnie piasek z suszonych grzybów. Dusimy wszystko razem pod przykryciem do miękkości mięsa, na wolnym ogniu, około 1,5-2h. W czasie duszenia podlewamy co jakiś czas gulasz wodą z moczenia grzybów, aby cały czas wszystkie składniki gulaszu były przykryte. Gdy ta woda się skończy to podlewamy zwykłym wrzątkiem. Pod koniec dodajemy majeranek, ostrą paprykę i całość doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Mąkę pszenną i ziemniaczaną rozrabiamy z kilkoma łyżkami zimnej wody, wlewamy do rondla i mieszamy, gulasz zagotowujemy i zdejmujemy z ognia.
Najlepiej smakuje z kaszą gryczaną i surówką z kiszonej kapusty lub ogórkiem. Można go też podawać z ziemniakami.
Życzę smacznego 🙂
Uwaga:
1) Zamiast szynki można użyć łopatki lub karkówki. Wybrałam szynkę, bo to chude mięso wieprzowe.
pyszna klasyka 🙂
grzyby do każdego dania i wszystko zjem ;d
to prawda, grzyby pasują do wielu dań 🙂
Przepis cudny. A gulasz smakował wybornie. Ogoreczek kiszony, buraczki czerwone z kasza do tego gulasz, achhhh rozkosz
Anja bardzo się cieszę, że Ci smakował 🙂
Pozdrawiam
Świetny pomysł na gulasz; odmiana od tradycyjnego węgierskiego.
Pysznie wygląda 😉
Pycha !!!