Czy w Waszych rejonach pojawiły się w tym roku gąski? W moich rodzinnych stronach tak. Udało się ich troszkę uzbierać w tym roku.
Moja rodzina uwielbia zbierać i jeść grzyby. Cieszę się, że mamy łatwy dostęp do lasów obfitujących w grzyby. Gąski szczególnie lubi moja mama. Gdy tylko się pojawią to serwuje nam pierogi z gąskami oraz kasze jaglaną. A ja najczęściej przygotowuje z nich sos z dodatkiem słodkiej śmietanki. Dziś chcę Wam zaproponować taki sos jako dodatek do ziemniaczanych kotlecików. Ziemniaczane kotleciki to kotlety z ugotowanych ziemniaków przepuszczonych przez praskę. Mogą stanowić samodzielny wegetariański posiłek. A mogą być też dodatkiem do mięsa.
SKŁADNIKI:
- KOTLECIKI:
- 500g ugotowanych ziemniaków,
- 1 jajko,
- 1 łyżka posiekanego koperku,
- Sól,
- Pieprz,
- dodatkowo:
- 1 jajko,
- Bułka tarta do panierowania,
- Olej lub smalec do smażenia,
- SOS Z GĄSEK:
- 350g obranych i oczyszczonych gąsek,
- 1 cebula,
- Około 100ml wody,
- 100g śmietany kremówki 36%,
- 1 łyżeczka mąki pszennej,
- Sól,
- Pieprz,
- 1 łyżka masła,
PRZYGOTOWANIE:
KOTLECIKI: Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę lub dokładnie rozgniatamy. Dodajemy do nich jajko, koperek i szczyptę soli i pieprzu. Dokładnie mieszamy do połączenia składników. Z ciasta ziemniaczanego odrywamy po kawałku i formujemy małe kotleciki (10 sztuk).
Rozgrzewamy tłuszcz na patelni. Jajko roztrzepujemy. Kotleciki maczamy w jajku, a następnie panierujemy w bułce tartej. Smażymy je na średnim ogniu na rumiano z obu stron.
Kotleciki podajemy z sosem grzybowym.
SOS Z GĄSEK: Cebulę obieramy i kroimy w kostkę. Oczyszczone i umyte gąski siekamy w większą kostkę. Na patelni roztapiamy masło i szklimy cebule. Następnie dodajemy grzyby i smażymy razem kilka minut na średnim ogniu często mieszając aż cała woda z grzybów wyparuje. Wówczas dodajemy śmietankę i wodę, całość zagotowujemy i doprawiamy do smaku. Zmniejszamy ogień na najmniejszy i do sosu dodajemy przez sitko 1 łyżeczkę mąki pszennej. Całość mieszamy i zagotowujemy. Sos powinien zgęstnieć.
Życzę smacznego!
Uwaga:
1) Zazwyczaj używam gęstej śmietanki 36%. Przy użyciu śmietanki bardziej płynnej warto zredukować ilość dodanej wody lub zagęścić sos dodatkową mąką.