Zbliża się 11 listopada czyli święto świętego Marcina. Z tej okazji w całej Polsce zajadamy się rogalami z białym makiem. Jeśli jednak nie masz białego maku, bo nie łatwo go kupić stacjonarnie, to upiecz coś z makiem niebieskim. Polecam Ci mój nowy przepis czyli drożdżowe ślimaczki z masą makową i lukrem. Są przepyszne!
Ja przygotowałam do nich domową masę makową, ale jeśli chcesz, użyj gotowej.
Więcej drożdżowych wypieków z makiem
- Strucla makowa czyli makowiec zawijany
- Wianuszki z makiem
- Rogale z makiem
- Makowe ślimaczki ze śliwkami
Mięciutkie drożdżowe ciasto wypełnione masą makową i słodkim lukrem. Te bułeczki są idealne na zimowy deser.
Drożdżowe ślimaczki z makiem
SKŁADNIKI (20-25 sztuk):
- CIASTO:
- 450g mąki pszennej,
- 30g świeżych drożdży,
- 70g cukru,
- 180ml mleka,
- 80g masła,
- 1 duże lub 2 małe jajka,
- 1/3 łyżeczki soli,
- MASA MAKOWA:
- 200g maku,
- 25g miękkiego masła,
- 1 duże jajko,
- 50g miodu,
- 1 cukier wanilinowy (16g),
- 25g rodzynek,
- 25g suszonej żurawiny,
- 25g kandyzowanej skórki pomarańczowej,
- kilka kropel aromatu migdałowego,
- DODATKOWO:
- 1 jajko + 1 łyżka mleka,
- LUKIER:
- 3 łyżki mleka,
- 15-18 łyżek cukru pudru
PRZYGOTOWANIE:
Szklanka o pojemności 250ml.
Jeśli nie chcesz przygotowywać domowej masy makowej to śmiało użyj tej z puszki.
MASA MAKOWA: Mak umieszczamy w misce. Zalewamy go wrzącą wodą. Odstawiamy na blacie do całkowitego wystudzenia. Można mak zalać wieczorem i zostawić na noc na blacie. Następnie mak odcedzamy na sicie lub gazie odciskając nadmiar wody.
Mak mielimy 3 razy w maszynce do mielenia mięsa.
Rodzynki namaczamy w ciepłej wodzie i odstawiamy na kwadrans. Następnie odcedzamy. Żurawinę drobniej siekamy. Zmielony mak łączymy z cukrem wanilinowym, masłem i miodem. Mieszamy dokładnie łyżką do połączenia. Następnie dodajemy żurawinę, rodzynki i skórkę pomarańczową oraz aromat migdałowy i jajko. Mieszamy do dobrego połączenia. Masa powinna być wilgotna. Jeśli nie to dokładamy do niej 1 białko. Masa makowa na drożdżówki jest gotowa. Odstawiamy ją na bok.
CIASTO: Mleko podgrzewamy, żeby było ciepłe (ale nie gorące). Do mleka wkruszamy drożdże, dodajemy 2 łyżki cukru oraz 3-4 łyżki mąki. Masę dokładnie mieszamy tak, aby nie było grudek. Przygotowany rozczyn przykrywamy ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce na 10-15 minut, aby zaczął pracować.
W tym czasie masło rozpuszczamy i odstawiamy do wystudzenia.
Jajko ucieramy na puszystą masę z pozostałym cukrem. Dodajemy do niego podrośnięty rozczyn i sól, mieszamy. Stopniowo dodajemy mąkę i wyrabiamy ciasto. Pod koniec dodajemy roztopione masło i dalej wyrabiamy ciasto – powinno być gładkie i elastyczne. Ciasto przekładamy do miski, przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na około 1h do podrośnięcia. Powinno po tym czasie podwoić swoją objętość.
Wyrośnięte ciasto krótko wyrabiamy. Ciasto dzielimy na 2 równe części.
Jedną część ciasta rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach około 25x40cm. Na tak rozwałkowanym cieście rozsmarowujemy połowę masy makowej zostawiając około 2cm marginesu z jednej strony. Ciasto zwijamy w roladę wzdłuż krótszego boku i dokładnie je zlepiamy w miejscu łączenia. Ostrym nożem dzielimy tak powstałą roladę na części grubości 2-3cm. Otrzymamy w ten sposób około 10-12 ślimaczków. Ślimaczki układamy na blaszce z wyposażenia wyłożonej papierem do pieczenia. Przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na około 20 minut do napuszenia.
* Bułeczki możemy upiec "przytulone" do siebie. W tym celu przygotowujemy foremkę 20x30cm. Wykładamy ją papierem do pieczenia i układamy w niej bułeczki. Po upieczeniu bułki połączą się i będą sklejone bokami.
Tak samo postępujemy z drugą częścią ciasta. Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni, góra-dół.
Jajko roztrzepujemy z mlekiem. Smarujemy nim wierzch bułeczek tuż przez włożeniem ich do piekarnika. Ślimaczki pieczemy około 13-15 minut w 200 stopniach. Po upieczeniu bułeczki studzimy i polewamy lukrem.
LUKIER: Ucieramy ze sobą mleko i cukier puder do powstania jednolitej masy o gęstości śmietany. Lukrem polewamy ślimaczki po wystygnięciu.
Życzę smacznego 🙂
*Można zamiast świeżych drożdży użyć 3 łyżeczki drożdży suszonych. Wówczas nie ma potrzeby robienia rozczynu. Suszone drożdże mieszamy z cukrem, solą i mąką. Następnie łączymy z jajkiem, rozpuszczonym masłem i podgrzanym mlekiem. Wyrabiamy ciasto i postępujemy dalej zgodnie z przepisem.
Idźcie i róbcie!! U mnie z makiem z puszki, ale tak samo pycha!! ( Na tą ilość ciasta, wykorzystałam pół puszki 850gramiwej)
Pięknie wyszły 😍
Bardzo polecam, bułeczki przepyszne!❤️
I oczywiście upatrzone są już kolejne przepisy😍
Bardzo miło mi to czytać ♥️
Polecam 😊 pięknie wyglądają, są pyszne i zawsze wychodzą 😃🥰
Bardzo miło mi to czytać ♥️