Dorsz w sosie słodko-kwaśnym

Nie robiłam nigdy ryby na sposób azjatycki. No może piekłam łososia w glazurze a'la chińskiej. Ale kawałki ryby skąpane w słodko-kwaśnym sosie to jest coś tak pysznego, że będę ją robiła częściej. Danie najlepiej smakuje od razu po przygotowaniu, gdy kąski ryby są chrupiące. Ale jedliśmy je także odgrzewane i również smakowało bardzo dobrze.

Oczywiście w ten sam sposób możesz przygotować pierś lub udka z kurczaka.

Dorsz w sosie słodko-kwaśnym

Dorsz w sosie słodko-kwaśnym

Jest z jego przygotowaniem troszeczkę pracy. Najdłużej zajmuje podsmażenie ryby. Warto wcześniej przygotować już składniki sosu i pokroić warzywa. Jeśli już to zrobimy to reszta pójdzie nam szybko.

Dorsz w sosie słodko-kwaśnym

Dorsz w sosie słodko-kwaśnym

Więcej przepisów na dania rybne

Dorsz w sosie słodko-kwaśnym

Dorsz w sosie słodko-kwaśnym

W ten sposób możesz przygotować także inny rodzaj ryby. Smakuje obłędnie.

Dorsz w sosie słodko-kwaśnym

Składniki:

  • 500g filetów bez skóry z dorsza,
  • sól i pieprz,
  • olej do smażenia,
  • CIASTO:
  • 5 łyżek mąki pszennej,
  • 3 łyżki mąki kukurydzianej (lub ziemniaczanej),
  • 2 średnie jajka,
  • 50ml wody,
  • SOS:
  • 150ml wody,
  • 150ml zalewy  puszki ananasa,
  • 4 łyżki ketchupu,
  • 2 łyżki miodu,
  • 2 łyżki sosu sojowego,
  • 1 łyżka sosu sojowego ciemnego,
  • 1 łyżka octu ryżowego,
  • 1 i 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej,
  • DODATKOWO:
  • 1 czerwona cebula,
  • 2 papryki (mogą być kolorowe),
  • 200g ananasa z puszki,
  • DO PODANIA:
  • ryż basmati ugotowany,
  • sezam,
  • pokrojona dymka lub szczypiorek

Przygotowanie:

SOS: Składniki sosu mieszamy ze sobą i odstawiamy na bok.

Ananasa kroimy w mniejsze kawałki. Z papryk usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kawałki podobnej wielkości jak ananas. Cebulę obieramy i kroimy w piórka.

Dorsza kroimy w kawałki 2cm i oprószamy solą i pieprzem. Przygotowujemy gęste ciasto tzn. mieszamy ze sobą oba rodzaje mąki, jajka i wodę. W cieście zanurzamy kawałki ryby tak, aby każdy kawałek pokrył się ciastem. Na patelni rozgrzewamy olej do głębokiego smażenia. Wkładamy kawałki ryby i smażymy je po około 2 minuty z każdej strony, do ładnego zarumienienia. Usmażone kawałki ryby wykładamy na talerz wyłożony ręcznikiem papierowym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. Odkładamy na bok.

W dużej patelni rozgrzewamy 2 łyżki oleju. Wkładamy cebulę i smażymy ją na dużym ogniu około 2 minut. Często mieszamy. Dokładamy paprykę i smażymy kolejne 2 minuty często mieszając. Dodajemy ananasa i smażymy 1 minutę. Sos mieszamy, aby rozprowadzić mąkę tuż przed wlaniem na patelnię. Wlewamy sos na patelnię, mieszamy. Zagotowujemy i gotujemy razem około 2 minut. Wówczas dodajemy kawałki podsmażonej ryby i mieszamy dokładnie ze wszystkimi składnikami sosu. Danie jest gotowe. Podajemy z ryżem oprószone sezamem i szczypiorkiem. Smacznego!

Dorsz w sosie słodko-kwaśnym

Dorsz w sosie słodko-kwaśnym

Dorsz w sosie słodko-kwaśnym

Dorsz w sosie słodko-kwaśnym

Jeśli przygotujesz dorsza w sosie słodko-kwaśnym to koniecznie podziel się opinią i zdjęciem w komentarzu. Będzie mi bardzo miło jeśli oznaczysz mnie również na Facebooku lub Instagramie:

#GotujZCukiereczkiem





Brak komentarzy do tej pory

Zostaw odpowiedź