Zefiry jagoda-malina

Witajcie w "Weekendowej Cukierence" 🙂 Zapraszam dziś na pyszne ciastka-pianki. Zefiry to słynne pianki wywodzące się z Rosji. Smakiem można je porównać do pianek marshmallow. Przygotowuje się je z białka, cukru i musu owocowego (najlepiej kwaśnego). Do swoich pianek wykorzystałam mrożone maliny i jagody. Zefiry nie są trudne do przygotowania, ale wymagają dokładnego ubicia białka z owocowym puree i dokładnego przygotowania owocowego syropu. Po przygotowaniu owocowej piany bezowej wyciskamy ją na papier do pieczenia i pozostawiamy do wyschnięcia na 24h. Po tym czasie pianki odklejamy, sklejamy po 2 i obtaczamy w cukrze pudrze. Przechowują się świetnie w szczelnie zamkniętym pojemniku do 5 dni.

Zefiry jagoda-malina

Zefiry jagoda-malina

SKŁADNIKI (15-20 złożonych zefirów):

 • 130g puree malina jagoda,
 • 80g cukru,
 • 1 białko z jajka L (35g),
 • SYROP CUKROWY:
 • 180g cukru,
 • 50ml wody,
 • DODATKOWO:
 • 10g żelatyny,
 • 2-3 łyżki wody (20g),
 • Cukier puder,

PRZYGOTOWANIE:

Aby otrzymać 130g puree potrzebne będzie około 250g owoców. Mrożone maliny (125g) i jagody (125g) umieszczamy w rondelku. Podgrzewamy je na małym ogniu aż do rozpuszczenia. Następnie gotujemy je 2 minuty, aby odparować nadmiar wody. Następnie owoce przecieramy przez drobne sitko, aby pozbyć się pestek. Odważamy 130g puree i umieszczamy je w nowym rondelku. Dodajemy 80g cukru i podgrzewamy razem do momentu rozpuszczenia cukru. Gotowe puree z cukrem studzimy.

Białko (najlepiej o temperaturze pokojowej) przekładamy do miski i dodajemy puree owocowe z cukrem. Zaczynamy je ubijać mikserem zaczynając od wolnych obrotów stopniowo zwiększając na wyższe i najwyższe. Najlepiej ubijać je robotem planetarnym bowiem robotem ręcznym będzie to trwało bardzo długo. Białko z puree ubijamy do momentu otrzymania gęstej, napowietrzonej piany. Ubijałam około 20-25 minut.

Gdy widzimy, że piana już gęstnieje to zaczynamy przygotowywać syrop cukrowy i żelatynę. Żelatynę zalewamy wodą i odstawiamy na kilka minut do napęcznienia. Następnie podgrzewamy ją w mikrofali 5 sekund i mieszamy. Podgrzewamy kolejne 5 sekund i mieszamy. Podgrzewamy tak kilka razy aż żelatyna się rozpuści.

Aby przygotować syrop cukrowy należy przełożyć do rondelka cukier i wlać wodę. Podgrzewamy całość, nie mieszając ani razu łyżką, do momentu osiągnięcia temperatury 110 stopni. Syrop studzimy do temperatury 90 stopni i wlewamy ciurkiem do ubitej piany. Miksujemy na niskich obrotach. Gdy dodamy cały syrop to kolejno dodajemy żelatynę. Stopniowo zwiększamy obroty miksera na większe i największe. Ubijamy razem do momentu wystudzenia bezy i otrzymania gęstej piany. Ubijałam około 15 minut.

Gotową masę przekładamy do szprycy zakończonej końcówką 1M lub 2D. Wyciskamy pianki na papier do pieczenia. Pianki pozostawiamy na 24h w temperaturze pokojowej do wysuszenia.

Po upływie 24h pianki odklejamy delikatnie od papieru i sklejamy po 2. Następnie obtaczamy je w cukrze pudrze. Pianki przekładamy do szczelnego pojemnika i przechowujemy 3-5 dni.

Życzę smacznego!

Zefiry jagoda-malina

Zefiry jagoda-malina

Inspiracja

2 komentarzy

 1. Witam, czy do syropu tylko 50ml wody jest potrzebne

Zostaw odpowiedź